Ako správne prať bielizeň

Správne pranie bielizne nie je žiadna veľká veda, ale aj tak je dôležité dodržiavať aspoň základné pravidlá. Hodiť špinavú bielizeň do práčky a nasypať dovnútra prvý prášok na pranie, ktorý máme práve po ruke je samozrejme veľmi pohodlné. A takú bielizeň skutočne vo veľkej väčšine prípadov vyberieme z práčky čistú a voňavú. Potom ale nemôžete očakávať, že vám takto praná bielizeň vydrží nejakú dlhšiu dobu.

Existujú určité zásady a osvedčené postupy, ktoré sa naozaj oplatí dodržiavať. Ich dodržiavanie rozhodne nezaberie nejako veľa času a odmenou vám bude skvele a šetrne vypraná bielizeň. Poďme sa teda spoločne pozrieť, ako sa naučiť prať ako skutočný profík!

Prečo je dôležité bielizeň triediť

Triedenie bielizne môže niekto považovať za zbytočnú stratu času. Je pravda, že celý proces môže byť pomerne zdĺhavý a vďaka nemu budete musieť zapnúť práčku viackrát ako raz, ale rozhodne sa oplatí. Existuje totiž množstvo spôsobov, ako efektívne prať a ušetriť tak energiu aj vodu, ale tento k nim rozhodne nepatrí.

Zásady správneho triedenia podľa farieb

Vďaka správnemu roztriedeniu bielizne môžete zamedziť zafarbeniu svetlejších kúskov tými tmavšími. Je preto dobré vedieť rozpoznať, či konkrétne kúsky oblečenia púšťa farbu, alebo nie. Je to veľmi jednoduché, stačí tento kus oblečenia na chvíľu vložiť do vlažnej vody a v prípade, že začne púšťať farbu, je rozhodne vhodné ho prať iba s oblečením rovnakej farby. Pokiaľ máte taký kúsok iba v jednej, napríklad menej obvyklej farbe, je lepšie ho prať v ruke.

Najjednoduchším systémom, ktorým vôbec nič nepokazíte je triedenie na:

Biela bielizeň

Farebná bielizeň

Čierna a tmavá bielizeň

A čo s niekoľko farebnou bielizňou? Pokiaľ máte kusy oblečenia, ktoré na sebe majú viac farieb, zaradíme ich do príslušnej kategórie podľa dominantnej farby. Hlavným odporúčaním je tu ale nakupovať kvalitné oblečenie od overených značiek, ktoré farbu tak nepúšťajú.

Niekedy je nutné triediť bielizeň podľa materiálu

Väčšina ľudí sa ihneď potom, čo donesie nové oblečenie domov, vrhne na strihanie informačných ceduliek alebo štítkov. Ešte, než tak urobíte je vhodné sa dôkladne pozrieť na informácie, ktoré na ceduľkách sú a dokážu vám dobre poradiť ohľadom spôsobu prania alebo napríklad maximálnej teplote.

Všeobecne platí, že spoločne je možné prať bavlnené a syntetické oblečenie, avšak napríklad vlnu alebo jemnú bielizeň je nutné prať vždy zvlášť. Pokiaľ máme navyše napríklad tričká alebo mikiny s potlačou, je navyše nutné prať ich vždy naruby, teda potlačou dovnútra.

Pre aký prací prostriedok sa rozhodnúť?

Pokiaľ chceme mať bielizeň vždy dokonale vypranú, je nutné si vedieť vybrať z naozaj obrovskej ponuky rôznych pracích prostriedkov. Medzi tri základné pracie prostriedky patrí prací prášok, prací gél a pracie pásiky. Ako si zvoliť?

Pracie prášky sú klasika

Pracie prášky sú historicky staršie ako gél a objavujú sa v podstate súčasne s prvými automatickými práčkami. Obsahujú cca 20% tzv. tenzidov, čo sú látky, ktoré oddelia nečistotu nečistoty od povrchu tkaniny. V prípade špeciálnych pracích práškov pre bielu bielizeň sú ich súčasťou aj rôzne bielidlá alebo aspoň posilňovače bielenia. Dávkovanie sa určuje ako podľa špinavosti pranej bielizne, tak podľa tvrdosti vody. Nevkladáme ho priamo do bubna práčku, ale do samostatného dávkovača.

Hlavnou výhodou pracieho prášku je to, že si dokáže poradiť aj so skutočne špinavou bielizňou a svoju funkciu skvele plnú ako pri nízkych, tak pri vysokých teplotách. Z tohto dôvodu sa hodí takmer pre všetky spôsoby prania. Bohužiaľ sa občas stáva, že sa prášok v práčke úplne nerozpustí a na bielizni potom zostanú biele škvrny.

Na citlivé materiály skúste použiť gél

Niektorí spotrebitelia stále dávajú prednosť praciemu prášku a gélom príliš neveria. Je to však večná škoda, pretože práve gély si dokážu veľmi dobre poradiť s rôznymi odolnými nečistotami a sú veľmi šetrné k citlivým materiálom.

