Raňajky jete v pokluse, obed prekecáte s kolegyňami a pri večeri sledujete napínavý seriál. Z takéhoto jedla môžete pribrať viac, ako keď jete v pokoji a vnímate každé sústo. Prečo to tak je?
Nájsť si čas na jedlo nebýva ľahké. Naučili ste sa nad tanierom vybavovať telefonáty, sledujete televíziu alebo hltáte stránky románu? Jedlo si zaslúži pozornosť, a to nie len preto, že jeho príprave niekto venoval nemálo energie. Čo tým získate?
Kalórie pod kontrolou
Ak pokrmu nevenujete pozornosť, ochudobňujete sa nielen o zmyslové pôžitky, ale tiež ľahko prehliadnete, že už máte dosť: informácie, že ste sýti, totiž zo žalúdka do mozgu prichádza až zhruba po polhodine, a keď sa na jedlo a vnímanie svojich pocitov nesústredíte, ľahko toho zjete oveľa viac, než je potrebné.
Nakŕmte aj hlavu
Nejde len o uspokojenie žalúdka. Pri jedle pracuje viac zmyslov, vnímate vôňu pokrmu, jeho chuť i to, ako je jedlo na tanieri naaranžované. To všetko hrá úlohu a to vo fyzickej aj psychickej rovine. Ak niečo zhltnete takmer nevedomky, hrozí vám ako prejedenie, tak vás môže za chvíľu začať naháňať na sladké nie zo skutočného hladu, ale skôr z neukojených zmyslov.
Prečo ste po jedle unavení?
Ak jete nepozorne, hrozí vám prejedanie a teda aj priberanie. Tráviaci trakt navyše musí vynaložiť veľa úsilia, aby sa so všetkou tou potravou vysporiadal, preto sa po jedle môžete cítiť unavení a na povzbudenie potrebujete povestnú sladkú bodku a dávku kofeínu.
Mindful eating: čo je to vedomé jedenie
Čo vám pomôže? Skúste si každý pokrm naozaj vychutnať: vnímajte jeho chuť, vôňu, konzistenciu, farby. Neberte jedlo len ako nutnosť, ale ako zaslúženú pauzu. Spomaľte, jedzte v pokoji a venujte všetku pozornosť tanieru … Podľahnite trendu Mindful eating čiže vedomé jedenie. Jedzte pri stole, odložte mobil, zaklapnite notebook, nepúšťajte si televíziu. Skúste to pre začiatok s jedným jedlom denne, všetko nové chce svoj čas. Až si z vedomého jedenia urobíte zvyk, začnete ho automaticky aplikovať aj na ďalšie denné jedlá.
Zapojte poriadne čuch, zrak aj mozog
Keď sa chystáte jesť, telo dostane od zraku a čuchu signál, že sa blíži prísun živín, a začne sa pripravovať na proces trávenia. Mozog automaticky predpokladá, že vás jedlo uspokojí. „Je dokázané, že tanier polievky, ktorý zjete normálnym spôsobom, vás zasýti lepšie, než keď rovnaké množstvo polievky zjete, bez toho aby ste zapojili zmyslové orgány,“ dodáva expertka na výživu Susan Bowerman. Snažte sa preto u každého sústa oceniť jeho farbu a vôňu a užívajte si, ako výborný a sýty pokrm konzumujete.
Koniec so zajedaním a prejedaním
Mnoho ľudí zajedá stres či nudu alebo sa prejedá, aby zahnali nepríjemné emócie. Keď sa necítite dobre, v tele vzrastie potreba dopamínu, hormónu dobrej nálady. Môže vás prepadnúť chuť na sladké, kofeín či na cigaretu – a keď si moc často vyhoviete, vznikne nepríjemný návyk. Pozor na to najmä s blížiacim sa jeseňou. „Čoskoro sa stmieva, do práce vstávate za tmy, za tmy sa aj vraciate. Telo má pocit, že mu chýba energia, a hľadá ju napríklad v jednoduchých sacharidoch s cieľom rýchlo energiu doplniť, „vysvetľuje Viera Burešová, hlavná výživová poradkyňa
Aj s tým vám pomôže vedomé jedenie. Pri konzumácii sa sústreďte nielen na jedlo, ale aj na seba: prečo jete? Máte hlad, alebo sa napcháte, aby ste prehlušili ťažko znesiteľné pocity? Skúste sa zamyslieť a zistíte, že ako kúsok torty vám urobí dobre svižná prechádzka, chvíľka odpočinku či krátky rozhovor s niekým blízkym.
Zdravší, štíhlejší, spokojnejší
Skúste si pár dní zapisovať všetko, čo zjete. Asi vás prekvapí množstvo „neželaným“ položiek: koláč od kolegyne, chipsy pri televízii, kelímok zmrzliny po hádke s partnerom. Nič z toho nejete preto, že telo volá po živinách! Naučte sa každé jedlo odôvodniť, naplno vychutnať, sústreďte sa na neho všetkými zmyslami. Nabudúce si ho možno dáte znova, ale oveľa menšie množstvo. Naozaj vychutnanie tablička čokolády vás totiž uspokojí viac než mimovoľne zhltnutá celá tabuľka. Budete jesť zdravšie, strácať kilá a navyše vás nebudú prenasledovať výčitky, čo ste zase zjedli.
zdroj: prozeny.cz