K pochmúrnej jeseni už to tak nejako patrí. S ubúdajúcim slnečným svitom a klesajúcimi teplotami sa začíname aj menej usmievať a ľudia so sklonom k depresiám sú na tom o poznanie horšie. Pre ťažké prípady to zrejme platiť nebude, ale niekedy prekvapivo stačí len trochu pozmeniť životný štýl a výrazne sa vám uľaví. Aspoň to tvrdia výsledky štúdie, ktorá trvala 9 rokov.
Fajčíte, pijete a málo spíte? Nešváry, ktoré sú bežne označované za výrazné prehrešky ohrozujúce naše fyzické zdravie, majú prekvapivo aj neblahý vplyv na našu psychiku. K tomuto záveru prišla nedávno uverejnená britská štúdia publikovaná na portáli Nature Mental Health. Počas 9 rokov vedci sledovali 287 282 účastníkov a skúmali, ako sedem presne definovaných faktorov ovplyvňuje ich duševné zdravie a sklony k depresiám, pričom do úvahy boli brané aj genetické predpoklady. A záver bol pomerne jednoznačný. Vplyv nezdravého životného štýlu na našu psychiku je oveľa väčší, než sa myslelo.
Ak patríte k ohrozenej skupine, ktorú zlé nálady doháňa častejšie, alebo máte sklony k depresiám, či ňou už dokonca trpíte, mali by ste zvážiť, či neobmedziť, alebo úplne neeliminovať niektorý z uvedených návykov. Alebo ešte lepšie všetky. Ako totiž vyplýva z uvedenej štúdie, ľudia, ktorí ich dokázali napraviť päť a viac, mali následne až o 57 % nižšie riziko vzniku depresie. Čo je pomerne presvedčivé číslo.
1. Nedostatok spánku
Sedem až deväť hodín spánku denne znížilo u účastníkov štúdie (z nich cca 5 % malo diagnostikovú depresiu) riziko vzniku depresie alebo jej rozvoja o 22 %. Pravidelný dostatočný spánok mal tak podľa vedcov najsilnejší vplyv na psychické zdravie účastníkov a rozhodne sa neoplatí ho podceňovať.
2. Fajčenie
Tento bod bude krátky. U nefajčiarov je riziko depresie o 20 % nižšie. Nie je čo dodať a je asi zbytočné to nejako pitvať. Fajčenie jednoducho k lepšej nálade nevedie. O zdravotných rizikách ani nehovoriac.
3. Chýbajúce sociálne väzby
Tento efekt sa už potvrdil počas covidovej pandémie, málo priateľov a obmedzené či úplne chýbajúce sociálne väzby sú silným stimulantom zlej nálady aj rozjazdu depresií. A naopak, keď začnete chodiť medzi ľudí, riziko depresií klesne o 18%. Jednoducho povedané, šťastie sa len ťažko hľadá „vnútri“, ale je potrebné sa ním obklopiť. Najlepšie prostredníctvom ľudí, ktorých máme radi a oni nás.
4. Málo pohybu
Pravidelný pohyb pomáha zlepšiť našu náladu a znížiť riziko depresie o 14 %. Navyše ďalšie súvisiace štúdie zistili, že fyzická aktivita bola pri znižovaní depresie až 1,5-krát účinnejšia ako lieky. Najpresvedčivejšie boli v tomto smere výsledky u kolektívnych športov (volejbal, futbal, ragby), ktoré mali najvyšší účinok na zvyšovanie hladiny serotonínu, teda tzv. hormónu šťastia. Ale aj tam, kde sa hrá vo dvojici (napríklad tenis), boli výsledky lepšie ako napríklad pri osamelom behaní.
5. Dlhé sedenie
Sedavý spôsob života bol v štúdii posudzovaný samostatne, nezávisle od cvičenia. A bolo zistené, že pravidelné aj krátke prestávky počas sedenia pri stole či počítači znížili riziko depresie o 13 %. Takže pokiaľ väčšinu dňa sedíte, nezabúdajte sa čo najčastejšie zdvihnúť a pretiahnuť. Napríklad teraz hneď.
6. Časté pitie alkoholu
Toto číslo milovníkov dobrého pohára asi poteší. Mierna konzumácia alkoholu znížila riziko depresie o 11 %. A teraz tá zlá správa. Viac ako jeden pohár pre ženy a dva pre mužov denne naopak riziko zvyšujú. Takže naozaj s mierou!
Depresia
Popis – Psychické ochorenie, pri ktorom chorí nedokážu svoj psychický stav ovplyvniť vôľou.
Príznaky – Smútok, nezáujem o život, problémy môžu byť aj fyzické, ako je nespavosť, bolesti hlavy, bolesti chrbta či zažívacie problémy.
Liečba – Lieči sa najmä antidepresívami a terapiou.
Smrtnosť – Choroba sama o sebe nie je príčinou úmrtia, pokiaľ ju teda nepovažujeme za príčinu samovrážd. Depresia mnoho chorôb zhoršuje, rovnako tak ale môže mnoho chorých vyvolať (napríklad nádorové ochorenie).
Prevencia – Okrem dodržiavania zásad pre udržanie psychického zdravia žiadna neexistuje.
7. Nevyvážený jedálniček
O tom, že strava bohatá na rafinované cukry, nezdravé tuky, spracované potraviny a sladené nápoje nám škodí, všetci vieme. Jej vplyv na psychiku nie je až taký ohromujúci, u testovanej skupiny ľudí bola preukázaná o 6 % nižšia pravdepodobnosť vzniku depresií, napriek tomu vedci odporúčajú sa na zdravší jedálniček určite zamerať. Predovšetkým pri tzv. stredomorskej strave bol už mnohokrát preukázaný priaznivý vplyv na náladu a optimistický pohľad na svet.
zdroj: prozeny.cz