Sex v dlhodobom vzťahu: Ako sa naučiť znova túžiť a prečo je to tak dôležité?

Sex a jeho ochladnutie zažíva väčšina párov. Predovšetkým dlhodobé vzťahy tak, pokiaľ ide o pohlavný styk, občas zívajú prázdnotou. Čo pomáha a prečo je pre nás sex dôležitý?

Problém v tomto smere zažíva väčšina párov. Zatiaľ čo sa žena chce túliť, muž túži práve po fyzickom akte. Ako hovorí psychoterapeut Aaron Anderson: „On hovorí, že potrebuje sex, aby cítil vzájomnú blízkosť a ona nechápe, prečo mu jej tulenie sa, maznanie a veci, ktoré robí okolo domácnosti, tento pocit nedávajú. Ona hovorí, že najskôr potrebuje pocit spriaznenosti, aby mohla mať sex, a on zase nechápe, prečo jej sex nedáva pocit spriaznenosti,“ opisuje vzorec dlhodobých vzťahov Anderson.

Sex rovná sa blízkosť

Pre mužov je sex alebo pohlavný akt väčšinou dôležitejší, než je tomu u žien. Tie aj podľa terapeutov obvykle nechápu, prečo to tak u mužov je. A tu začína ten pravý problém. Žena začne premýšľať, čo je s ňou zle, keď pohlavný styk odmieta, a muža začne trápiť, prečo si vyžaduje sex tak často. Dôsledkom takéhoto zmýšľania je frustrácia, ktorá vedie k tomu, že sa dvojica vzďaľuje.

„Sex je jediná vec, ktorá vás a vášho partnera odlišuje od spolubývajúcich. Pre manželstvo je životne dôležitý,“ zdôrazňuje Anderson.

Problém je doba

Podľa terapeutov spočíva problém s oslabením sexuálneho života medzi partnermi predovšetkým v tom, v akej dobe žijeme. Predtým to bola iba inštitúcia manželstva, ktorá nám ako ekonomický subjekt mala stačiť na spokojné žitie a spolužitie.

Dnes však od partnera očakávame, že okrem toho bude aj najlepším priateľom, skvelou kamarátkou, finančnou istotou aj úžasným milencom. Na partnera tak toho môže byť skrátka veľa.

Kvalita nad kvantitou

Sex nie je iba prostriedok na plodenie detí a zakladanie rodiny. Je to predovšetkým cesta, ako byť partnerovi bližšie, ako pracovať na spoločnom vzťahu a rozvíjať lásku. Aj preto je sex vo vzťahu skutočne dôležitý.

Sex by však mal spĺňať jednu zásadnú podmienku. Mal by byť kvalitný. Aby sme si pohlavný styk skutočne užili, je kvantita malým pánom. Lepší sex totiž znamená pracovať na kvalite svojho života, jeho pestrosti, vitalite a všetkým, čím býval na začiatku.  S tým súhlasí aj Aaron Anderson. „Keď sa páry chodia poradiť s ich sexuálnymi problémami, sú partneri občas prekvapení, že sa nesústredím na techniku alebo počet aktov za týždeň. Či mali sex dvakrát, alebo desaťkrát, je irelevantné.“

Čo pomôže?

Aby sex fungoval aj po dvoch alebo desiatich rokoch, je potrebné, aby sami partneri pracovali na vášni a vzrušení. Aby hľadali cesty, ako svoj sexuálny život okoreniť, ale aj aby pracovali sami na sebe. Pokiaľ sa totiž človek sám sebe páči, cvičí a žije zdravo, fungujú mechanizmy jeho tela správne. On sa potom páči nielen sebe, ale aj partnerovi.

zdroj: mojezdravi.cz

Sexuálne praktiky, ktoré muži v posteli robia, ale ženy ich neznášajú

Šesť dôvodov, kvôli ktorým nemáte chuť na sex