Vek je slovo, ktorého sa niekto môže aj vyľakať. Ale len na prvý pohľad. Existuje predsa tiež aktívna staroba. Aby aj v šesťdesiat päťke a neskôr bol život bohatý, nestačí len si to priať; potrebujeme k tomu pevné zdravie. Zdravie zďaleka nie je závislé len na genetickej výbave. Gény zodpovedajú iba za tretinu neduhov sprevádzajúcich starobe. Dôležitejšie sú faktory prostredia, spôsob života, sociálne postavenie, úroveň lekárskej starostlivosti.
Existuje nemálo kníh o tajomstve aktivity vysokého veku. V našom článku vám prinášame to najdôležitejšie. Čo teda robiť v mladosti, aby sa človek cítil dobre aj v šesťdesiat päťke?
Správna strava.
Tí najzdravší starčekovia na svete žijú na Okinawe, najväčšom ostrove japonského súostrovia Rjúkjú ležiacim v subtropickom Východočínskom mori medzi Japonskom a Taiwanom. Priemerná dĺžka života tú je 85 rokov. Starí ľudia na Okinawe nežijú len dlhšie. Žijú predovšetkým zdravšie a prakticky netrpia žiadnymi chorobami vyššieho veku. Príčinou je jedálniček obyvateľov ostrova. Neobsahuje takmer žiadne nasýtené tuky, cukry ani soľ. Jeho hlavnou súčasťou sú ryby, mäkkýše, tofu, morské riasy, zelenina a ovocie. A to najdôležitejšie – primeranosť. Obyvatelia Okinawy sa neprejedajú.
Čím menej kalórií spotrebujeme, tým menšiemu kyslíkovému stresu sú vystavené neuróny mozgu. Preto má byť množstvo spotrebovaných kalórií primerané. To však neznamená, že snáď máme hladovať. Celosvetová zdravotnícka organizácia odporúča počítať priemernú dennú kalorickú spotrebu podľa nasledujúceho vzorca:
ženy 18-30 rokov (0,062 × váha v kg + 2,036) × 240 × KFA
ženy 31-60 rokov (0,034 × váha v kg + 3,538) × 240 × KFA
ženy staršie 60 rokov (0,038 × váha v kg + 2,755) × 240 × KFA
muži 18-30 rokov (0,063 × váha v kg + 2,896) × 240 × KFA
muži 31-60 rokov (0,484 × váha v kg + 3,653) × 240 × KFA
muži nad 60 rokov (0,491 × váha v kg + 2,459) × 240 × KFA,
kde KFA je koeficient fyzickej aktivity, pričom platí, že 1 znamená nízku, 1,3 priemernú a 1,5 vysokú fyzickú aktivitu. K zníženiu váhy Celosvetová zdravotnícka organizácia odporúča znížiť reálny kalorický príjem o 500 kcal mesačne až do doby, kým nebude o 500-300 kcal nižšia ako denná spotreba. Pod túto hranicu sa ísť nedá. To neznamená, že musíte po celý život denne počítať každé zníženie kalórii. Začnite počítať teraz; za pár mesiacov už odhadnete skutočne potrebné množstvo jedla od oka.
Sústreďte sa na to hlavné
Keď bolo blogerovi Markovi Mansonovi tridsať, požiadal čitateľov svojho blogu, ktorí mali viac ako 37 rokov, aby sa s ním podelili o svoje postrehy z obdobia medzi tridsiatkou a štyridsiatkou. Čo mu ľudia písali?
«V živote je všetko založené na kompromisoch. Niečo obetujete, aby ste získal niečo iné. Jedno aj druhé získať nemôžete. Zmierte sa s tým », napísal mu Aldrey, 60 rokov.
Podobnú radu mu dala aj Sarah, 58 rokov: «Sebe tridsaťročnej by som poradila nechať plávať, čo si myslia iní, stanoviť si svoje vlastné priority, svoju hlavnú vášeň a potom svoj život budovať okolo nich».
Štyridsaťdeväť ročný Erickson: «Jedným slovom: sústreďte sa. V živote môžete dosiahnuť veľa, keď sa sústredíte na to, aby ste jednu vec robil naozaj veľmi-veľmi dobre».
