Svadba nie je vždy dobrý nápad alebo najhoršie dôvody, prečo sa vydávať

Doby, kedy sa sobáše dohovárali a láska pritom bola až na poslednom mieste, sú dávno preč. Napriek tomu sa aj dnes ľudia často berú z iných dôvodov, než sú city. Otázka však je, či sa to vypláca. Aké sú naozaj zlé dôvody, prečo niekomu povedať áno?

Predtým boli sobáše spôsob, ako rozšíriť hospodárstvo, vyriešiť finančnú núdzu, upevniť politickú moc, jednoducho profitovať všetkými možnými spôsobmi. Dnes býva väčšinou na prvom mieste láska, tá ženie ľudí pred oltár a potom sa takmer polovica párov rozvádza. Avšak aj v súčasnosti existujú sobáše z rozumu a nie je na tom nič zlé. Ale niektoré dôvody na svadbu naozaj nie sú vhodné a časom sa môžu vypomstiť. Ktoré sú to?

1. Nátlak okolia

Vaši rodičia ho majú veľmi radi, dnes a denne vám opakujú, že lepšieho chlapa už nikdy nestretnete… A že nevziať si ho by bola vaša najväčšia životná chyba, ktorú budete ľutovať ešte na smrteľnej posteli. Od kamarátov počúvate, aké ste mali šťastie, že takýto skvelý náprotivok sa dnes len ťažko hľadá. Jednoducho všetci okrem vás sú presvedčení, že toto je vaša životná láska. Vy to síce tak silne necítite a možno ani neviete prečo, lenže takému nátlaku sa odoláva len ťažko.

Povedať niekomu áno, ak už na začiatku o vzťahu pochybujete, nebýva šťastné rozhodnutie. Život často naservíruje množstvo situácií, kedy sa objavia pochybnosti a neistoty, kedy budete váhať, či brať sa bol dobrý nápad. A práve predošlá viera a spomienky, aké to bolo na začiatku, pomáhajú si uvedomiť, že spolu prekonáte všeličo. Ak je ale vaše spolužitie od počiatku plné pochýb, nemáte sa o čo oprieť!

2. Pohodlnosť

Človek je od podstaty sebecký a pohodlný a väčšina ľudského počínania je prirodzene aspoň sčasti motivovaná vlastným prospechom. A aj svadba môže byť niekedy zdroj pohodlia, či už finančného (pretože náprotivok je dobre situovaný), sociálneho (má dobré postavenie a vy ste vedľa neho razom „niekto“), alebo akéhokoľvek iného. Napríklad toho, že zrazu nie ste na život samy, na všetky problémy ste razom dva a podobne.

Pocit bezpečia, úľavy a istoty samozrejme k zdravému vzťahu patrí a je jeho súčasťou, ale nemal by byť hlavnou ani jedinou motiváciou, pretože vzťah sa vyvíja a dochádza k rôznym zneisťujúcim situáciám – a čo by vám v ťažkých chvíľach zostalo?

3. Nechcete ho raniť

Máte ho rady, viete, že je fajn, ale láska to nie je. Lenže on je do vás blázon a chce si vás vziať. A vás predstava, ako jeho žiadosť o ruku odmietate, bolí na zbláznenie. Nechcete mu ublížiť, a tak radšej poviete áno.

Presviedčate samých seba, že je to láska, ale v skryte duše viete, že je to skôr ľútosť. A s tou sa veľmi ťažko zlučuje rešpekt a to, že si partnera, s ktorým žijete, potrebujete vážiť. A tam, kde si náprotivku nevážite, sa časom veľmi ľahko zabýva pohŕdanie, posmech a neúcta.

4. Pocit utekajúceho vlaku

Už vám dávno nie je dvadsať, ba ani tridsať. Všetci rovesníci v okolí sú vydatí a ženatí, doma im pobehuje kopa detí, niektorí sa dokonca už aj rozviedli… A vy stále nič, žijete stále single, bez záväzkov a s vtieravým pocitom, že vám času už veľa nezostáva.

Tlak spoločnosti, tikot biologických hodín, strach, že čoskoro už bude neskoro, to sú silné emócie, ktoré vás ľahko dostanú pred oltár s niekým, s kým by ste ešte pred niekoľkými rokmi nešli ani na rande. Pocit utekajúceho vlaku núti veľa ľudí zľavovať z predstáv o vhodnom náprotivku a skracuje dobu, kedy si ho preverujú a skúšajú, či im to bude klapať.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

Výsledok bývajú neuvážené svadby, zbrklé zakladanie rodiny a po pár rokoch nepekné zistenie, že to bola veľká chyba. Či máte dvadsať alebo štyridsať, sú veci, z ktorých nie je dobré zľavovať. A všeobecne býva oveľa lepšie zmieriť sa s predstavou, že z vás matka nikdy nebude, ale nespájať svoj život (a tiež život vašich budúcich detí) s niekým, kto za to jednoducho nestojí!

zdroj: prozeny.cz

Desí Vás svadba? Ako s citom odmietnuť žiadosť o ruku.

facebook

Týmto ženám nikto neodolá! Dôležitú úlohu zohráva sebavedomie, humor aj vrelé slovo