Určite ste ako deti počúvali radu: „Jedz mrkvičku, budeš mať zdravé oči.“ A je to pravda, betakarotén, druh vitamínu A, ktorý sa nachádza v zelenine s oranžovou farbou, podporuje správne fungovanie sietnice aj ďalších častí oka. Avšak potraviny prospievajúce vášmu zraku nie sú len tie s obsahom betakaroténu. Prinášame päť ďalších tipov, aby ste videli ako ostriež.
Listová zelenina
Listová zelenina obsahuje veľké množstvo prospešných látok vrátane luteínu a zeaxantínu. Najviac luteínu obsahujú kel, špenát a zelený petržlen. Tieto látky patria do skupiny karotenoidov a majú silný antioxidačný účinok. To znamená, že spomaľujú starnutie a tým znižujú riziko rozvoja chronických očných ochorení, ako sú napríklad vekom podmienená makulárna degenerácia oka alebo šedý zákal. Listová zelenina má tiež vysoký obsah vitamínov s antioxidačným účinkom.
Vajíčka
Žĺtok je primárnym zdrojom luteínu, zeaxantínu a tiež zinku, ktorý je dôležitý v procese regenerácie slizníc. Z vitamínov sú vo vajci obsiahnuté takmer všetky, okrem vitamínu C.
Citrusy a čučoriedky
Tieto druhy ovocia sú napchaté vitamínom C, ktorý preukázateľne znižuje riziko ochorenia makulárnou degeneráciou oka a taktiež šedým zákalom. Mimochodom, čučoriedky jedli vo veľkom aj britskí piloti počas druhej svetovej vojny. Mali po nich totiž menej unavené oči a oveľa lepší zrak. Čučoriedky totiž obsahujú takzvané antokyány, ktoré sú prirodzenou súčasťou sietnice a ovplyvňujú ostrosť videnia.
Mandle
Sú výborným zdrojom vitamínu E, ktorý spomaľuje makulárnu degeneráciu. Jedna hrsť mandlí denne zodpovedá polovici odporúčanej dennej dávky tohto vitamínu. Mandle sú aj jedným z najbohatších rastlinných zdrojov vápnika a fosforu. Obsahujú tiež množstvo horčíka, draslíka a železa. Obsah vápnika v mandliach je dokonca vyšší ako v mlieku.
Ryby
Tuniak, losos, makrely, ančovičky a pstruh obsahujú kyselinu DHA, čo je druh mastnej kyseliny, ktorá sa nachádza v rohovke. Nízka hladina tejto kyseliny býva spojená so syndrómom suchého oka.
Zdroj: mojezdravi.cz