Suchosť intímnych partií môžete vyriešiť.

Keď pohlavný styk bolí, páli, drhne a je všetko, len nie príjemný, býva spravidla problém v nedostatočnej lubrikácii pošvovej sliznice. Čo s tým?

Pri sexuálnom vzrušení sa za normálnych okolností z pošvových stien vylučuje lubrikačná tekutina – pošva dostáva podnety z mozgu, aby uvoľnila vlhkosť. Dôležitú úlohu pri tomto procese zohráva estrogén. Ak ho je málo, odrazí sa to v nedostatočnej produkcii zvlhčujúcich tekutín.

Existuje však veľký rozdiel v „suchosti“ pošvovej sliznice u mladého dievčaťa (napríklad v dôsledku nedostatočného vzrušenia) a u ženy v menopauze, kedy je spravidla vinníkom tohto stavu práve úbytok ženského pohlavného hormónu (estrogénu).

Neskúsená mladosť

Ak sme mladé, býva často dôvodom „suchosti“ našich intímnych miest už spomínané nedostatočné vzrušenie, či už spôsobené partnerom (nie je až tak zručný, je príliš hrrr a netuší, čo je predohra), alebo tým, že sme v strese, že niekto príde znenazdania domov (napríklad rodičia). Alebo nás ženie obyčajná zvedavosť vstúpiť do sveta dospelých. To však často na dostatočnú lubrikáciu naozaj nestačí!

Riešenie môže byť jednoduché. Nielen pri prvom styku poslúži lubrikačný gél (znižuje bolestivosť), ktorý sa aplikuje do pošvy tesne pred stykom. Dá sa zakúpiť v lekárni (kde vám odborne poradia) či v sieti drogérií (kde si môžete sama prečítať zloženie a bez hanby sa rozhodnúť pre ten či onen produkt).

Pre starších a pokročilých

Dôvodom toho, prečo neprežívate intímny styk s radosťou a uvoľnením, môžu byť nadmerná únava, zdravotné či iné problémy, citové ochladenie s partnerom alebo aj citeľný úbytok estrogénu, ktorý nastáva počas menopauzy (asi od 45 rokov vyššie). Pošvová sliznica je potom veľmi citlivá, stenčuje sa, atrofuje (býva náchylná na drobné poranenia) a lubrikácia pošvy nenastáva v takej miere, aby ste cítila zo sexu uspokojenie (tento problém má bohužiaľ až 50 percent žien v tomto veku). Tu sa ponúka niekoľko riešení.

„Ak je u danej ženy vaginálna suchosť spôsobená nedostatkom estrogénu, teda najmä v období menopauzy, považujem za najlepší spôsob pôsobiť priamo proti príčine suchosti. V tomto prípade teda odporučím vaginálny krém či gél s obsahom estrogénu, ktorý nepriaznivý stav zlepší a umožní žene prežívať intímne chvíle s partnerom naplno a s potešením,“ hovorí lekár.

Existujú samozrejme aj iné možnosti v podobe nehormonálnych vaginálnych prípravkov, takzvaných zvlhčovacích krémov. Tie možno odporučiť nielen pre zrelé ženy v čase menopauzy, ale aj napríklad pre onkologické pacientky, ktoré majú z užívania hormonálneho prípravku obavy (hoci neopodstatnené vzhľadom na miestnu aplikáciu prípravkov). Výhodou týchto zvlhčovacích preparátov oproti lubrikačným gélom je, že sa nemusia aplikovať pred každým stykom, ale riešia suchosť pošvovej oblasti na dlhšiu dobu. Obsahujú totiž okrem hydratačných zložiek aj hojivé zložky, ktoré vytvárajú a dlhodobo udržujú v oblasti genitálií zdravé prostredie a príjemný komfort.

pracie pásiky GreenSun
pracie pásiky GreenSun
Skryté príčiny

Môže vaginálna suchosť signalizovať nejakú vážnejšiu chorobu? Podľa odborníkov vaginálna suchosť sama o sebe spravidla nesúvisí s príznakmi závažnej choroby, tieto nepríjemné pocity by vás mali upozorniť na možný skrytý problém, najmä ak sa napríklad objaví nezvyčajný výtok.

„Žena často udáva, že má bolesť pri pohlavnom styku kvôli pocitu subjektívnej suchosti, ale tieto jej problémy nemusia byť vôbec spôsobené suchosťou pošvy ako takú. Môže sa jednať o nerozpoznaný zápal (infekciu), poranenia pošvového vchodu a podobne. Preto je vhodné, aby žena pri dlhotrvajúcom pocite suchosti radšej navštívila lekára, ktorý odhalí skutočnú príčinu a začne liečbu,“ upozorňuje gynekológ.

Pozor na nadmernú, prehnanú hygienu intímnych miest (používanie nevhodných mydiel, parfumov, výplachov pošvy a pod.). Všetko s mierou. Pre ťažkosti intímneho diskomfortu existuje široké množstvo voľnopredajných prípravkov s kyselinou mliečnou, živými laktobacilmi (prebiotickou zložkou), kyselinou hyalurónovou či napríklad s výťažkami aloe vera, nechtíkom lekárskym alebo zvlhčujúcimi lipidmi (tukmi).

zdroj: mojezdravi.cz

Je pre vás sex bolestivý? Možno trpíte vaginizmom. Ako sa ho môžete zbaviť?

Predčasná ejakulácia: Zamilovaní zlyhajú častejšie