Aký má toto význam pre to, ako sa človek cíti vo veku «niečo málo cez …»? Veľký! Ak sa človek celý život venuje niečomu, čo má rád a čo sa mu páči, bude pociťovať ďaleko menej stresu a získavať viac kladných emócií. S istotou sa to odrazí na jeho zdraví.
Nehnevajte sa!
V roku 2007 sa za prispenia režiséra a producenta Tima Samuelsa dala v jednom britskom domove dôchodcov dohromady vôbec najstaršia rocková skupina – The Zimmers (niečo ako „Chodítka“, typické pomôcky pre starých ľudí, ktorým sa zle chodí). Vedúcemu spevákovi Alfu Carettovi bolo cez deväťdesiat rokov. Ich prvá nahrávka piesne skupiny The Who „My Generation“ napočítala na Youtube už viac ako šesť miliónov zhliadnutí. Skupina prenikla do prvej desiatky v anglických hitparádach. Každému, kto má negatívny vzťah k starobe, odporúčame sa na nahrávku „My Generation“ pozrieť.
Jednou z členiek skupiny bola tiež hrdinka knihy „Vek šťastia“ (The Age of Happiness) Grace Cooková. Rockovou hviezdou sa stala vo svojich osemdesiatich troch rokoch. Tajomstvo šťastného a aktívneho života je podľa nej jednoduché: „Každému všetko odpúšťam, nechápem, ako je možné sa pre niečo na niekoho hnevať. Život je taký, aký si ho človek urobí. Buď šťastný – to je to najdôležitejšie. Buď šťastný a načúvaj ľuďom. Proste počúvaj a snaž sa porozumieť, o čom hovoria „.
Hýbte sa
26. novembra 2011 Francúz Robert Marchand dosiahol rekordu na cyklotrenažéru – za hodinu zdolal 23 kilometrov. Mal vtedy 100 rokov. Tento rok v januári, v sto piatich rokoch, svoj vlastný rekord pokoril – ako napokon od tej doby už niekoľkokrát.
V interview, ktoré po jazde poskytol, žartoval, že išiel schválne pomalšie, aby dal iným šancu ho poraziť. Robí si srandu, že vonku nejazdí, aby nechytil chrípku. Marchand hovorí, že žil vždy zdravo – nevyfajčilo jedinú cigaretu, alkohol pil len symbolicky. Od mladosti sa venoval športu. Starým i mladým odkázal len jedinú radu: hýbte sa!
Starajte sa o chrup
Do tridsiatky sa dajú zuby dosť poškodiť. Napriek tomu ešte máte šancu dať ich do poriadku. A nepotrebujete to len kvôli krásnemu úsmevu. Vedecky bola preukázaná súvislosť medzi ochoreniami chrupu a srdcovými neduhmi. Chronické infekcie v ústnej dutine provokujú vývoj aterosklerózy.
Vo svojej knihe «Mozog v dôchodku» autor, profesor kognitívnej neuropsychiatrie na univerzite v Groningene André Aleman hovorí o tom, že zdravie zubov takisto ovplyvňuje poznávacie zručnosti. Žuvanie je pre mozog užitočné. Existujú štúdie potvrdzujúce, že žuvanie žuvačky zlepšuje prísun kyslíka do mozgu, a posilňuje tak schopnosť prijímať nové informácie.
Pretože mnoho starších ľudí má problémy s chrupom, často dostávajú potravu, ktorá nevyžaduje žuvanie. V dôsledku toho sa zhoršuje sama schopnosť žuť. Preto je dobrá starostlivosť o chrup pre starších ľudí kriticky dôležitá.
Nájdite si čas pre seba
Aspoň pol hodiny denne buďte sami so sebou. Bez ľudí, bez telefónu, televízie i notebooku. Venujte sa tomu, čo vám robí radosť. Zapisujte si svoje myšlienky do notesu, počúvajte hudbu alebo sa zaoberajte tvorivou meditáciou, napríklad za pomoci vyfarbovania maľovaniek pre dospelých.
Tajomstvo aktívneho vysokého veku týmto samozrejme vyčerpané nie je. Pre tých, ktorí chcú aktívne žiť čo možno najdlhšie, je k dispozícii celý rad kníh.
Zdroj: prokondici.cz/