Najväčšie chyby, ktorých sa dopúšťame pri čistení zubov malých detí

Môže sa to zdať ako poriadna veda. Vyčistiť dieťaťu chrup, aby to bolo skutočne dôkladne a neskôr s tým nemalo problémy. Aj napriek tomu, že väčšina rodičov na to ide poctivo, robia častú chybu. Aká to je? Robíte ju tiež?

Optimálne je podľa lekára dočisťovať deťom zuby až do desiatich rokov veku. To ale robí málokto. Väčšinou totiž rodičia starostlivosť o zuby nechávajú na deťoch samotných už pri nástupe do školy. Zuby by sa mali deťom dočisťovať pravidelne aspoň raz denne,“ hovorí zubný lekár. Ten tiež poukazuje na ďalšiu chybu, s ktorou sa často stretáva vo svojej praxi, a to, že rodičia nepoužívajú pri starostlivosti o chrup svojich detí medzizubné kefky alebo zubnú niť.

U dočasných zubov, kedy sa deťom prerežú dočasné stoličky, je optimálne dočisťovať priestor medzi prvou a druhou dočasnou stoličkou pomôckami na medzizubnú hygienu, či už sú to zubné vlákno alebo ešte lepšie medzizubné kefky.

Používať fluoridy, alebo nie?

Zubný lekár tiež odporúča používanie fluoridových preparátov. „Fluoridy majú vo svojej podstate skôr opravný účinok než preventívny. Najdôležitejšie je totiž mechanické očisťovanie zubov,“ dopĺňa odborník.

Prírodné, alebo „klasické“ kefky

V poslednej dobe sa veľmi rozmáha obľúbenosť tzv. prírodných kefiek. Ich hodnotenie je podľa lekára zložité, pretože nepozná ich zloženie. Upozorňuje len na to, že výrobca by mal myslieť na to, aby sa baktérie povlaku v tejto kefke ďalej nemnožili.

Keď sme zisťovali, ako to je u prírodných kefiek, tak sme sa dozvedeli, že tieto prírodné kefky majú v sebe antibakteriálne účinky. Zaujímavé je, že pri čistení zubov prírodnou zubnou kefkou nepotrebujete vodu ani zubnú pastu. Vďaka obsiahnutým siliciam majú tieto zubné kefky neutralizovať pH a vyvolávať v ústach chemickú reakciu.

zdroj:mojezdravi.cz

Ako zastaviť krvácanie z nosa u detí a kedy už radšej volať lekára?

Deti a tresty: Ako k nim správne pristupovať?