Zašednutá a žltkastá bielizeň je minulosťou: Už naše babičky poznali túto metódu, vďaka ktorej bude bielizeň vždy žiarivo biela.

Aby ste mali po vypraní všetko dokonale čisté a biela bielizeň svietila belosťou, mali by ste sa naučiť niekoľko trikov, vďaka ktorým tento efekt dosiahnete.

Pranie bielizne nie je nijako náročná činnosť, ale pre veľa ľudí je napriek tomu skôr za trest. Niektorí totiž nedokážu dosiahnuť výsledky, aké by chceli, a tak sa stále snažia nájsť spôsoby, ktorými by dosiahli pekne čistú a tiež žiarivo bielu bielizeň. Samozrejme sa nájdu aj takí, ktorých pranie jednoducho nebaví. Nech už je dôvod akýkoľvek, vždy existuje riešenie, ako si zjednodušiť prácu. S týmito trikmi sa vám podarí vyprať bielizeň dôkladne a niektoré kúsky aj vybieliť.

Vždy musíte mať čistú práčku

Nemusíte každý deň práčku čistiť, ale aspoň občas by ste pri nej mali vykonať bežné upratovanie. Ako prvú vyčistite priehradku na prášok na pranie a nezabudnite aj na miesto za týmto šuplíkom. Ďalej nalejte do bubna celú fľašu octu a práčku pustite na program s najvyššou teplotou. Nakoniec si vezmite hubku na umývanie riadu, nalejte na ňu trochu octu a dočistite gumové tesnenie. Po každom praní nezabúdajte nechávať práčku otvorenú, aby všetka vlhkosť išla von a netvorila sa v nej pleseň.

Dôkladne vytrieďte bielizeň

Keď už budete mať práčku čistú a získate istotu, že bielizeň nezostáva špinavá či nepríjemne páchnuca od práčky, zamerajte sa na triedenie bielizne. Pokiaľ budete prať bielu, naozaj perte len bielu. To isté platí pri farebnej a čiernej bielizni. Pri triedení bielizne sledujte tiež ceduľky na jednotlivých kúskoch a riaďte sa pokynmi. Dôležité je napríklad to, na koľko stupňov sa má daný kúsok vyprať a či je vôbec vhodné ho dávať do práčky.

Udržte si žiarivo biele oblečenie

Ak ste doteraz neprišli na to, ako prať bielu bielizeň tak, aby vydržala naozaj veľmi dlho biela, možno by ste sa mali naučiť tento trik. Biela farba pristane každému, a navyše je veľmi elegantná a z človeka urobí šarmantnú osobu. Aby ste bielizeň trochu vybielili, dajte si bielu bielizeň do nádoby s teplou vodou (2 litre). Následne pridajte lyžičku 3% peroxidu vodíka a oblečenie nechajte v tomto roztoku odmočiť na 20 minút.

Aby bolo bielenie ešte efektívnejšie, bielizeň čas od času v nádobe obráťte alebo premiešajte. Tak sa dostane bieliaca tekutina všade. Až uplynie spomínaných 20 minút, môžete dať bielizeň napríklad do vane a prepláchnuť ju čistou vodou. Nakoniec dajte oblečenie do práčky a vyperte bežným spôsobom. Opäť sa nezabudnite pozrieť na to, pri akej teplote sa táto várka bielizne má prať.

Metóda na bielenie bielizne

Každému nemusí vyhovovať vyššie spomínaná metóda na bielenie bielizne. Ak chcete vyskúšať ešte iný spôsob, môžete postupovať napríklad takto. Pripravte si roztok z 1 hrnčeka octu a 2 šálok teplej vody. Do tohto roztoku ponorte špinavé biele oblečenie na 20 minút. Potom si nachystajte pastu z 1 polievkovej lyžice peroxidu vodíka, 1 polievkovej lyžice vody, 1 polievková lyžica soli a polovice pohára jedlej sódy.

Následne vyberte bielizeň z tekutiny a postupne si kúsky rozprestrite. Keď budete mať hotovo, vezmite si vami vymiešanú pastu a kúsky nanášajte na fľaky na bielej bielizni. Pastu nechajte pôsobiť 15 minút a nakoniec bielizeň opláchnite a všetko dajte vyprať do práčky obvyklým spôsobom. Vďaka tejto paste a tomuto postupu by mali zmiznúť aj ťažko odstrániteľné škvrny.

zdroj: adbz.cz

Prehľad pracích symbolov a značiek

Pracie pásiky GreenSun