8 dôvodov, prečo sa vám robí zubný kameň

Na rozdiel od zubného kazu si o zubnom kameni veľa ľudí myslí, že je iba neestetický, nie však škodlivý. Bohužiaľ to nie je pravda a kameň na vašich zuboch môže ľahko spôsobiť bolestivé problémy.

Čo to vlastne je? Ide o zmineralizovaný zubný povlak zo zvyškov potravy, ktorý podporuje vznik zápalov, zubného kazu, parodontózy a pri dlhodobom ignorovaní môže viesť aj k strate zuba. V ústach sa vytvára prirodzene a pri správnej hygiene by sa vám ho malo dariť eliminovať už v zárodku. Pokiaľ sa tak nedeje, robíte niektorú z častých chýb.

Dôvod prvý: Jete veľa cukru

Prvé, čo sa vám na zuboch tvorí, je zubný povlak. Usadzuje sa najmä tesne pri ďasnách a darí sa v ňom rôznym mikroorganizmom. Pokiaľ si často doprajete sladké, ocenia to aj baktérie, cukor je pre nich totiž hlavnou potravou. Škodia nielen sladkosti, ale aj sladké malinovky alebo med. Pokiaľ sa plaku včas nezbavíte, pôsobením iónov vápnika začne tvrdnúť. Baktérie navyše podporujú ako tvorbu zubného kameňa, tak aj zubného kazu.

Dôvod druhý: Chce to viac zeleniny

Existujú potraviny, ktoré vedia povlak zo zubnej skloviny „umyť“. Je to najmä tvrdšia a veľmi vláknitá zelenina ako mrkva, kaleráb, zeler alebo petržlen. Čím viac vláknitá je štruktúra zeleniny, tým viac ju treba žuť, čo podporuje produkciu slín vytvárajúcich vo vašich ústach zdravé prostredie.

Dôvod tretí: Málo pijete

Veľmi užitočná je obyčajná voda. Neutralizuje pH v ústach a pomáha odplavovať zvyšky jedla. Navyknite si po jedle piť alebo si ústa vypláchnuť. Je to lepšie, ako si zuby ihneď po jedle čistiť, to by v kombinácii s niektorým jedlom mohlo dokonca zvýšiť zubnú eróziu.

Dôvod štvrtý: Nemeníte kefku

Všeobecne platí, že kefka by sa mala meniť každé tri mesiace. Ak máte ale v ústach kameň, ktorý sa vám nedarí čistiť, bude vo vašej ústnej dutine zabývaných zrejme viac baktérií, ktoré sa zachytia aj vo vašej kefke. A špinavou kefkou toho veľmi nevyčistíte. Meňte ju ideálne každý mesiac, alebo ho aspoň pravidelne dôkladne čistite, môžete ho nechať cez noc ponorený v antibakteriálnej ústnej vode, octe alebo alkohole.

Dôvod piaty: Spoliehate sa len na kefku

Pravidelná hygiena je alfa a omega správnej starostlivosti o zuby. Dbajte na to, aby ste zubnú hygienu vykonávali dvakrát denne, ráno pred raňajkami a večer pred spaním. Po večernom čistení už nič nejedzte a pite len vodu. Okrem kefky sa nezaobídete bez zubnej pasty s posilňujúcimi fluoridmi, medzizubných kefiek a dentálnej nite na dočistenie.

Dôvod šiesty: Nevyžadujú vaše zuby viac starostlivosti?

Ak máte zo zubami akýkoľvek problém, urobte pre ich starostlivosť maximum. Najmä krivé zuby či zuby s rovnátkami sú na vznik zubného kameňa náchylnejšie. Pozor aj na parodontózu, kedy sa vám povlak ľahšie dostane pod ďasná. Okrem bežných hygienických pomôcok sa vám oplatí zaobstarať ústnu vodu a ústnu sprchu, ktorú lepšie vyčistíte zle dostupné miesta.

Dôvod siedmy: K zubárovi áno, na hygienu nie

Zubár vás možno na zubný kameň upozorní, ale nie vždy vám ho odstráni. Poraďte sa s ním, ako miesta, kde sa vám usadzuje, správne čistiť a problému predchádzať, ale na dôkladné vyčistenie choďte dvakrát ročne k dentálnej hygieničke.

Odborníci na odstránenie kameňa najčastejšie používajú mechanické prostriedky ako ručnú škrabku, kyretu alebo ultrazvuk. Na dočistenie sa používajú leštiace pasty, ktoré zuby vyhladia a preventívne pôsobia proti usadzovaniu nového kameňa.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
Dôvod ôsmy: Veríte na nebezpečné triky

V snahe ušetriť za „drahú“ dentálnu hygienu skúšate doma rôzne babské rady? Rozpúšťanie kameňa kyselinou citrónovou alebo octovou, prikladaním plátkov citrusových plodov ani popolom zuby nevyčistíte, skôr si ich naleptáte či poškriabete. V poškodenej sklovine sa potom usadzuje kameň ľahšie, hrozí vám aj zubný kaz, zápal alebo prasknutie zuba. A to vás potom vyjde oveľa drahšie.

Opatrní buďte aj v prípade bielidiel na báze sódy či peroxidu z drogérie. Bohužiaľ u nich nie je presne daná potrebná koncentrácia. Vyložene škodlivá nie sú, ale účinnosť nie je zaručená.

zdroj: prozeny.cz

Na zubnú kefku zabudnite! Kedy je pre zuby lepšie použiť radšej čistú vodu alebo žuvačku?

facebook

Prečo vám žltnú zuby? Kefka v zlú chvíľu, mnoho ústnej vody aj zradné bubliny