Dôvody, prečo matky nosia deti na ľavej strane tela

Matky nosia deti prevažne na ľavej ruke alebo na ľavej strane tela. Že to nie je náhoda, ukazujú výsledky výskumu uverejnené v časopise Nature. Podľa neho je to totiž biologicky daná záležitosť. Aj malé dievčatká nosia bábiky na ľavej strane tela rovnako ako niektoré cicavce svoje mláďatá.

Vedci poukazujú na to, že umiestnením na ľavú stranu tela sa zaktivuje pravá strana mozgu. Prehlbuje sa tak podľa nich puto matky a dieťaťa. Veľmi zjednodušene možno povedať, že pravá hemisféra je zodpovedná za predstavivosť, kreativitu, ale aj za empatiu, porozumenie a komunikáciu. Podľa vedcov ženy podvedome držia dieťa týmto spôsobom, aby mu lepšie porozumeli.

Ženy potrebujú viac pravú ruku

Vysvetlenie však môže byť oveľa jednoduchšie – väčšina žien je pravačiek a potrebujú mať voľnú pravú ruku na bežné denné činnosti. Rovnako tak dievčatká svojej matky napodobňujú a držia svoje bábiky obdobným spôsobom.

Tento fakt ale vyvracia štúdia vykonaná aj na ľavorukých matkách, ktoré držia svoje deti väčšinou aj na ľavej strane tela. Vedci navyše zistili, že nezáleží len na rozhodnutí matky. Malé deti sa totiž inštinktívne tlačia aj skôr na ľavú stranu.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
Deti potrebujú pocit bezpečia

Do úvahy teda prichádza aj tretí a najjednoduchší dôvod – deti už v prenatálnom veku počujú údery matkinho srdca. Aj preto sa po pôrode bábätka prikladajú mamičkám na hruď, aby cítili bezpečie a istotu. To potom vyhľadávajú aj po pôrode, bábätká spoznajú podľa zvukov srdca a vône svoju matku aj v spánku.

Ľavá polovica hrudníka je srdcu bližšie, je preto logické, že aj ostatné cicavce, respektíve ich mláďatá, ju vyhľadávajú.

zdroj: mojezdravi.cz

Ako zastaviť krvácanie z nosa u detí a kedy už radšej volať lekára?

Deti a tresty: Ako k nim správne pristupovať?