Oproti klasickým pracím práškom majú hlavne tú výhodu, že sú veľmi dobre rozpustné, preto je možné ich používať aj v oblastiach s tvrdou vodou. Keďže je v géloch väčšia koncentrácia skôr spomínaných tenzidov, na rovnaké množstvo bielizne stačí oveľa menej gélu ako pracieho prášku. Istou nevýhodou je potom o niečo nižšia účinnosť, preto je vhodnejšie gél používať len na mierne zašpinenú bielizeň pranú pri nižších teplotách.

Pracie pásiky

Čo sú vlastne pracie pásiky?

Jednoducho povedané, je to nový spôsob používania pracieho prostriedku! Sú to rastlinné, koncentrované a dehydrované saponáty, ktoré sa rýchlo rozpúšťajú vo vode, horúcej alebo studenej. Najlepšie zo všetkého je, že sú tiež šetrné k životnému prostrediu, ľahko sa používajú a sú riešením šetriacim čas, vďaka ktorému je bielizeň lepšia. A v rámci prania eliminujete používanie plastov a bežne sa vyskytujúcich agresívnych chemikálií používaných v tradičných pracích prostriedkoch.

Pracie pásiky GreenSun predstavujú revolúciu v spôsobe prania bielizne prostredníctvom našich inovácii založených na rastlinnej báze pracích prostriedkov. Je to bezodpadová a ekologická alternatíva k tradičným tekutým a práškovým čistiacim prostriedkom na trhu. Urobte krok smerom k zelenšej stránke života.

Dávajte pozor na správne dávkovanie

Aj napriek všeobecným rozdielom, ktoré sme si v článku predstavili, má každý konkrétny prášok alebo gél odlišné dávkovanie. Nie je nič jednoduchšie, než si prečítať informácie na obale a podľa toho sa zariadiť. Rozhodne neplatí zásada, že čím viac, tým lepšie. Bielizeň rozhodne nebude nijako výrazne čistejšia, ale naopak sa na nej môžu objaviť „mapy“ po prášku, ktorý sa nerozpustil. A časť nerozpusteného prášku ani nemusí ísť vidieť a môže pri nosení dráždiť vašu kožu. Pri pracích pásikoch je dávkovanie jednoduché. Do pračky vložíte jeden kus pracieho pásiku, nič nemusíte merať, daná dávka je už dopredu „odmeraná“.

Zvoľte správny program

Dnešné práčky tiež disponujú veľmi bohatou ponukou všelijakých programov, bohužiaľ ich veľa ľudí nevie správne používať. Väčšina sa obmedzí na používanie maximálne troch osvedčených programov a predstiera, že žiadne ďalšie neexistujú. Je to však večná škoda, pretože práve používanie správneho programu môže zaistiť nielen dokonale vypranú bielizeň, ale aj zníženie spotreby vody, elektrickej energie a pracieho prostriedku.

Medzi základné programy, ktorými disponujú spravidla všetky moderné práčky patria napríklad funkcie prania značne znečistenej bielizne. Tento program využijete na naozaj odolné škvrny, či už od jedla alebo napríklad hliny. Programy navyše môžete nastaviť presne podľa množstva bielizne, ktoré do bubna umiestnite a zbytočne tak nebudete plytvať. K ďalším vychytávkam patrí možnosť nastaviť si rôznu teplotu prania, funkcie odloženého štartu alebo napríklad predpieranie a plákanie.

Používajte aj špeciálne programy

Niektoré moderné práčky majú navyše aj špeciálne programy, určené iba na určitý druh prania. Medzi také patrí napríklad program PET, vďaka ktorému dokonale odstránite zo svojich odevov, alebo napríklad obliečky zvieracie chlpy.

Ak máte doma malé dieťa, určite prídete na chuť programu Baby Care, ktorý bielizeň vyperie naozaj dôkladne, pridá dodatočné plákanie a zaistí, aby v odevoch nezostali žiadne zvyšky pracích prostriedkov.

Dnešné práčky sú už veľmi inteligentné a väčšinu práce odvedú za vás. Pomocou špeciálnych čidiel dokážu zvážiť bielizeň umiestnenú v bubne práčky a určiť adekvátne množstvo pracieho prášku, ale aj vody.

Pozor na správne plnenie práčky

Pre správne a efektívne pranie je nutné mať aj správne naplnenú práčku. To znamená ani veľa, ani veľmi málo. Aj keď totiž vlastníte práčku so „šiestym zmyslom“, ktorá sama určí množstvo vody aj pracieho prášku podľa množstva bielizne, zapínať práčku kvôli jednému kusu oblečenia sa naozaj neoplatí. Na druhú stranu je dôležité ju tiež neprepĺňať. Je potrebné si uvedomiť, že mokrá bielizeň  váži mnohonásobne viac ako bielizeň suchá. Takže aj keď vaša práčka pojme 5 kg bielizne a vy si poviete, že sa nič nestane, keď číslo trochu prešvihnete, vo výsledku môžete byť veľmi sklamaní. Oblečenie sa nemusí správne vyžmýkať, je zle vyprané a pokrčené a väčšinou je nutné ho aj tak ešte raz vyprať. A tentoraz zvlášť.

zdroj: napovime.cz

Ako často je potrebné prať oblečenie

Pracie pásiky GreenSun