Na čo si dať pozor pri vyšetrení krvi a moču. Škodiť môže vitamín C aj málo vody

Vyšetrenie krvi a moču je štandardným lekárskym testom, ktorý môže odhaliť aj závažné choroby. Mnohí však vlastne ani poriadne nevedia, čo všetko ovplyvňuje výsledky a ako sa na odber pripraviť.

Každý dospelý človek má raz za dva roky nárok na preventívnu prehliadku u praktického lekára. Pri nej sa vyšetruje hladina glukózy a cholesterolu, aby sa včas diagnostikovali časté a závažné ochorenia, cukrovka a sklon k ateroskleróze. Vyšetrenie krvného obrazu sa obvykle vykonáva pri podozrení na rôzne choroby, napríklad zápalové ochorenia alebo nedostatok železa.

Pri vyšetrení krvného obrazu sa hodnotí stav červených krviniek (množstvo, kvalita), bielych krviniek (množstvo, zastúpenie jednotlivých druhov) a počet krvných doštičiek. Ďalej sa vyšetrujú biochemické parametre v krvnom sére, ktoré zahŕňajú hladinu cukru v krvi a základné vyšetrenie krvných tukov Niekedy sa pridáva vyšetrenie štítnej žľazy, vyšetrenie stavu obličiek, pečene či obsah minerálov v krvi a ďalšie parametre podľa veku, súčasných problémov či príznakov vyšetrovaného.

Nalačno neznamená len bez raňajok

Pre väčšinu ľudí napríklad odber nalačno znamená, že nesmie raňajkovať. V skutočnosti sa tým rozumie, že by pacient nemal jesť zhruba 10 až 12 hodín pred odberom. Ďalším predsudkom je obava z pitia. Ale naopak odporúča sa vypiť dva až tri decilitre vody alebo nesladeného čaju.

Ak pacient nepije, stúpa v krvi počet červených krviniek, hladina bielkovín aj tukov, ktoré sú na bielkoviny viazané, môže stúpnuť aj koncentrácia močoviny v krvi, ktorá stúpa napríklad pri ochorení obličiek, obvykle však aj s hladinou kreatinínu. V opačnom prípade sa v krvi mení koncentrácia tukov, klesá hladina glukózy, stúpa kyselina močová, do krvi sa uvoľňujú pečeňové enzýmy.

Pozor na lieky aj vitamíny

Výsledky testov môže významne ovplyvniť aj fajčenie alebo užívanie liekov. Ak ich pacient nemôže vysadiť, malo by laboratórium dostať informáciu o tom, aké lieky užíva. Patria medzi ne aj doplnky stravy vrátane bežného vitamínu C.

Veľké dávky vitamínu C môžu spôsobiť falošne negatívny nález pri chemickom vyšetrení krvi v moči. Odberová nádobka by mala byť dokonale čistá, najlepšie na jedno použitie. Nesmie obsahovať zvyšky dezinfekčných činidiel, ktoré môžu robiť falošne pozitívny nález krvi v moči.

„V teple sa v moči množia baktérie a moč sa stáva zásaditým. V chlade potom z moču môžu vypadávať rozpustené látky vo forme drviny či kryštálov, čo je tiež nevhodné,“ upozorňuje lekár.

Ideálna nie je ani prílišná fyzická aktivita, ktorá vedie k uvoľneniu svalových bielkovín do krvného obehu. A ak pracujú svaly na „kyslíkový dlh“, stúpa v krvi hladina kyseliny mliečnej. „Počas fyzického výkonu sa menia hladiny krvných tukov, krv sa z vnútorných orgánov presúva do pracujúcich svalov, čo môže ovplyvniť množstvo laboratórnych výsledkov,“ dodal lekár.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
Čo znamenajú skratky

Výsledky základného rutinného vyšetrenia bývajú k dispozícii obvykle ešte v ten istý deň. Na laboratórnom liste nájdeme množstvo skratiek, ktoré sú síce odborníkovi jasné, ale pre laika sú úplne nezrozumiteľné.

Napríklad skratky ALT a AST označujú enzýmy uvoľňované do krvi hlavne pri poškodení pečeňových buniek. GGT je iný pečeňový enzým, ktorý ukazuje toxické poškodenie pečene, často alkoholom. A CK je kreatínkináza, enzým uvoľňujúci sa do krvi pri poškodení svalov (i srdca).

Bežné sú skratky pri označení hormónov, napríklad T3 a T4 sú hormóny štítnej žľazy, pričom číslo znamená počet atómov jódu v ich molekule, TSH je hormón riadiaci funkciu štítnej žľazy.

HDL a LDL cholesterol znamená obsah cholesterolu v tzv. lipoproteínoch, pričom zvýšenie LDL cholesterolu predstavuje vyššie riziko aterosklerózy a jej komplikácií – infarktu myokardu a cievnej príhody mozgovej. Zvýšenie HDL cholesterolu má naopak ochranný účinok. Časté je tiež vyšetrenie CRP, C-reaktívneho proteínu, citlivého ukazovateľa zápalu, hlavne bakteriálneho pôvodu.

zdroj: mojezdravi.cz

Ako zastaviť krvácanie z nosa u detí a kedy už radšej volať lekára?

Všadeprítomná ďatelina čistí krv a lieči kašeľ