Oplatí sa odkladať materstvo? Aké sú dôvody a aké riziká?

Nie je žiadnym tajomstvom, že matky prvorodičky sú čím ďalej staršie. Ide o súčasný trend, alebo je príčinou súčasný hektický štýl života? Dá sa povedať, že oboje. Čo vás čaká, keď sa rozhodnete mať dieťa až okolo štyridsiatky?

Študujeme, pracujeme, splácame hypotéky, snažíme sa nájsť svoje miesto pod slnkom a prirodzene partnera, s ktorým budeme tvoriť šťastný a harmonický pár. Alebo napríklad máme ešte kopu iných starostí – s členmi rodiny, s ich aj svojím zdravotným stavom či s nedostatkom súkromia. Roky bežia a my nemáme odvahu a čas k tak zásadnému kroku, ako je založenie rodiny.

Naraz je nám 40 a zistíme, že síce máme dobré zázemie, ale že počať dieťa nie je zas tak jednoduché. Či zo strany partnera (má zlý spermiogram, problémy s erekciou a pod.), alebo našej, hoci sa snažíme viac. Môže tiež nastať iná situácia: vysnívaný (a perspektívny) partner nie je v dohľade, práca nás nenapĺňa, ale stalo sa to, že čakáme dieťa. Napokon!?

Riziká tehotenstva v neskoršom veku

Pravda je, že tehotenstvo v neskoršom veku so sebou nesie isté riziká zdravotných komplikácií pre ženu aj plod. „Ak je žena zdravá, je tehotenstvo v neskoršom veku viac rizikové pre plod. Tým mám na mysli, že stúpa riziko vrodenej vývojovej chyby plodu, nie riziko pre ženu samotnú,“ vysvetľuje sexuológ a gynekológ.

A dodáva: „Je to dané tým, že všetky vajíčka sú u ženy vytvorené už v priebehu jej vnútromaternicového vývoja a žiadne ďalšie nové sa už netvoria, iba dozrievajú. Pre ženu je v každom prípade dôležité vedieť, že jej plodnosť postupne s vekom klesá, spočiatku o 4 až 5 percent ročne už od 25 rokov, v neskoršom veku je pokles ešte strmší.“

Kedy je ten prelomový rok?

Možno si kladiete otázku, ktorý vek je pre tehotenstvo vlastne braný ako neskorší, kedy by ženy mali brať viac do úvahy prípadné zdravotné riziká. U každej ženy je to samozrejme individuálna vec (podľa jej zdravotného stavu a pod.), ale prelomovým býva vek okolo 35 rokov smerom nahor, kedy treba vo zvýšenej miere strážiť tehotnú ženu aj plod.

„Trend dnešnej doby skutočne udáva tehotenstvo jasný smer. Zatiaľ čo pred dvadsiatimi rokmi bola prvorodička staršia ako 25 rokov výnimkou, dnes sa bežne vo svojej praxi stretávam so ženami aj o desať rokov staršími. Tehotná žena v neskoršom veku, najmä okolo 40 rokov, môže však tehotenstvo znášať horšie. To býva spojené s častejším výskytom hypertenzie, tehotenskej cukrovky a ďalších ochorení,“ upozorňuje lekár.

Prvý pôrod býva ťažší

Z hľadiska možných komplikácií neskorých tehotenstiev zohráva úlohu, či ide o prvorodičku, či ženu, ktorá už dieťa má. „Ak žena už bola tehotná, jej telo prekonalo mnoho zmien – prsné žľazy sa plne vyvinú až v priebehu gravidity, rovnako tak panva je oveľa pružnejšia a lepšie sa prispôsobuje tehotenským zmenám v mladšom veku. Ak už teda nejaký pôrod prebehol, všetko ide druhýkrát väčšinou ľahšie a je tak trochu predpripravené od prvého pôrodu. U starších prvorodičiek býva vyšší výskyt tehotenských komplikácií, ako napríklad zvracanie či preeklampsia, ktorá je spojená s významným ohrozením zdravia i života ako ženy, tak aj plodu.“

Sex v tehotenstve u starších rodičiek

A ako s intímnym životom? Pravda je, že telo štyridsaťročnej ženy je odlišné od tela ženy dvadsaťpäťročnej. Nielen vo vzhľade, ale predovšetkým v jeho fungovaní, možnostiach aj limitoch. Všetko je však individuálne a treba teda svoje telo a jeho reakcie sledovať, prípadné neistoty a vzniknuté zdravotné problémy riešiť s lekárom.

