Vzťah na diaľku.. Zbytočná komplikácia, alebo skúška lásky?

Môže vzťah na diaľku vydržať? Boli ste niekedy v takomto type vzťahu? Pokiaľ sa v takejto situácii práve nachádzate, poradíme vám pár tipov, ako ju prežiť a ideálne posilniť puto s vašim, teraz vzdialeným, náprotivkom.

Po niekoľkých zlomených srdciach a nespočetných zlých známostí ste konečne našli toho pravého, ale má to háčik… nežijete v rovnakom meste, ani v rovnakom štáte alebo práve odlieta na niekoľko mesiacov preč. Napriek tomu, ako veľmi toho druhého milujete, tak si možno hovoríte, že takýto vzťah nemá zmysel, predsa len vzťah je hlavne o blízkosti. Než ale úplne hodíte vidly do žita, máme pre vás návod, ako túto situáciu prežiť a čo viac – vyťažiť z nej čo najviac.

Vzťahy na diaľku môžu vydržať. Musíte len možno trochu zmeniť štýl komunikácie a to, akým spôsobom tu pre druhého ste. Veľa párov sa za svoj život ocitne v situácii, že sa od seba odlúči. Jeden z nich ide na študijnú stáž, druhý zase na dlhšiu služobnú cestu. A tí, ktorí toto odlúčenie prekonali, z tejto skúsenosti vyšli ako silnejší. Ako teda docieliť úspešný vzťah na diaľku?

Základom je komunikácia

Komunikovať vo vzťahu, nielen v tom na diaľku, je skutočne jedna z najdôležitejších vecí. Pokiaľ si v sebe budete dusiť krivdy voči svojmu partnerovi, nikam sa neposuniete a váš vzťah bude postupne chradnúť. Artikulujte svoje potreby, nech ste v akomkoľvek vzťahu. Ak ste od seba odlúčení na dlhšiu dobu, možno vyvstane problém vo frekvencii komunikácie. Vaše potreby na to, ako intenzívne komunikovať, sa možno budú rozchádzať. Hovorte o tom a skúste nájsť kompromis. Variantom tiež je, že si vyhradíte konkrétne dni a časy, kedy si spolu zavoláte alebo si budete písať.

Buďte tu pre seba

Zrejme si hovoríte, ako tu jeden pre druhého môžete byť, keď spolu fyzicky nie ste. Máme tým na mysli najmä emočnú rovinu. Zdravý vzťah funguje na viacerých rovinách a fyzická stránka je len jednou z nich. Bez citovej podpory vzťah nebude prekvitať. Dávajte si teda vzájomne najavo, že tu pre seba ste. Odlúčenie nie je ľahké ani pre jednu stranu a každá to možno bude prežívať inak, alebo inokedy. Podporujte sa v takých chvíľach, bude to vyžadovať energiu, ale pozitívne sa vám to vráti aj v budúcnosti.

Vyznávajte si lásku

Pravidelne pripomínajte partnerovi prečo milujete práve jeho. Čo na ňom obdivujete, v čom je pre vás jedinečný a čo si vážite na vašom vzťahu. Ak si nie ste istí, či váš partner k vám cíti to isté, nebojte sa ho opýtať. Aj v tomto ohľade je komunikácia zásadná. Ako sme už písali, plánujte si spolu hovory. Súčasný digitálny svet má veľkú výhodu a to, že aj keď ste od seba, môžete si naplánovať spoločné rande, napr. počas online callu sa môžete spolu pozrieť na film alebo seriál, či si na hovor otvoriť fľašu vína a spoločne na diaľku uvariť večeru. Kreativite sa medze nekladú!

Exkluzivita alebo otvorený vzťah

Je dôležité, aby ste si na začiatku povedali, čo je počas vášho odlúčenia prijateľné a čo nie. Pokiaľ ste v exkluzívnom monogamnom vzťahu, je zásadné to dodržať. Pokiaľ sa zhodnete, že váš vzťah na určitú dobu otvoríte, stanovte si hranice. Hovorte o tom, čo je pre vás znesiteľné a čo už by vás zranilo. Dôvera a pocit bezpečia sa musia vo vzťahu pestovať, nedovoľte, aby ste druhému klamali a hovorte otvorene, čo chcete.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
Rešpektujte sa

Či už sú dôvody na to, že práve nie ste spolu, akékoľvek – nevyčítajte to druhému. Rešpektujte, prečo musel odísť a podporujte ho v tej činnosti. Zrejme práve získava skúsenosti, ktoré z neho urobia ešte lepšieho človeka, skúsenosti, z ktorých budete môcť profitovať aj vy. Je naopak v poriadku vyjadriť ľútosť a smútok, že je druhý preč. Potláčanie emócií nie je cesta a je naopak žiaduce, aby váš náprotivok rešpektoval, že pre vás je situácia náročná. Neduste v sebe emócie, ale komunikujte ich s rešpektom k druhému.

zdroj: elle.cz

Daň za neveru: Okrem zničeného vzťahu vás to môže stať oveľa viac

facebook

Využite sociálne siete v prospech vášho vzťahu