Sedem rád, po ktorých prestanete v noci chrápať

Chrápanie nie je len spoločenský, ale aj zdravotný problém. A zďaleka nie ojedinelý. Podľa prieskumov chrápe vo veku 35 – 65 rokov 24 % mužov a 8 % žien. Nielen, že to môže signalizovať zdravotné problémy, ale spôsobuje to aj horšiu kvalitu spánku ako chrápajúceho, tak aj jeho nocľažníka. Väčšina ľudí sa zmieri so svojím osudom, prípadne sa presťahuje do inej spálne. Riešenie však môže byť na dosah. Naozaj už ste vyskúšali všetko? Prečítajte si našich sedem rád, ako zatočiť s chrápaním.

Zmeňte polohu spánku

Najviac ľudia chrápu v polohe na chrbte, pretože sa proti sebe tlačí zadná časť krku a mäkké podnebie. Skúste spať na boku, pokiaľ sa stále pretáčate, podoprite sa ďalším vankúšom.

Veľa pite

Udržujte svoje telo hydratované, pretože suché ústa a sliznica vytvárajú lepkavý povrch, ktorý tiež spôsobuje chrápanie. Optimálny príjem tekutín denne je 2–3 litre, športovci alebo ľudia s vyššou telesnou záťažou by mali vypiť ešte viac.

Upracte si

Lekári tvrdia, že prašné prostredie v spálni vedie k väčšej pravdepodobnosti chrápania. Prachové alergény môžu byť napríklad aj v závesoch, vankúšoch alebo za kúrením.

Vyhnite sa alkoholu

Alkohol síce uvoľňuje, ale platí to aj o krčných a dýchacích svaloch. Následkom alkoholu sa uvoľnia príliš a vy potom v noci vydávate zvuky. Posledný pohárik alkoholu by ste mali vypiť tak štyri hodiny pred spaním.

Skúste ústne cvičenie

Nedávna štúdia vykonaná na skupine ľudí so spánkovou apnoe dokázala, že pomocou cvičenia sa môžu niektorí ľudia chrápania zbaviť. Napríklad tlačte špičku jazyka proti hornému podnebiu a pokúšajte sa povedať písmeno A.

pracie pásiky GreenSun
pracie pásiky GreenSun
Dajte si horúcu sprchu

Chrápanie spôsobuje spravidla upchatá sliznica. Horúca sprcha pred spaním vám nos uvoľní. Dobré je tiež použiť výplach nosa slanou vodou priamo v horúcej sprche.

Použite nosový sprej

Sprej s morskou vodou vám nos pred spaním vyčistí a uvoľní. Existujú aj špeciálne nástavce do úst, ktoré držia čeľusť v správnej polohe a mali by chrápanie zmierniť. Pokiaľ nič nepomáha, je na rade chirurgické riešenie.

zdroj: mojezdravi.cz

Tsunami v spálni: Veci, ktoré ničia milostný život. Dajte si pozor na tesné džínsy, chrápanie aj maily

Prebúdzate sa uprostred noci a nemôžete zaspať?