Každé desiate dieťa či mladistvý pije energy drinky. Podľa štúdie im ale škodia, problém nie je len kofeín

Majú nakopnúť čiže povzbudiť, preto obsahujú veľké množstvo kofeínu a stimulátory. Rozhodne nie sú vhodné na denné používanie a ani pre deti a dospievajúcich. Reč je o energetických nápojoch, ktoré sa ale bohužiaľ stali práve medzi deťmi veľmi populárne. Ako im môžu škodiť?

Niektoré štáty obmedzili ich predaj a je z nich tovar pre dospelých, u nás zatiaľ embargo vyhlásili niektoré školy, do ktorých ich majú žiaci zakázané nosiť. Reč je o energetických nápojoch, ktoré sa stali medzi deťmi bohužiaľ veľmi populárnymi, aj napriek tomu, že pre nich nie sú vôbec vhodné.

Čo sú energetické nápoje

Energetické nápoje obsahujú kofeín vo veľkej dávke, cukor alebo sladidlá, ale tiež môžu mať množstvo stimulantov, ako je taurín, rastlinné extrakty, napríklad z guarany alebo ženšenu. Pridané bývajú aj vitamíny, obvykle skupiny B. To z nich robí rýchle zdroje energie a nakopávače, ktoré by ani dospelí rozhodne nemali piť denne alebo vo väčších dávkach.

Nevhodné sú potom pre deti – práve pre nadmerný príjem energie a kofeínu, na ktorý je detský organizmus citlivý. Medzinárodná štúdia o zdraví a životnom štýle detí a školákov potvrdila, že energetické nápoje sú medzi deťmi veľmi populárne a viac ako každý desiaty mladý do 18 rokov má sklon k ich rizikovej konzumácii. Zároveň sa na trhu objavujú nápoje so stále vyššími obsahmi kofeínu a stimulantov. Je nutné varovať, že nie sú rozhodne prospešné a v prípade prekročenia limitov na konzumáciu môžu zdravie detí doslova poškodzovať.

V čom sú energetické nápoje rizikom?

Energetické nápoje sú pre deti nevhodné z mnohých dôvodov. Kofeín mnohí z nás vyhľadávajú, pretože zvyšuje pozornosť a redukuje potrebu spánku. U detí môže ale spánok narušovať, čo môže mať vplyv na fyzické aj psychické zdravie. K negatívnym prejavom nadmerného príjmu kofeínu tak patria napríklad úzkosti, podráždenosť, celkové zmeny správania, zažívacie problémy, ale aj bolesti na hrudi, pocitovo výrazné búšenie srdca, vysoký krvný tlak a v krajnom prípade aj poruchy srdcového rytmu.

V bežných energetických nápojoch sa obsah kofeínu vo štvrťlitrovej plechovke pohybuje medzi 80-150 mg, ale na trhu sú aj také, ktoré majú 200 mg kofeínu! Podľa odporúčaní odborníkov je norma pre deti len 3 mg/kg váhy. Napríklad trinásťročné dieťa s hmotnosťou 45 kíl by nemalo skonzumovať viac ako 135 mg kofeínu za deň.

Problémom je aj veľmi vysoký obsah cukrov, ktorý prispieva k vzniku zubného kazu, nadváhy a obezity a s nimi spojených ochorení, vrátane srdcových chorôb, cukrovky alebo niektorých druhov rakoviny. Problematické je ale aj nahradzovanie cukru umelými sladidlami, ktoré podľa posledných štúdií môžu mať aj negatívne dopady – a to aj v množstve, ktoré sa bežne vyskytuje v týchto produktoch.

S energetickými nápojmi by vás nemalo zmierovať ani to, že do nich môžu byť pridané vitamíny a minerály. Mnohé nápoje sú marketingovo prezentované ako zdravé varianty, aj keď ich zloženie tomu úplne nezodpovedá. Navyše ich často odporúčajú aj obľúbení influenceri. Zdá sa teda, že dospievajúci a deti môžu riziká spojené s vyššou konzumáciou týchto nápojov výrazne podceňovať.

Obmedzenie predaja energetických nápojov?

Obľuba energetických nápojov aj medzi školákmi bohužiaľ rastie natoľko, že sa v mnohých štátoch rozhodli ich predaj obmedziť – predaj mladistvým pod 18 rokov je zakázaný v Litve a Lotyšsku, deti pod 16 rokov si ich nekúpia ani vo Veľkej Británii. Vo Fínsku je nariadené, že na ich etiketách musí byť varovanie, že nie sú vhodné pre deti, tehotné a citlivé na kofeín, musí sa tam nájsť aj odporúčaná denná dávka v počte plechoviek a varovanie o škodlivom vplyve.

zdroj: prozeny.cz

Urputnosť aj nákazlivá energia: Rysy vášnivých ľudí, ktorých môžete odkukať

Glykemický index. Naučte sa s ním pracovať, schudnete a budete menej nervózni