Šokujúci trend nového tisícročia: Starší ľudia zahýbajú viac ako mladí!

Kto je podľa vás viac neverný – mladí so všetkými možnosťami, sociálnymi sieťami, časom a energiou, alebo tí starší, ktorí už vychovali deti a skôr sa pomaly pripravujú na dôchodok? Vsádzate na tých mladých? Omyl.

Človek by si povedal, že v mladom veku je vlastne celkom ťažké zostať svojmu partnerovi verný. V rámci práce aj vo voľnom čase stretávajú mladí ľudia toľko potenciálnych milencov a mileniek, že odolať nie je ľahké. Pridajte k tomu všetky komunikačné možnosti, ktoré dnešná moderná doba ponúka (sociálne siete, zoznamovacie aplikácie, internet…), dostatok energie a síl a vernosť sa v tej chvíli zdá skôr ako zázrak. Lenže americká štúdia zistila niečo úplne odlišné. Najčastejšie zahýbajú ľudia starší ako 55 rokov!

Keď hovoria čísla

Výskum sa zameral na klasickú neveru a potenciálnych neverníkov rozdelil bez ohľadu na pohlavie do dvoch vekových kategórií – od 18 do 55 a nad 55 rokov.

Zo skupiny mladších účastníkov výskumu sa k nevere priznalo štrnásť percent, zatiaľ čo tí starší zahýbajú v dvadsiatich percentách prípadov – hoci je ich postoj k mimomanželskému styku oveľa staromódnejší (teda negatívny) ako u tých mladších.

Zaujímavé však je, že toto je celkom nový trend, ktorý sa objavil zhruba okolo roku 2000. Vtedy mladí prestali toľko podvádzať svojich náprotivkov a do cudzích postelí sa naopak začali častejšie vrhať tí skôr narodení.

Revolucionári na dôchodku

Samozrejme dôvodov, prečo sú starší ľudia promiskuitnejší, je hneď niekoľko:

  • Kríza stredného veku – Práve vek okolo spomínaných 55 rokov je trochu kritický, je to obdobie krízy stredného veku, keď muži aj ženy (muži však oveľa častejšie) bilancujú a často mávajú pocit, že teraz si už naozaj musia užiť všetko, čo doteraz nestihli, pretože ich čas sa kráti.
  • Dlhé vyčerpávajúce manželstvo – Nevera môže byť samozrejme aj dôsledkom naozaj dlhého a už nefunkčného manželstva, kedy už je vzťahových problémov vážne veľa. Koniec koncov môže ísť o ľudí, ktorí sú spolu treba aj viac ako 25 rokov.
  • Prázdno – V tomto veku začínajú mať ľudia oveľa viac času pre seba a mnohokrát s ním nevedia správne naložiť. Deti už sú odrastené a nepotrebujú toľko starostlivosti, hypotéky sú minimálne z veľkej časti zaplatené, starostí s rodinou a domácností ubúda. A keď sa človek nudí, robí hlúposti.
  • Aktivita a skúsenosť – Zároveň je to aj tým, že dnešné staršie generácie nie sú žiadne babičky a deduškovia. Sú to aktívni ľudia plní života. „Chodia do práce, vzdelávajú sa, žijú svojimi koníčkami a veľký význam pre nich má aj osobný život. Sú viac uvoľnení, menej pod tlakom pravidiel spoločnosti. Spoznali časť života a vedia, ako to tu na zemi chodí. Spravidla už život neberú tak vážne. Chcú si užívať život! Chcú ho žiť! A to so všetkým všade. Teda aj s láskou, vášňou a rozkošou. A pokiaľ im tieto pocity v manželstve chýbajú, idú hľadať inde,“ vysvetľuje koučka osobného rozvoja Klára Gelnarová.

Lenže podľa Nicholasa H. Wolfingera sú toto všetko akési všeobecné dôvody (a navyše to nie je nič nové), ktoré aktuálny trend nevysvetľujú: prečo práve v poslednej dobe počet nevier u ľudí nad 55 rokov stúpa au mladších naopak klesá? „Samozrejme, že mnohým ľuďom jednoducho po rokoch zlyháva manželstvo, ale myslím, že ide aj o odraz sexuálnej revolúcie zo šesťdesiatych rokov. Pretože tí, ktorí ju rozpútali a prežívali, práve teraz patria do kategórie 55 rokov a viac. Semená zasiate touto sexuálnou revolúciou jednoducho stále plodia svoje ovocie,“ tvrdí sociológ.

Čo bude ďalej?

Odhady, ako to bude so vzťahmi v budúcnosti, sú teda pomerne optimistické. U starších ľudí to síce teraz príliš ideálne nie je, počet nevier stúpa, a navyše rastie aj takzvaná šedá rozvodovosť (stav, keď sa síce manželia oficiálne nerozvedú, ale inak spolu vlastne nežijú), ale u mladšej generácie je to naopak.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

Preto sa dá vraj odhadnúť, že v budúcnosti budú vzťahy oveľa viac monogamné a trvalé. No nie je to paráda?!

zdroj: prozeny.cz

A čo keď sa to stane aj Vám? Nevera neznamená koniec.

facebook

Priberanie, vyšší cholesterol, ale aj rakovina. Aj za toto môže nevera