Päť víkendových zlozvykov, ktoré negatívne ovplyvňujú pracovný týždeň

Víkendy so sebou prinášajú istú mieru anarchie. Výpadok z perného každodenného režimu často využívame na relaxáciu a ničnerobenie. Niektoré návyky nás ale môžu rozhodiť a sťažiť prechod do pracovného týždňa. Na čo si dať pozor?

Chyba č. 1: Príliš dlhý spánok

Na dlhší spánok sa cez víkend teší veľká väčšina ľudí. Experti ale upozorňujú na fakt, že vybočenie z obvyklého režimu spánku môže v skutočnosti uškodiť. „Vstávanie približne v rovnakom čase denne pomáha nastaviť naše vnútorné hodiny. Vďaka tomu sa ľahšie budíme a zaspávame,“ hovorí Shelby Harrisová, autorka knihy Ženský sprievodca k prekonaniu nespavosti bez liekov.

Keď cez víkend dospávame, je nasledujúcu noc o to ťažšie sa znovu ponoriť do spánku, jednoducho preto, že neuplynulo dostatok hodín na to, aby sa vaše telo cítilo unavené.

Nie všetky výskumy ale dospávania cez víkend hania. Nedávna štúdia napríklad potvrdila, že ľudia, ktorí cez pracovný týždeň príliš nespia, ale cez víkend si to vynahradzujú, žijú rovnako dlho ako ľudia, ktorí si doprajú kvalitný spánok každý deň.

Chyba č. 2: Nedostatok hydratácie

Dôsledná hydratácia, obzvlášť ráno, hrá pre zdravie človeka obrovskú úlohu. Najmä po prežitých nociach plných alkoholu. Pravidelné popíjanie vody – aj keď nemáte smäd – vám zaistí dostatočnú hydratáciu po celý deň. Začnite deň poriadnym pohárom vody a uistite sa, že máte po celý deň po ruke fľašu s vodou. Ak vám vadí samotná chuť vody, ochutiť ju môžete bylinkami, uhorkou či roztlačeným ovocím alebo šťavou z citróna či iných citrusov.

Chyba č. 3: Strata zodpovednosti

Je ľahké dodržiavať zavedené rutiny počas pracovného týždňa. Cez víkend ale zábrany padajú a my sa často uchyľujeme k ničnerobeniu. Skúste ale svoje víkendy využiť na maximum. Zvážte napríklad pravidelnú rannú lekciu jogy alebo popoludňajšiu kávu s kamarátkou. Môžete si tiež vyprať bielizeň alebo upratať skriňu, na ktorú myslíte už dlho, ale nikdy nebol čas.

Chyba č. 4: Nepripravovať sa na pracovný týždeň

Cez víkend by sa mal človek naozaj uvoľniť, ale pravdou je, že ak necháte všetky starosti na pondelkové ráno, bude sa vám o to horšie zvládať a možno vás bude stresovať natoľko, že v nedeľu ani nezaspíte. Naučte sa preto aspoň čiastočne pripravovať na nasledujúci týždeň.

Môže sa jednať aj o maličkosti, ktoré vám ale uľahčia bežné fungovanie. Pripravte si napríklad dopredu nákupný zoznam, prejdite si kalendár, aby ste vedeli, čo vás čaká, alebo si s manželom rozvrhnite čas, ktorý budete venovať deťom. Týmto spôsobom si uľahčíte hektické dni, ktorým inak vládne dezorganizácie a stres.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
Chyba č. 5: Celý víkend doma

„Vydajte sa von a načerpajte energiu z pohybu a slniečka,“ radí Swanová s tým, že ideálne je sa vydať na prechádzku hneď ráno po prebudení.

„Jasné svetlo dáva mozgu povel, že je na čase sa prebudiť.“ Trávenie času vonku má všetky druhy prínosov pre zdravie, vrátane toho, že sa ľudia cítia oddýchnuto, a dokonca aj lepšie spia.

Zdroj : novinky.cz

Texting alebo keď textové správy zaváňajú neverou

facebook

Ako spoznať, že vám chlap klame?