„Rád by som ženám pripomenul, že tehotenstvo samo o sebe nie je choroba. V oblasti pohlavného života je samozrejme potrebné brať do úvahy nielen vek ženy, ale aj to, ako sa cíti a aký vplyv na ňu má samotná sexuálna aktivita. Je teda potrebné sa riadiť zdravým rozumom a predovšetkým svojimi pocitmi. Pokiaľ všetko prebieha relatívne v pokoji, žena nemá bolesti, kŕče v podbrušku, nekrváca alebo nešpiní, nie je dôvod, prečo by nemohla mať pohlavný styk. Pokiaľ ale po styku bude mať problémy – bolesti, kŕče, krvácanie – je vhodné radšej koitus vynechať. Neznamená to ale, že nesmie mať orgazmus, tu sa dajú uplatniť alternatívne sexuálne praktiky. Väčšine vadí len mechanické podráždenie pri koite, nie orgazmus ako taký. Pokiaľ ale bude mať žena problémy aj pri orgazme, je lepšie potom byť, obzvlášť v priebehu prvých troch mesiacov, bez sexu,“ radí sexuológ.

Aká je šanca prirodzene otehotnieť v 35 rokoch?

Otázkou zostáva, aká je vôbec šanca, že žena po 35. roku veku (a viac) otehotnie prirodzeným spôsobom. Mnohé ženy (páry) sa o dieťa márne pokúšajú aj niekoľko rokov. „Kým vo veku okolo 22 – 23 rokov je pravdepodobnosť prirodzeného počatia asi 25 percent, vo veku 36 rokov je to len 15 percent, v 37 rokoch asi 12 percent, v 39 rokoch už len 8 percent a v 43 rokoch pod 5 percent! Jeden z hlavných dôvodov je stenčovanie zásob vajíčok schopných dozrievania a zhoršovanie ich kvality. Do istej miery môže prispieť aj životospráva, ale značná časť je geneticky daná,“ spomína lekár.

Ako sa pripraviť na tehotenstvo?

„Priaznivý vplyv na počatie má predovšetkým zdravý životný štýl, nefajčiarstvo, obmedzenie konzumácie alkoholu, zvýšenie príjmu kyseliny listovej. Využiť možno prípravky s materskou kašičkou a fytoestrogénmi (najmä v prípadoch so zvýšenou hladinou mužských pohlavných hormónov) a pre zlepšenie kvality a podporu dozrievania je tiež vhodné zvoliť prípravky s myoinositolom, ktorého užívanie dokonca znižuje riziko gestačného diabetu, teda tehotenskej cukrovky, a riziko preeklampsie. U žien s nadváhou alebo obezitou sú tiež vhodné prípravky, ktoré okrem myoinositolu obsahujú D-chiro-inositol, látku pomáhajúcu upraviť metabolizmus,“ odporúča lekár.

Jedálny lístok v tehotenstve

„Jedálníček staršej prvorodičky sa prakticky nelíši od tých mladších žien, každopádne by som sa vyhol konzumácii alkoholu, surového mäsa, plesňových syrov a kofeínu vo väčšej miere. Dodržiavať pitný režim, do jedálnička zaradiť aspoň 2–3x týždňa morskú rybu, viac čerstvej zeleniny a ovocia.

Ako prevencia zvracania a nevoľností je vhodná konzumácia jedla v menších dávkach a častejšie a skôr nie sladkostí, ale potravín s nižším glykemickým indexom, aby sa tak pomohla zaistiť stabilnejšia hladina cukru v krvi,“ uvádza lekár.

Spravidla sa ženy na plánované tehotenstvo pripravujú skutočne zodpovedne, venujú životospráve ako také viac času a pozornosti a snažia sa preferovať zdravý životný štýl. Podľa prieskumu asi 20 percent žien plánujúcich tehotenstvo prestáva fajčiť a zásadne obmedzuje konzumáciu alkoholu. Pravda je, že by dané percento mohlo/malo byť vyššie, ale vždy záleží na osobnom prístupe každej ženy k materstvu a životu vôbec. A ten nemožno nariadiť alebo do dôsledku kontrolovať, každá žena k zodpovednosti za seba i dieťa musí dôjsť vlastnou (prirodzenou) cestou.

zdroj: mojezdravi.cz

Sedem dôvodov, prečo sa vám oneskorila menštruácia. A nie je to tehotenstvo!

Tehotenstvo a kozmetika