Kapusta pomáha na zápchu a funguje preventívne aj proti rakovine

Viróza alebo dokonca chrípka sú dôvodom, prečo si dať misku kyslej kapusty alebo šťavu z nej. Aktivujeme tak imunitný systém v boji proti vírusom a baktériám. Obohatíme svoj organizmus o vitamín C a iné antioxidanty.

Kapusta všeobecne je nielen chutným pokrmom, ale aj potravinou bohatou na vitamíny, minerály a stopové prvky. Nájdeme v nej vitamín A alebo selén, ktorý pôsobí ako antioxidant. Počas mliečneho kvasenia kapusty sa tvorí vitamín B nevyhnutný pri tvorbe krvi a podporujúci odolnosť voči depresiám.

Kapusta obsahuje množstvo bioaktívnych látok odolných voči teplu, čo z nej robí tzv. superpotravinu: baktérie kyseliny mliečnej, draslík, horčík, železo, fluór, jód a enzýmy. Tiež celkový obsah vitamínu B je značne vysoký. Kapusta nás obohacuje o karotén, vitamín K, kyselinu listovú, nikotínovú a pantoténovú a tiež o antibakteriálne fytoncídy.

Vďaka obsahu inulínu a priaznivému zloženiu sacharidov je pravidelná konzumácia surovej alebo kyslej kapusty veľmi vhodná pre diabetikov. Kyslá kapusta preventívne pôsobí proti rakovine. To sa dá tvrdiť vďaka obsahu vlákniny a antioxidantov (vitamínov C, E a flavonoidov). Pri kvasení vznikajú v kyslej kapuste izotiokyanáty, ktoré majú tiež protirakovinové účinky.

Kapusta je cenným zdrojom vitamínu C, a to ako v surovej, tak predovšetkým v kvasenej podobe. V kyslej kapuste pri skladovaní klesá obsah vitamínov pomaly, čo je výhoda oproti ďalším druhom zeleniny a ovocia.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

Obsahuje množstvo vlákniny, ktorá podporuje správnu činnosť tráviaceho traktu. Prečisťuje črevá, pôsobí priaznivo proti zápche, má schopnosť viazať ťažké kovy, ktoré odstraňuje z organizmu, ochraňuje črevnú mikroflóru. Prospieva srdcu a krvnému obehu, aktivuje metabolizmus sacharidov, stimuluje nervy a mozog, zlepšuje náladu a koncentráciu. Pôsobí tiež proti baktériám, kapustová šťava pomáha pri liečbe dny a žlčníkových kameňov. Kapusta sa pripisujú pozitívne účinky pri liečbe žalúdočných vredov vďaka obsahu látky S-metylmetionín, ktorá zrejme urýchľuje ich zacelovanie.

zdroj: mojezdravi.cz

Majte radi svoje srdce! Top 7 potravín pre jeho zdravie.

9 top trikov pre oči (okrem mrkvy)

Prihlásenie k odberu noviniek

Úspešne ste sa prihlásili na odber noviniek.

Pri pokuse o odoslanie žiadosti sa vyskytla chyba. Prosím skúste to znova.