Máme neveru v génoch, alebo je prirodzená vernosť?

Herečka Scarlett Johansson (32) tvrdí, že monogamia nie je prirodzená. Rozpútala tým vášnivú diskusiu o tom, ako to teda s vernosťou je. Sú jej ľudia schopní, alebo je to proti ich prirodzenosti?

Na začiatku tohto roka sa kráska z filmov Avengers Scarlett Johansson v časopise Playboy rozhovorila o tom, čo si myslí o monogamii. „Myslím, že je to veľmi romantická myšlienka, krásny nápad, ale napriek tomu som presvedčená o tom, že monogamia nie je ľuďom prirodzená. Je to skôr veľmi veľká drina. A práve fakt, že je monogamia pre ľudí taká ťažká, je dôkaz toho, že je proti ich prirodzenosti a určite je v rozpore s nejakým vyšším inštinktom,“ vyhlásila herečka.

Jej vyjadrenie samozrejme rozpútalo vášnivú diskusiu. Zástancovia polygamie jasali, že to niekto povedal nahlas, priaznivci monogamie zase na herečku útočili s tým, že takto hovorí len preto, že pred nedávnom stroskotalo jej už druhé manželstvo.

Ako to teda je? Sú ľudia z podstaty monogamní alebo polygamní?

Ani vedci netušia

Pravda je taká, že na túto tému bolo vypracovaných už veľmi veľa vedeckých štúdií, prieskumov a podobne. Napriek tomu v tom vedci stále nemajú jasno. Zhodujú sa v podstate len na jedinom: ľudské partnerské usporiadania sú veľmi flexibilné. Len minimum kultúr (údajne iba 17 percent) je vraj rýdzo monogamných, drvivá väčšina z nich je akýmsi mixom monogamie a polygamie.

Koniec koncov sa pozrite napríklad na našu kultúru. Ľudia tu žijú v monogamii, napriek tomu je nevera bežnou súčasťou života. Po niekoho je dôvod na okamžitý rozchod, iný ju dokáže tolerovať či prejsť. Ani situácia, keď spolu dvaja ľudia žijú v manželstve, sú si verní, ale po rokoch sa rozvedú a nadviažu podobný vzťah s niekým iným, nie je rýdzou monogamiou. Odborníci tomu hovoria duálna monogamia.

Teória vrodeného?

Jednoduchá otázka to nie je ani pre vzťahové kouča a odborníkov na lásku. „Podľa mňa monogamia patrí skôr do systému partnerských hodnôt, kultúry a tradícií, ktorými je človek ovplyvnený,“ hovorí vzťahová koučka Jana Zittová zo Školy pre ženy. Tej je najbližšia teória sexuálnych stratégií od evolučného psychológa Davida Bussa. „Podľa neho sú skoro všetky formy partnerského spolužitia viac-menej vrodené, a to nech sa jedná o monogamiu, polygamiu, polyandriu a podobne. Tieto stratégie sa vždy aktualizujú konkrétne v kontexte danej životnej a sociálnej situácie,“ vysvetľuje Jana Zittová.

V preklade to teda znamená, že pre každého je prirodzené niečo iné. Ide o to, čo máte takpovediac v génoch. Avšak je tu rad silných faktorov, ktoré túto vašu vrodenú prirodzenosť môžu silne modifikovať; patrí k nim kultúra, do ktorej ste sa narodili, výchova, intelekt, sociálny status, náboženstvo a podobne. Vďaka tomu vlastne nie je nič nemožné.

„My, ľudia, máme určité genetické predpoklady, ale okrem biologickej determinácie máme aj kultúru, náboženstvo a systém hodnôt, a vďaka tomu sme schopní prekonávať svoje biologické predurčenie. Za mňa je monogamia veľmi dôležitá pre stabilitu rodiny. Je to rozhodnutie oboch partnerov, ktorí sa milujú,“ dodáva Jana Zittová.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
Iný pohľad

Niektorí odborníci však túto geneticky podmienenú verziu odmietajú. „Žiadny model nie je vrodený, nikto nie je k ničomu predurčený. Ide len o prenos emočného nastavenia z minulých generácií,“ tvrdí vzťahový kouč Aleš Kalina.

Podľa neho je vernosti schopný každý, len musí chcieť. „Je potrebné naučiť sa vyberať si správnych partnerov, správne s nimi vychádzať a žiť. Ak máte dobrého partnera, iné nepotrebujete. Potreba viacerých partnerov je len neistota lásky,“ usudzuje Aleš Kalina.

zdroj: prozeny.cz

Prečo sexuálne spokojní ľudia podvádzajú?

facebook

Než budete neverní: Otázky, na ktoré si musíte odpovedať, než to urobíte