Kedy ísť k lekárovi? Desať signálov, že je vo vašom tele niečo zle

Niekedy k nám telo vysiela signály, že sa s ním niečo deje, a my ich ignorujeme. Jednak preto, že na riešenie nemáme čas, sčasti aj preto, že ich podceňujeme. Lenže sú situácie, kedy by sme mali spozornieť a všimnúť si ich skôr, než sa z nich vyvinie naozaj veľký problém. Ktoré sú to?

Akútna únava

Povedzte na rovinu: Kto z vás nemá práve teraz spísaný dlhý zoznam toho, čo musí bezodkladne urobiť? Majte neustále na pamäti, že trvalé preťažovanie vedie k trvalej únave. Keď strata energie a vyčerpania nezmizne ani po štrnástich dňoch, kedy ste si našli čas aj na odpočinok, mali by ste navštíviť lekára. Môže vás okrem iného trápiť chudokrvnosť. Pretrvávajúca únava, ktorá mizne ani po dôkladnom odpočinku, však môže byť aj prvou temnou lastovičkou depresie, srdcového, či dokonca nádorového ochorenia.

Krvácanie z konečníka

Slabé krvácanie z konečníka sa často zvádza na hemoroidy. Aj keď žena vie, že hemoroidy má, rovnako by sa mala zaujímať o príčinu krvácania. Tieto príznaky sa tiež dávajú do spojitosti s rakovinou hrubého čreva či konečníka, ktorej výskyt je alarmujúci. Kolorektálny karcinóm je úspešne liečiteľný iba v prípadoch, ak je podchytený včas. Test na skryté krvácanie, ktorý dostanete buď u svojho praktického lekára a u niektorých gynekológov, alebo v lekárni, je len začiatok. Istotu vám prinesie až kolonoskopia.

Bolesť brucha, zápcha alebo hnačka

Bolesti brucha či zmena vylučovacieho rituálu môžu signalizovať, že sa deje niečo nedobré. Akútnou intenzívnou bolesťou sa hlási napríklad zápal pobrušnice. Je veľmi nebezpečný rovnako ako zápal pankreasu. Silné bolesti brucha môžu signalizovať zápal žlčníka, vred na dvanástorníku alebo brušnú prietrž, zatiaľ čo v nižšej časti brucha často ohlasujú zápal slepého čreva či zápal vaječníkov, zápal maternice alebo močového mechúra. Akútna prudká bolesť vás samozrejme donúti k návšteve pohotovosti, niekedy sú ale problémy len mierne. Čím dlhšie však trvajú, tým horší problém môže byť. Žiadnou výnimkou bohužiaľ nie je ani začínajúca rakovina hrubého čreva či vaječníkov.

Bolesť na hrudi

Ochorenia srdca sú najčastejšou príčinou úmrtí. Po prechode, keď už vás hormóny tak nechránia, sa zvyšuje riziko vzniku kardiovaskulárnych chorôb vrátane infarktu. Príznaky, ktoré ukazujú na poruchu srdcovej funkcie, sa však u ženy niekedy prejavujú s nižšou intenzitou ako u muža. Pokiaľ máte dlhšiu dobu pocit bolesti na hrudi, objednajte sa k praktickému lekárovi alebo radšej priamo ku kardiológovi.

Búšenie srdca

Búšilo vám niekedy srdce ako splašené? Môže ísť o akútny srdcový problém – fibriláciu predsiení. Jej podkladom je srdcová arytmia, pri ktorej dochádza k postupnej strate koordinovanej činnosti srdcových predsiení a čerpacej funkcie srdca. Fibrilácia predsiení by bez odbornej pomoci mohla vyústiť do srdcového zlyhania. Nebezpečenstvo sa ešte zvyšuje, ak máte cukrovku, ste viac pri tele v oblasti brucha, máte vysoký cholesterol alebo fajčíte.

Krátky dych

Ste už týždne „u konca s dychom“? Budíte sa uprostred noci, aby ste sa nadýchli? Môže ísť o vážnejšiu poruchu. Krátky dych môže signalizovať začínajúci zápal pľúc, astmu či srdcové ochorenia. Akútny problém s dýchaním je tiež sprievodným znakom embólie pľúc. Fajčiarky majú náskok v šanci dopracovať sa k zhubnému nádoru pľúc.

Hrčka v prsníku

Každý mesiac by ste si mali prehmatať prsia. Samovyšetrenie by sa malo uskutočniť vtedy, keď sú v prsníkoch čo najmenšie hormonálne zmeny – teda vždy, keď skončí menštruácia. Potenciálne nebezpečenstvo môže číhať v útvaroch, ktoré pri pohmate cítite ako malé zatvrdlinky. Tie mäkšie, ktoré navyše menia svoju štruktúru v závislosti od menštruačného cyklu, bývajú nezhubné, aj tak je ale dobré nechať ich skontrolovať odborníkom. Vyšetrenie sa vykonáva ultrazvukom a mamografom.

Bolesť pri sexe u žien

Nie, nie je normálne, keď vás počas sexu bolí v panvovej oblasti. Ak cítite bolesť hlboko vo vnútri, môže ísť o práve prebiehajúci zápal, endometriózu, cysty na vaječníkoch či zápal krčka maternice. Neliečená infekcia v intímnej oblasti môže vyústiť až do neplodnosti.

Zmena vzhľadu pieh

Najagresívnejšie zo zhubných kožných nádorov sa nazýva melanóm. Keď zistíte, že peha, ktorá bola dlhé roky rovnaká, zrazu mení tvar, farbu, veľkosť, okraje, krváca alebo sa olupuje, neváhajte a bežte k dermatológovi. S melanómom naozaj nie je dobré si zahrávať.

Opuchnuté nohy

Opúchajú vám nohy po každej ceste autom alebo lietadlom? Máte väčší problém sa potom obuť späť do topánok? Ak sú opuchnuté obe nohy, môže ísť o príznak ochorenia spôsobeného zlým krvným obehom alebo spomaleným prúdením lymfy. Za opuchy nôh sa tiež môže skrývať nedostatočná funkcia obličiek, pečene alebo znížená funkcia štítnej žľazy. Opuch tiež sprevádza akútnu trombózu, kedy krvná zrazenina môže postupovať smerom k srdcu, do pľúc alebo hlavy.

zdroj: mojezdravi.cz

Čo sa stane s vašou pokožkou, keď prestanete fajčiť

Bielkoviny pri chudnutí: Kde ich nájdete, koľko si ich dať a prečo sú z jedla lepšie ako z koktailu?