Tá pravá a nefalšovaná kamarátka. Ako sa pozná?

Priatelia prichádzajú a odchádzajú, ale tí, ktorí stoja za to, zostávajú. Je to jediný znak, ktorý ich charakterizuje? Podľa čoho ďalšieho sa vlastne dá spoznať niekto, komu sa môžete bez obáv zveriť so svojimi najvnútornejšími pocitmi? Pravá kamarátka, sa od tých ostatných odlišuje hneď v niekoľkých veciach!

Seriál Sex v meste (1998), v ktorom hlavnú úlohu zohrali štyri najlepšie kamarátky a ktorý poskytol náhľad do ženských partnerských i sexuálnych potrieb, ponúkol mnoho námetov na zamyslenie. Jeden z nich je pohľad na to skutočne pravé, nefalšované priateľstvo. Vyzerá tak ako v onom seriáli?

Sú k sebe ženy otvorené, úprimné, vedia pochopiť jedna druhú a stoja bok po boku v dobrom aj v zlom? Ideály bokom, portál Psychology Today zostavil základné rysy priateľstva, podľa ktorých aj vy spoznáte, či si na prsiach hrejete hada, alebo je súčasťou vášho života pravý rýdzi poklad v ľudskej podobe!

Kamarátka je spoľahlivá

Čo povie, to platí. A je na vašej strane. Keď sľúbi, že vás podporí na svadbe vášho bývalého, s ktorým máte dve deti, urobí to. Pokiaľ by z nejakého dôvodu prísť nemohla, vždy vám dá včas vedieť a vymyslí náhradné riešenie. Mimochodom, podľa psychologičky je práve spoľahlivosť a lojalita najdôležitejším faktorom pre fungujúce priateľstvo.

Na nič sa nehrá

Všetci ostatní vám tvrdia, že ste urobili dobre, keď ste konečne pustili k vode toho chlapa, čo si stále nemohol nájsť prácu. Kamarátka si ale myslí, že by ešte mal dostať šancu. Vie, že zamestnanie intenzívne zháňa a má podaný životopis u niekoľkých firiem. Tá skutočná sa vás spýta, či svoj krok ešte nechcete zvážiť, je úprimná, nehovorí to, čo chcete počuť, ale to, čo sama cíti. Pokiaľ už ale urobíte nejaké rozhodnutie, rešpektuje ho, bez ohľadu na skutočnosť, či sa váš úsudok nejako líši od toho jej.

Rozumie vám

Možno, že oblafnete kolegu v práci alebo suseda, ale nie pravú kamarátku, ktorá sa do vás vie vcítiť, pozná vás a pochopí vás. Obvykle čoskoro spozná, že niečo nie je v poriadku, či už skrývate zdravotný problém alebo problémy v rodine. Jej empatia, teda schopnosť porozumieť tomu, čo sa s vami deje, je dôležitým prvkom vo vzájomnom vzťahu.

Je dobrá poslucháčka

Aby mohla poradiť, musí počúvať. Nie je možné vysloviť záver, keď chýbajú informácie! Kamarátka, pre ktorú veľa znamenáte, sa nechce unáhliť, vždy vás vypočuje, poprípade si prijaté informácie nechá prejsť hlavou. To preto, aby mohla poskytnúť rozumné riešenie, námet, názor. Ten vám potom povie otvorene a od srdca. Rozhodne vás nenechá vykecať sa len kvôli tomu, aby ste potom po zvyšok večera zase počúvali vy ju.

Nemusí byť s vami stále

Každé priateľstvo má svoje fázy, rovnako ako ich má partnerský vzťah. A tak sa napríklad v prvej tretine roka s kamarátkou takmer nevídate, v tej druhej spolu naopak pokojne vyrazíte na dovolenku (prekonáte akúsi krízu). Raz ste dole, inokedy hore. V každom prípade pri vás pravá priateľka stojí za každých okolností. Nehodí vás cez palubu len preto, že ste na ňu pol roka nemali čas. Nenárokuje si vás len pre seba, necháva vám aj priestor na iné aktivity aj osoby. Ona vie, že keby vás potrebovala, budete tu pre ňu hneď. A ona pre vás. Ostatne, podporovať ostatných v ich zlých dobách je rozhodujúcou vlastnosťou dobrého priateľa!

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
V jej spoločnosti je príjemne

Viete, že s vami nesúťaží, nechce mať navrch, nepovyšuje sa a vôbec je osobou, s ktorou čas uteká strašne rýchlo. Sama vnútorne cítite, že ste naladené na rovnakú vlnu. Veď kto iný by sa s vami tak srdečne zasmial vtipom, pri ktorých si ostatní klopú na čelo?

Verte ale, že nikto nie je dokonalý a do svojich partnerských aj priateľských vzťahov tak neprináša len pozitíva a istoty. Každý môže urobiť chybu a odhadnúť veci úplne zle, avšak tí najlepší priatelia sa vedia ospravedlniť. A odpustiť. S najlepšou kamarátkou ste tu skrátka jedna pre druhú bez toho, aby ste čakali niečo na oplátku. Takže ak v týchto riadkoch spoznávate niekoho zo svojho okolia, hovorte o veľkom šťastí!

zdroj: prozeny.cz

Ako byť lepšími priateľmi

facebook

Aké ženy muži milujú?