Prehľad pracích symbolov a značiek

Moderné oblečenie má vlastnosti, o ktorých naše babičky len snívali. Nekrčí sa, niektoré materiály hrejú aj mokré, a navyše skvele vyzerá… No áno, ale hoďte si to do práčky. Stačí aj jedno pranie so zle zvoleným programom a skvelé vlastnosti bielizne sa vytrácajú a peniaze investované do kvalitných materiálov letia oknom.

Každý kus oblečenia má našťastie štítok plný pracích značiek a symbolov, v ktorých sa ľahko zorientujete. Takže ceduľky nestrihajte a pozrite si nasledujúci článok, ktorý vás svetom pracích symbolov prevedie.

Značky prania

Ak hľadáte symbol prania, hľadajte značku vaničky. Tá v sebe ukrýva číslo, na koľko °C môžete materiál prať. Pokiaľ je vanička podčiarknutá, znamená to miernejšie plákanie a menej otáčok pri odstreďovaní. Keď je podčiarknutie prerušené, oblečenie nesmiete žmýkať v ruke.

Ukážky pracích symbolov s vaničkou

Značka prania s číslom vo vnútri: S touto podobou značky prania sa stretnete často. Znamená pranie v práčke na 60 °C pri normálnom plákaní a odstreďovaní.

Pracie symboly vaničky s rukou: Niektorú jemnú bielizeň môžete prať iba v ruke. Na to slúži prací symbol ruky. Odporúčame vyhnúť sa aj režimu „ručného“ prania v práčke.

Značka prania so škrtnutou vaničkou: Pokiaľ sa stretnete s preškrtnutou vaničkou, znamená to, že výrobok nesmiete prať. Navyše sa pokúste maximálne obmedziť akúkoľvek manipuláciu v mokrom stave.

Prací symbol podčiarknutej vaničky: Keď narazíte na podčiarknutú vaničku, zvoľte jemnejší prací program s miernejším odstreďovaním.

Značky prania bodiek vo vnútri vaničky: Teplotu niekedy znázorňujú aj bodky. Jedna bodka znamená pranie v maximálnej teplote 30 °C, dve bodky 40 °C a tri 60 °C.

Pracie symboly pre žehlenie bielizne

Ikona žehličky poradí, akým spôsobom bielizeň správne žehliť. Maximálnu teplotu potom symbolizujú bodky vo vnútri obrázku

Prací symbol bodky vo vnútri žehličky: Jedna bodka znamená žehlenie pri maximálnej teplote 110 °C. Dve bodky vám povolia žehliť na 150 °C a tri na 200 °C.

Značka prania škrtnutá žehlička: Akonáhle uvidíte prací symbol preškrtnutej žehličky, bielizeň nežehlite – došlo by k poškodeniu materiálu.

Pracie symboly na sušenie bielizne

Značka prania koliesko vo štvorčeku: Na sušenie bielizne slúži ikona kolieska vo štvorčeku. Aj túto značku prania nájdete na každej ceduľke.

Prací symbol pre sušenie s bodkou: Jedna bodka znamená sušenie pri nízkej teplote (maximálne 60 °C). Pokiaľ sa v koliesku objavia bodky dve, bielizeň môžete sušiť pri normálnej teplote (80 °C).

Značka prania preškrtnuté koliesko vo štvorci: Výrobok označený preškrtnutým symbolom nie je možné sušiť v bubnovej sušičke – materiál by sa mohol poškodiť.

Značka prania vodorovná čiara vo štvorci: Výrobok označený týmto symbolom môžete sušiť v rozprestretom stave. Napríklad na trávniku alebo na podlahe v práčovni.

Prací symbol kolmých čiar vo štvorci: Výrobok označený štvorcom so zvislými pruhmi môžete sušiť odkvapkávaním, napríklad na bielizňovej šnúre

Značka prania štvorec so šikmými pruhmi: Značka štvorca s diagonálnymi pruhmi znamená sušenie iba v tieni. Slnečné lúče by mohli výrobok poškodiť.

Značky prania na chemické čistenie bielizne

Chemické čistenie symbolizuje kruh, v ktorom nájdete písmená A, F alebo P. Písmená predstavujú typy rozpúšťadiel tak, ako sa používajú v čistiarňach. Tieto značky sa teda týkajú predovšetkým profesionálnych čistiarní.

Prací symbol kruhu s písmenom F: Písmeno F znamená, že materiál je možné čistiť uhľovodíkovými rozpúšťadlami. Ak je v krúžku písmeno P, použite tetrachlóretylén.

Značka prania preškrtnutý kruh: Značka prania „preškrtnuté koliesko“ znamená zákaz všetkým chemickým rozpúšťadlám. Takýto výrobok nie je možné čistiť chemicky.

Prací symbol písmena A v kruhu: Písmeno A znamená, že výrobok je možné čistiť chemickými prostriedkami. Tento spôsob čistenia je doménou predovšetkým profesionálnych čistiarní odevov.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
Značky prania na bielenie bielizne

Trojuholník predstavuje praciu značku na bielenie bielizne. Povoľuje bielenie chlórovými i nechlórovými prostriedkami. Stretnete sa aj s verziou, kedy vo vnútri sú písmená CL.

Značka prania trojuholník s pruhmi: Prací symbol zakazuje bielenie chlórovými prostriedkami. Tie bez chlóru sú v poriadku.

Prací symbol prečiarknutý trojuholník: Keď uvidíte túto značku, vyhnite sa akémukoľvek bieleniu.

Pracie pásiky GreenSun

Ako správne prať bielizeň