Je dnes ťažšie udržať si manželstvo, než tomu bolo predtým?

Manželstvo je tvrdá drina už len preto, že od partnerov potrebuje investíciu energie a času. Je oboch čoraz menej? Zvyšujú sa požiadavky na dvoch ľudí, ktorí sa rozhodli pre spoločný život? Pravda bolí!

 „Ženiť sa nikdy nebudem. Škoda času aj peňazí, ktoré stoja rozvod,“ hovorí čitateľ Oskar, podľa ktorého veľká väčšina terajších zosobášených partnerstiev rovnako nevydrží. „Všade samá nevera, voľné vzťahy, sexuálna otvorenosť, romániky cez internet. Toto naši predkovia nepoznali. Pre nich v tom vidím výhodu,“ myslí si a otvára tak otázku, či je manželstvo súčasnosti jasná výhra, alebo vopred prehraná bitka.

Kult vernosti. Prežitok?

Podľa sexuológa Petra Weissa v čase, keď idea celoživotnej monogamie vznikla, sa ľudia dožívali štyridsať, štyridsaťpäť rokov a preto aj ich manželstvo mala trvanie maximálne štvrťstoročia.

Dnes však ľudia žijú dvakrát dlhšiu dobu a prežiť šesťdesiat aj viac rokov s jedným človekom je predsa len náročnejšie ako v minulosti. Dĺžka života v spojení s partnerským stereotypom sa teda javí ako problém číslo jedna. Lenže obhajovať sa týmto spôsobom nemožno.

Každá doba má svoje

Ani skôr, keď neexistoval internet alebo zoznamky pre zadaných, kde sa kde kto mohol rozptýliť a následne sa vrátiť k rodine bez toho, aby románik vyšiel najavo, to jednoduché nebolo. Pochopiteľne trochu iným spôsobom prispôsobeným danej časovej osi. Podľa niektorých sa práve preto zase tak veľmi nezmenilo.

„Udržať si v súčasnej dobe manželstvo je rovnako ťažké ako predtým. V každom období na vás čakajú rôzne nástrahy,“ myslí si Lenka Černá, koučka partnerských vzťahov, s tým, že záleží na každom, či chce na vzťahu pracovať. Veď vždy sa nájde niečo, čo manželstvo ohrozuje…

Spojenie generácií? Drina!

„Ľudia sa často vyhovárajú na uponáhľanú dobu alebo ľahšiu možnosť ‚úletu‘ vďaka sociálnym sieťam a internetu, nemali ale rôzne nástrahy aj naši predkovia? Ľuďom vždy odporúčam, nech na vzťahu pracujú od samého začiatku a nemyslia si, že všetko pôjde samovoľne,“ odporúča Lenka Černá, a naráža tak na fakt, že spokojné manželstvo nikdy z neba nepadá.

„Vzťah je ako dom. Keď sa oň nebudete starať, jedného dňa vám spadne na hlavu. Je to teda len v prioritách. Ak budem chcieť mať pekný vzťah, nájdem si raz za týždeň čas a strávim ho iba s partnerom. Ak budem chcieť, naučím sa takú komunikáciu, aby sme sa obaja vo vzťahu cítili lepšie,“ ďalej radí s tým, že spoliehať sa na „papier“ a myslieť si, že práve vy nerozšírite rady rozvedených alebo podvedených, je nepárne.

A to bez ohľadu na dobu, ktorá je teraz možná pre niekoho rýchlejšia alebo drsnejšia. Takže znova, v čom?

Dôležitý faktor bytia

Dlhodobý vzťah a stereotyp v kombinácii s tým, že všetci sú v práci a nemajú čas. A to je práve to, čo potrebovali naše babičky a čo potrebujú aj páry súčasnosti – mať voľné chvíle len pre seba a neporovnávať sa so vzťahmi iných generácií. Vtedy to aj tak bolo trochu inak.

Zmysel svadby

Niektorí odborníci sa domnievajú, že predtým ľudia od manželstva očakávali lásku, dôveru a ochranu pred nebezpečenstvom. Teraz zosobášený vzťah skôr napĺňa osobné potreby, ako je sebaúcta, sebavyjadrenie, osobný rozvoj či finančná stabilita. Zásadná odlišnosť je teda jasná. Do manželstva ľudia investujú menej, ale požadujú viac ako inokedy.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

Profesor psychológie Eli Finkel uviedol, že aj keď ľudia trávia so svojimi blízkymi čoraz menej času, páry, ktoré ustoja tlak okolia, majú oveľa uspokojivejšie manželstvo ako najlepšie manželstvo generácie našich starých rodičov. Nikto si tak nemá čo vyčítať. Úspech vždy záleží na tom, ako sa o svoje partnerstvo staráte.

zdroj: prozeny.cz

Návod, ako ochrániť manželstvo pred rozvodom.

facebook

Test manželstva: je Vaše manželstvo stabilné, alebo má vady?