Schudnúť v 60? Ide to, ale musíte sa držať týchto 5 pravidiel

Nejde vám o to, aby ste mali štíhly pás ako v dvadsiatich, ale chcete niečo zhodiť, aby ste uľavili svojim kĺbom alebo srdcu? Tak to je ideálna motivácia na chudnutie okolo šesťdesiatky. Aj v takom veku sa totiž môžete zbaviť prebytočných kíl.

Zatiaľ čo v mladosti ľudia často chudnú na to, aby vyzerali dobre, vo vyššom veku to má zmysel najmä kvôli zdraviu – už zníženie hmotnosti o päť percent sa pozitívne prejaví napríklad na kondícii obehového systému a citeľne sa uľaví aj preťaženým kolenám.

Je dobré sa vopred pripraviť aj na to, že zhadzovanie prebytočných kíl nepôjde tak ľahko ako pred rokmi. Aj v šesťdesiatich rokoch platí, že musíte dosiahnuť, aby bol príjem energie nižší ako jej výdaj, avšak vzhľadom na to, že celkovo ľuďom v tomto veku stačí menej jedla ako dajme tomu v tridsiatich štyridsiatich, o to zásadnejšie je myslieť na to, aby išlo o kvalitné zdroje dôležitých živín. Aj kvôli tomu, že telo ich so stúpajúcim vekom vie využívať menej a menej.

Zásadné je, aby ste jedli viac zeleniny, ovocia, celozrnných výrobkov, rýb, fazule a nie príliš tučných mliečnych výrobkov. Obmedzte údeniny, z mäsa jedzte hydinové a chudé hovädzie. Obmedzte prázdne kalórie, ako sú prídavné cukry a potraviny s nízkou alebo žiadnou nutričnou hodnotou. Skúste vynechať všetko sladké pitie vrátane alkoholu.

1. Potrebujete svaly

S pribúdajúcim vekom človek stráca svalovú hmotu, takže mu „na oplátku“ pribúda tej tukovej. Výsledkom sú nielen povolené kontúry a horšie kondície, ale aj spomalenie metabolizmu. Potrebujete preto svoje svaly zachovať – pokiaľ sa necítite na návštevu posilňovne, môžete cvičiť doma napríklad podľa videí z internetu, ale pokiaľ možno s činkami alebo iným náčiním. Je to účinnejšie ako samotné posilňovanie.

2. Jedzte viac bielkovín

Pretože vám hrozí strata svalovej hmoty, uistite sa, že vaša strava obsahuje aspoň gram bielkovín na každý kilogram telesnej hmotnosti denne. Bielkoviny sú navyše oveľa sýtivejšie ako sacharidy, a vďaka nim tak rýchlo nevyhladnete. Zdrojom proteínov sú mäso, vajcia, mliečne výrobky, strukoviny alebo napríklad srvátka.

3. Pite vodu

Nemá zmysel do seba liať päť litrov vody denne, ale pod dva by ste ísť nemali – pretože síce nemusíte mať pocit smädu, ale môžete mať pocit, že by ste si niečo mali dať, a pôjdete sa tak najesť namiesto toho, aby ste sa napili. Počíta sa aj voda z kávy, čaju, polievok alebo napríklad melónu. Dostatok tekutín zároveň funguje ako prevencia zápalu močových ciest, ktorý sa v tomto veku objavuje častejšie ako predtým.

4. Skúste viac jedál denne

Pre chudnutie sa roky radilo, aby človek jedol päť až šesť menších jedál denne, nedávne štúdie však ukázali, že to veľa ľudí nevyhovuje a že to nemusí fungovať. To však neplatí pre šesťdesiatnikov a šesťdesiatničky. V tomto veku stále platí, že dáva zmysel jesť menšie porcie a častejšie, pretože vekom spomalenejší metabolizmus má tendenciu sa stávať ešte menej výkonným, pokiaľ dlhé hodiny nič nejete. Navyše pri vyššom počte jedál je jednoduchšie si udržať vyrovnanú hladinu krvného cukru v krvi. Strážte si ale zloženie všetkých jedál.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
5. Spite

Pokiaľ človek dlhodobo zle spí, môže sa to negatívne prejaviť na jeho váhe, a to z dvoch dôvodov. Jednak bude unavený a telo tak bude volať po prísune energie z tukov a cukrov, jednak v takom prípade stúpa hladina stresového hormónu kortizolu a ten priamo prispieva k zvýšenej tvorbe tukových zásob. Mali by ste spať sedem až osem hodín denne.

A ešte jedno varovanie, ktoré platí nielen pre chudnutie v šesťdesiatich rokoch. „Mnohí chcú schudnúť čo možno najrýchlejšie a veria tomu, že jedinou cestou k štíhlejšej postave je jesť málo, alebo dokonca vôbec. Okrem toho sa mnoho ľudí stravuje nepravidelne a nekvalitne,“ hovorí výživová poradkyňa. Hladujúce telo sa nakoniec prepne do úsporného režimu, spomalí sa metabolizmus a tuky si telo začne ukladať na horšie časy.

zdroj: mojezdravi.cz

Chudnutie v prechode? Pôjde lepšie, až skončí menštruácia. Budete mať viac síl

Nezdravá strava seniorov: Chýbajú im tekutiny aj bielkoviny