Päť potravín, ktoré sú pre vaše oči lepšie ako mrkva!

Určite ste ako deti počúvali radu: „Jedz mrkvičku, budeš mať zdravé oči.“ A je to pravda, betakarotén, druh vitamínu A, ktorý sa nachádza v zelenine s oranžovou farbou, podporuje správne fungovanie sietnice aj ďalších častí oka. Avšak potraviny prospievajúce vášmu zraku nie sú len tie s obsahom betakaroténu. Prinášame päť ďalších tipov, aby ste videli ako ostriež.

Listová zelenina

Listová zelenina obsahuje veľké množstvo prospešných látok vrátane luteínu a zeaxantínu. Najviac luteínu obsahujú kel, špenát a zelený petržlen. Tieto látky patria do skupiny karotenoidov a majú silný antioxidačný účinok. To znamená, že spomaľujú starnutie a tým znižujú riziko rozvoja chronických očných ochorení, ako sú napríklad vekom podmienená makulárna degenerácia oka alebo šedý zákal. Listová zelenina má tiež vysoký obsah vitamínov s antioxidačným účinkom.

Vajíčka

Žĺtok je primárnym zdrojom luteínu, zeaxantínu a tiež zinku, ktorý je dôležitý v procese regenerácie slizníc. Z vitamínov sú vo vajci obsiahnuté takmer všetky, okrem vitamínu C.

Citrusy a čučoriedky

Tieto druhy ovocia sú napchaté vitamínom C, ktorý preukázateľne znižuje riziko ochorenia makulárnou degeneráciou oka a taktiež šedým zákalom. Mimochodom, čučoriedky jedli vo veľkom aj britskí piloti počas druhej svetovej vojny. Mali po nich totiž menej unavené oči a oveľa lepší zrak. Čučoriedky totiž obsahujú takzvané antokyány, ktoré sú prirodzenou súčasťou sietnice a ovplyvňujú ostrosť videnia.

Mandle

Sú výborným zdrojom vitamínu E, ktorý spomaľuje makulárnu degeneráciu. Jedna hrsť mandlí denne zodpovedá polovici odporúčanej dennej dávky tohto vitamínu. Mandle sú aj jedným z najbohatších rastlinných zdrojov vápnika a fosforu. Obsahujú tiež množstvo horčíka, draslíka a železa. Obsah vápnika v mandliach je dokonca vyšší ako v mlieku.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
Ryby

Tuniak, losos, makrely, ančovičky a pstruh obsahujú kyselinu DHA, čo je druh mastnej kyseliny, ktorá sa nachádza v rohovke. Nízka hladina tejto kyseliny býva spojená so syndrómom suchého oka.

Zdroj: mojezdravi.cz

7 potravín, po ktorých máte pocit, že ste pribrali aspoň päť kíl

Žena 50+, single a šťastná? Pre mnohé dámy najkrajšie životné obdobie. Pocit slobody je na nezaplatenie!

Prihlásenie k odberu noviniek

Úspešne ste sa prihlásili na odber noviniek.

Pri pokuse o odoslanie žiadosti sa vyskytla chyba. Prosím skúste to znova.