Podvádza vás, zosmiešňuje a vy sa aj tak bojíte, že odíde. Viete, čo je to cyklus klesajúcej sebaúcty?

V spoločnosti vás zosmiešňuje, požičiava si peniaze, ktoré utrácajú za alkohol, automaty alebo milenky, nikam s vami nechodí, pred kamarátmi vás skoro tají. Napriek tomu si neželáte, aby vás opustil. Čo za tým väzí a prečo si kvôli tomu spísať dva zoznamy?

Kamarátka sa vás na to pýta stále dookola: „Ako s tým hulvátom vôbec môžeš žiť?“ „Jednoducho,“ odpovedáte. „Mám ho rada a nechcem zostať sama“. Je vám jedno, že zase spreneveril vaše spoločné úspory, prišli ste mu na ďalšiu neveru a doma nepohne ani prstom (od toho má vás). Tento chlap, hoci má nejaké „drobné muchy“, je jednoducho len a len váš. Veď vie byť aj milý a pozorný! Zatiaľ čo priateľka si klope na čelo a snaží sa vám otvoriť oči, vy ste neústupná.

Negatívny cyklus sebaúcty

Psychologička hovorí, že v týchto prípadoch dovoľujete, aby sa k vám partner správal tak, ako by ste rozhodne nechcela, aby sa nejaký muž správal k vašej dcére. Žijete v strachu z kritiky alebo nesúhlasu svojho náprotivku a uspokojujete sa s oveľa menším množstvom lásky a starostlivosti, než aké si zasluhujete. Tým vzniká jav, ktorý táto odborníčka pomenovala ako „cyklus klesajúci sebaúcty“. Na akom princípe funguje?

Cesta z bludného kruhu. Získajte späť svoju silu

Mužovi dovolíte úplne všetko. Nadáva pred deťmi, odmieta vás utešiť, keď máte nervy na dranc, zavrhuje akúkoľvek prosbu o úprimný rozhovor, správa sa arogantne, necitlivo a hrubiánsky. Vy sa sama seba nezastanete, v dôsledku toho sa cítite biedne, ste v depresii a vaše sebavedomie a sebaúcta klesá. Pri každom ďalšom zlom správaní muža máte čím ďalej menej odvahy sa mu postaviť, čím sa celý cyklus opakuje.

1. Ihneď prestaňte so systémom odmien

Objímate a bozkávate muža, ktorý kričí, je agresívny a hovorí nepekné veci, navyše sa mu ešte ospravedlníte za to, že bol „vami donútený“ (!) sa rozčúliť. Aké si z toho on vezme ponaučenie? Že nech urobí, čo urobí, má nad vami neobmedzenú moc. Nabudúce namiesto toho prejavte svoje zranené city, zverte sa mu s tým, čo prežívate a počkajte si na to, ako sa k danej situácii vyjadrí. Mal by pochopiť, čo svojím konaním spôsobuje a ospravedlniť sa za neho. Danú tému preberte ešte raz, tentoraz racionálnejšie a opatrnejšie, aby ste sa v budúcnosti niečomu takému vyhli.

2. Spíšte zoznam svojich vlastných hriechov

Ceruzka a papier vám napovedia, ako sa vzdávate svojej moci v prospech mužov a vzťahu. Spíšte zoznam. Obetovávate svoje sny, priania aj voľný čas – aby partner mal pohodlie. Máte obavy z hádok a konfrontácií, preto radšej nič nehovoríte nahlas. Vyhýbate sa tomu, aby manžel žiarlil, preto sa do práce neupravujete a nebavíte sa s inými mužmi. Čo z toho ste vy? Pokiaľ neviete, čo na papier napísať, spýtajte sa rodinných príslušníkov a kamarátok, ktorí poznajú vás aj partnera. A zoznam im rovno ukážte – na dôkaz toho, že túžite po zmene.

3. Vytvorte pravidlá zdravého správania

Položte si otázku, ako by váš vzťah k sebe samej vyzeral, keby bol ideálny. Ako by sa zmenili vaše kroky? Vytvorte pravidlá zdravého správania a spíšte druhý zoznam, v ktorom si určíte, na čom chcete zapracovať. (V prípade najmenších pochybností alebo dilem sa neváhajte obrátiť na psychológa alebo psychoterapeuta.) Zoznam môže vyzerať napríklad takto: „Svoje negatívne pocity budem vyjadrovať ihneď, zachovám si dôstojnosť, nebudem sa správať ako puťka domáca a už nikdy si nenechám fyzicky ublížiť! A ak sa tak stane, nebudem veriť, že to bolo naposledy.“ (Zoznam často prečítajte.)

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
4. Pripomínajte si, kto skutočne ste

Malé papieriky v kabelke, motivačné citáty a kréda. Obklopte sa posilňujúcimi mantrami a neustále si pripomínajte svoje kvality. Počíta sa aj to, že ste báječná kuchárka a máte husté, dlhé vlasy! A pokiaľ sa vám to nedarí, naozaj sa o tom rozprávajte, s kamarátkou či s terapeutom. Postupom času, so zosilňujúcim sebavedomím, získate sama pre seba druhú šancu – možnosť slobodnej voľby, či v doterajšom vzťahu zostať, alebo partnera, ktorého v tejto fáze už môžete vidieť v trochu inom svetle, poslať k vode. Tak nech sa rozhodnete správne.

zdroj: prozeny.cz

8 viet, ktoré vám dokážu zničiť vzťah.

facebook

Čo ženy vo vzťahoch potrebujú