Časté dôvody, prečo ľudia prerušujú kontakt s členmi rodiny

Rodinné vzťahy nebývajú vždy jednoduché. Stačí menšie či väčšie nedorozumenie, pocit, že vás nikto nechápe, alebo napríklad sklamanie zo zlej reakcie a dostanete sa do fázy, že so svojimi príbuznými prestanete na čas hovoriť. Alebo ich dokonca zo svojho života „vymažete“, prípadne ste sami „vymazaní“. Aké sú najčastejšie dôvody?

„Vo svojej poradni sa stretávam s ľuďmi všetkých vekových kategórií už viac ako 25 rokov. Počujem o všetkých druhoch emocionálne stresujúcich situácií, ktoré im spôsobujú bolesť. Tou najväčšou ale býva odrezanie od rodiny. Sprevádza ho smútok, stres a často aj pocit bezmocnosti. Niekedy sú ľudia odstrihnutí na mesiace, inokedy na celý život, nie je to jednoduché,“ vysvetľuje na svojom blogu klinická psychologička Barbara Greenbergová.

Rovno pridáva prehľad niekoľkých najčastejších dôvodov, prečo ľudia jedného alebo viacerých členov rodiny „vyradia“ zo svojich životov.

Sklamanie

V mnohých rodinách „odrezali“ ľudia svojich príbuzných kvôli sklamaniu, naštvaniu alebo čomukoľvek, kvôli čomu sa cítili zle. Mnohí tak robia z bežného dôvodu – videli podobné správanie doma, keď vyrastali, a majú tak pocit, že je to jednoduchý spôsob, ako sa s niekým vysporiadať.

Moc a kontrola

Vo všetkých rodinách sú dominantní aj menej dominantní členovia. Dominantný člen môže jednoducho iniciovať odrezanie iného z čisto sebeckých dôvodov, aby uplatnil svoju moc a silu v rodine.

Znechutenie toxickou situáciou v rodine

Niekedy potom členovia rodiny jednoducho dospejú do stavu, keď vyhodnotia, že správanie iného už presiahlo únosnú hranicu a nie je ako ho zmeniť. A preto je najjednoduchším spôsobom prestať sa s ním stýkať.

Nechcú si pripomínať minulosť

Vždy budú v rodine ľudia, ktorí budú vedieť o vašej minulosti viac, než by ste chceli. Pokiaľ išlo o niečo naozaj zlé, čo si nechcete pripomínať, je dosť možné, že zo svojho života budete chcieť odpísať ľudí, ktorí s tým mali niečo do činenia alebo vám škaredé obdobie stále pripomínajú. Fungovať to samozrejme môže aj opačne.

Lojálnosť k určitej osobe

„Možno ste sa tiež niekedy dostali do situácie, keď ste si museli vybrať medzi dvoma rodinnými príslušníkmi. Nech ste si zvolili kohokoľvek, vždy to pre niekoho skončilo zle. Odpísanie od takej osoby je potom často logické vyústenie celej situácie,“ uvádza Greenbergová.

Finančné problémy

Častým problémom všetkých vzťahov bývajú financie. Za peniaze si lásku nemožno kúpiť, rozhodne ale môžu stáť za mnohými zlými pocitmi. Opakovanými nešvármi býva spoločné rodinné podnikanie, investície a bohužiaľ aj dedičstvo.

Nezhoda ohľadom starostlivosti o rodičov

„Chcete vidieť, ako jednoducho sa môže niekedy rozpadnúť rodina? Sledujte, čo sa stane, keď sa skupina súrodencov pokúsi podeliť o povinnosti spojené so starostlivosťou či návštevami chorého rodiča, ktorý sa už o seba nemôže plne postarať,“ udáva ďalší z prípadov rodinných kolízií Greenbergová.

Iste, existujú mnohé rodiny, kde sa na tomto kroku všetci zhodnú bez problémov a veľkých hádok, avšak na druhej strane existuje aj množstvo problémov s tým spojených, kvôli ktorým vás môže rodina ľahko odstrihnúť.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
Zneužívanie

Bohužiaľ nie je ničím výnimočným, že mnoho ľudí bolo fyzicky či psychicky týraných príbuznými. Nie vždy ide také zaužívané poškodenie „opraviť“. Logickým vyústením v mnohých prípadoch je úplné prerušenie kontaktov s takou osobou.

Rodina sa nedokáže stmeliť

„Niektorým rodinám často chýba to, čo rada nazývam elasticitou. Schopnosť zotaviť sa zo vzniknutých problémov – podobne ako neustále napínaná gumička raz ich puto praskne.“ uzatvára psychologička.

zdroj: novinky.cz

Veci, ktoré ničia vzťahy, ale ľudia si ich veľmi nevšímajú. Patria medzi ne zmysel pre humor aj veľké gestá

facebook

Smrteľné hriechy, ktoré pochovávajú romantické vzťahy.