Každá žena zažíva odlišný priebeh menštruačného krvácania z hľadiska jeho trvania a tiež intenzity. Zatiaľ čo niektoré ženy majú menštruáciu slabšiu a trvá len pár dní, iné také šťastie nemajú. Zápasia so silným a dlhým krvácaním, ktoré navyše často býva sprevádzané aj ďalšími ťažkosťami. Ako si poradiť so silnou menštruáciou a kedy radšej vyhľadať lekára?
Čo spôsobuje silnú menštruáciu?
Silné menštruačné krvácanie čiže menorágia ovplyvňuje predovšetkým pohlavný hormón estrogén, konkrétne vtedy, ak je v prevahe a spôsobuje tak hormonálnu nerovnováhu. Estrogén výrazne ovplyvňuje vývoj a nárast sliznice maternice, ktorá v prípade jeho nadbytku dorastá výraznejšie a spôsobuje silnejšie krvácanie. To býva mnohokrát sprevádzané aj ďalšími ťažkosťami, napríklad bolesťami brucha, chrbta či nevoľnosťou.
Dominancia estrogénu je typická pre prvú polovicu menštruačného cyklu, následne klesá a v prevahe je naopak hormón progesterón. Okrem hormonálnej nerovnováhy môžu mať silnú menštruáciu na svedomí ale aj ďalšie faktory. Hormonálna nerovnováha sa môže prejavovať tiež podráždenosťou, výkyvmi nálad, únavou alebo napríklad zmenou hmotnosti.
Silné krvácanie pri menštruácii môže spôsobovať:
- hormonálna nerovnováha
- maternicové myómy
- prekonaný potrat
- adenomyóza či endometrióza
- Panvová zápalová choroba
Ako zmierniť silnú menštruáciu?
Ak vás dlhodobo trápi silná menštruácia a nebránite sa hormonálnej antikoncepcii v podobe tabletiek, môže byť práve ona vaším riešením, pretože dokáže vyrovnať hormonálnu nerovnováhu. Ďalšie možné východisko môže predstavovať aj zavedenie vnútromaternicového hormonálneho telieska, ktoré uvoľňuje hormóny postupne v malých dávkach a pôsobí výhradne na sliznicu maternice.
Tieto hormóny majú schopnosť ovplyvniť rast sliznice maternice a tým pádom oslabiť celý priebeh menštruácie. O vhodnosti konkrétnej antikoncepcie vám viac poradí váš lekár. Ak by bola príčina silného krvácania iná ako hormonálna nerovnováha, je možné pristúpiť k liečbe inými metódami, napríklad chirurgickou cestou.
Kedy sa jedná o silnú menštruáciu?
- Vaša perióda trvá dlhšie ako 7 dní.
- Meníte intímne hygienické prostriedky každú hodinu alebo aj častejšie.
- Musíte si vymeniť hygienickú pomôcku aj počas noci.
- Pozorujete väčší výskyt krvných zrazenín.
- Menštruácia vás obmedzuje vo vykonávaní bežných činností.
- Cítite sa veľa unavené, máte málo energie a horšie sa vám dýcha.
- Stretávate sa s bolesťami v podbrušku a v spodnej časti chrbta.
Kedy je potrebné vyhľadať lekára?
Ak u vás silná menštruácia nie je bežná a objaví sa náhle, môže sa jednať o vážnejšie ochorenie, ktoré je potrebné riešiť čo najskôr. Ak by sa navyše dostavilo krvácanie v inej dobe, ako menštruáciu očakávate, mohlo sa jednať dokonca aj o komplikáciu neplánovaného tehotenstva, kde môže ísť potrat alebo v horšom prípade mimomaternicové tehotenstvo, ktoré môže byť životu nebezpečné.
Ako zmierniť krvácanie pri menštruácii prírodnou cestou?
V prípade, že chcete zvoliť radšej prírodnú cestu bez hormonálnej antikoncepcie, najmä ak vás v tomto smere limitujú iná zdravotné obmedzenia, existujú aj ďalšie možné spôsoby zmiernenia silnej menštruácie.
Prírodná cesta k oslabeniu a skráteniu menštruácie môže byť zložitejšie a nie vždy celkom účinná, preto je dobré vyskúšať viac možností. Ak vám nič nepomôže, rozhodne nie je na škodu poradiť sa so svojím ošetrujúcim gynekológom.
Šťava z citróna
Jedna z pomerne preslávených babských rád, ktoré sa odporúčajú aj pre oddialenie menštruácie, je šťava z citróna. Pri silnej menštruácii sa posunutiu menštruácie obávať nemusíte, naopak by vám mal citrón pomôcť zmierniť samotný priebeh menštruácie.
Všeobecne sa odporúča začať piť citrónovú šťavu týždeň pred príchodom menštruácie, vždy ráno a večer, pričom by ste mali zmiešať celý citrón s 0,3 litra vlažnej vody.
Studené obklady
Pri silnej menštruácii môžu byť dobrým pomocníkom aj studené obklady, ktoré si budete prikladať na brucho, čo zapríčiní stiahnutie ciev a zníženie prietoku krvi. K tomuto účelu si môžete zakúpiť špeciálny chladivý gél, ktorý je priamo určený k obkladom. Na rozdiel od ľadu alebo iných potravín z mrazničky nemusíte zápasiť s tečúcou vodou po vašom bruchu.
Ak takýto obklad nemáte, riešením môžu byť taktiež ľadové kocky vložené do vrecka alebo napríklad mrazená zelenina vytiahnutá z mrazničky. Obklad je dobré zakryť uterákom a nechať ho pôsobiť približne 20 minút.
Ako zmierniť a skrátiť menštruácii pomocou byliniek
Bylinky majú schopnosť pomáhať pri najrôznejších ženských problémoch vďaka tomu, že obsahujú určité bylinné zložky, ktoré ovplyvňujú pohlavné ženské hormóny. Jednou z odporúčaných bylinných zmesí na zmiernenie silnej menštruácie predstavuje kombinácia alchemilky, šalvie a hluchavky alebo tiež zmes alchemilky, rebríčka, nechtíka a šalvie.
Bylinné čaje sa spravidla odporúčajú piť dvakrát denne, teda ráno aj večer. Ďalšie bylinky, ktoré dokážu ovplyvniť priebeh menštruácie (okrem vyššie uvedených) sú napríklad:
- Tymián
- Púpava dvojročná
- Ľubovník
- Repík
zdroj: rodicov.cz/