Novopečené matky môžu kvôli nedostatku spánku zostarnúť až o 7 rokov

Nedostatok spánku spôsobený starostlivosťou o novorodenca môže mať u novopečených matiek drastický vplyv na ich biologický vek, tvrdí štúdia. Nevyspania a únava navyše zvyšujú riziko ochorenia rakovinou a vzniku kardiovaskulárnych problémov.

Starostlivosť o novorodenca vyžaduje veľa síl a energie od oboch rodičov. Obzvlášť ženy sa ale stretávajú s častým nočným vstávaním z dôvodu dojčenia či plaču bábätka. Mnohé z nich si potom sťažujú, že za prvé mesiace po pôrode zostarli o niekoľko rokov.

Najnovšia štúdia dokazuje, že na tomto tvrdení môže byť veľa pravdy. Vedci sa rozhodli skúmať 33 matiek počas tehotenstva a rok po pôrode, pričom analyzovali ich DNA, aby dokázali určiť ich biologický vek. Ten sa totiž môže líšiť od toho kalendárneho. Biologický alebo funkčný  vek organizmu sa odvíja od najrôznejších faktorov, ako je váha či celkový zdravotný stav.

Výsledky ukázali, že u matiek, ktoré počas prvých šiestich mesiacov po narodení dieťaťa naspali menej ako 7 hodín, sa biologický vek líšil v priemere o 3 až 7 rokov od tých, ktorým sa podarilo počas tejto doby naspať denne sedem hodín a viac. Matky, ktoré spali menej ako 7 hodín, mali navyše v bielych krvinkách kratšie teloméry (koncové časti chromozómov), ktoré môžu mať podľa Sleep Health vážnu spojitosť so zdravotnými problémami.

Ohľadom spánku bolo uskutočnených mnoho štúdií, z ktorých výsledkov vieme, že spánok kratší siedmich hodín zvyšuje riziko vzniku najrôznejších chorôb. Viac ako polovica účastníčok výskumu pritom spala priemerne menej ako sedem hodín denne aj rok po narodení dieťaťa.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

Hoci neexistujú presnejšie výskumy, ktoré by výsledky skúmali z dlhodobého hľadiska, vedci na novopečené mamičky apelujú, aby využili každú možnú chvíľku k dodanie energie a nehanbili sa požiadať svoje okolie o pomoc so strážením, aby ochránili svoje zdravie.

zdroj: novinky.cz

Čo o vás prezrádzajú vlastné sexuálne fantázie?

facebook

Až naveky? 5 vecí, vďaka ktorým láska vydrží!