Jednou zo základných charakteristík zdravého a fungujúceho vzťahu je popri láske a spoločnom zmysle pre humor celkom určite vzájomný rešpekt a úcta. Ak to tak je, cítite sa oceňovaní, vnímaní a v bezpečí. Čo ale keď máte pocit, že vás partner nerešpektuje?
Ako sa rešpekt vo vzťahu prejavuje? Partnera prijímate takého, aký je, hoci s ním nemusíte vo všetkom súhlasiť. Nesnažíte sa ho meniť, nezhadzujete ho pre jeho odlišnosti. Vzájomný rešpekt vytvára prostredie plné dôvery a pohody.
Čo robiť, keď máte pocit, že rešpekt je vo vašom vzťahu nedostatkový tovar? Spýtali sme sa párovej terapeutky, ktorá je sprievodkyňou procesom rozchodu.
Vzťah založený na rešpekte
Popísať vzťah, kde rešpekt nechýba, nejde jednoznačne, ale spoločným rysom je, že sú partneri rovnocenní, zaujímajú sa jeden o druhého, robia si radosť, sú k sebe úprimní a bezpečne prežívajú vzťahovú intimitu.
Podľa terapeutky je rešpekt široký pojem a konkrétne prejavy sa líšia človek od človeka: „Niekto si s rešpektom spája milé správanie, iný za jeho prejav považuje, že ho partner prijíma aj v ťažších a emočne vypätých chvíľach, že ho rešpektuje aj s tienistými stránkami . Je nevyhnutné mať vykomunikované, kedy sa cítim rešpektovaný a kedy nie a čo k týmto mojim pocitom prispieva.“
Typické znaky vzťahu, kde chýba rešpekt
Niekedy si to všimnete hneď, inokedy to chvíľu trvá. Prejavy nerešpektu a neúcty nie sú vždy jednoznačné. Aké partnerovo správanie nie je v poriadku?
- Zľahčuje vaše pocity a označuje vás za precitlivenú a náladovú.
- Ignoruje vaše hranice a nie neberie ako odpoveď.
- Nepočúva, konštantne vás prehliada a je mu jedno, čo hovoríte.
- Flirtuje s inými a dáva najavo, že pre neho nie ste dosť príťažlivá.
- Ponižuje vás a útočí počas hádok na vaše slabiny, jedná z pozície sily.
- Klame.
- Povyšuje sa a to kvôli zárobku, inteligencii, vzhľadu alebo schopnosti postarať sa o deti.
V akej situácii je podľa terapeutky riziko takéhoto správania väčšie? „Rešpekt paradoxne často schádza vo vzťahoch, kde sú spolu partneri veľmi natesno. Ich identita je prepojená, chýba zdravý odstup a rešpekt k odlišnosti a jedinečnosti partnera. Očakávam napríklad, že má partner rovnaké potreby ako ja, a ak tomu tak nie je, vyvoláva to vo mne strach alebo zneistenie.“
Než sa urazíte, zamyslite sa nad sebou
Než začnete riešiť, že k vám partner nespráva dostatočnú úctu, zamyslite sa: možno je situácia trochu zložitejšia. Možno sa do vášho pocitu premieta predovšetkým vaša zraniteľnosť.
Pocity (ne)rešpektu často majú málo spoločného so správaním náprotivku, veľmi často ide o vaše vnútorné pocity. Čo si o sebe ako o partnerke/partnerovi myslíte, ako sa vo vzťahoch cítite, aké o sebe máte presvedčenie, nakoľko rešpektujete sami seba.
Prejavovať aj prijímať rešpekt totiž predpokladá mať dostatočne zrelý a zdravý vzťah sám k sebe. Ťažko môžete rešpektovať partnera, keď nerešpektujete sám seba. A ak nepoznáte seba, svoje hodnoty, potreby a emócie, nemôžete ich ani rešpektovať, teda prijímať a brať vážne. Rešpekt vo vzťahu vyvažuje lásku. Láska nás približuje, rešpekt udržuje zdravé hranice.
Ako to zmeniť a kedy radšej odísť?
Hoci sa zdá, že mnohé prejavy neúcty sú s láskyplným vzťahom nezlučiteľné, nemusí to byť pravda. Veľakrát je totiž problém predovšetkým v tom, že spolu nehovoríte, že sa bojíte oznámiť, čo vám vadí a čo potrebujete.
Každý vzťah ponúka priestor skúsiť na sebe aj na partnerstve zapracovať: „Niekedy však môže človek dôjsť na hranici svojich možností a napriek všetkým snahám sa stále necíti vo vzťahu dobre. Potom je čas odísť – a to s istotou, že ste urobili maximum.
Dôležité je dať najavo svoje hranice: Je každého zodpovednosť poznať a rešpektovať sám seba, komunikovať, čo sám chce a potrebuje a vedieť hovoriť nie. Je teda dobré začať pri sebe – a buď sa partnerovo správanie premení, alebo nie. Ale vy už potom máte väčšiu silu uvažovať napríklad o rozchode.
A pozor, bývajú to najmä ženy, ktoré často stavajú potreby partnera a detí nad svoje vlastné a prirodzeným dôsledkom je, že nie sú rešpektované.
zdroj: prozeny.cz