Opar sa môže roky schovávať! Ako ho liečiť a ako uspať?

Vírus, ktorý spôsobuje opar, v sebe môžete nosiť roky, bez toho aby ste o ňom vedeli. Potom ale nastane situácia, kedy je vaša imunita oslabená a prejaví sa vo forme pľuzgierikov na perách. Čo vírus prebudí a ako opar liečiť?

Prečo niektorí ľudia trpia na opar na perách často a pre iných to je len výnimočná komplikácia, ktorá sprevádza veľmi vypäté životné chvíle? Aj na to vám odpovieme.

Druhy oparu

Opar je prejavom vírusu Herpes simplex, skrátene HSV. Ten má dva typy: HSV 1 a HSV 2. Prvý sa prejavuje najčastejšie na perách a v okolí úst, druhý je prenosný buď sexuálne, alebo pri pôrode z matky na dieťa, a spôsobuje opary na genitáliách a v ich okolí. Opary na tvári možno väčšinou zvládnuť samoliečbou, opary genitálne vyžadujú liečbu odbornú. Aj keď sa vám možno v tejto súvislosti vybavuje aj pásový opar, je to iné ochorenie. Jeho pôvodcom je vírus Herpes zoster, rovnaký ako u ovčích kiahní.

Vírusom tipu HSV 1 sú podľa Svetovej zdravotníckej organizácie infikované asi dve tretiny ľudí, ale nie u všetkých sa prejaví.

Prečo sa vám urobí opar?

Ak máte vírus HSV 1 v tele, môže sa pri oslabení imunity prejaviť práve oparom na perách. A čo môže imunitu oslabiť? Zvyčajne to býva iná infekcia, napríklad chrípka alebo nachladnutie. Môžu to byť aj teplotné výkyvy, ktorým sa vystavujete prechodom z mrazu do vyhriatej miestnosti alebo naopak v sparnom lete prechodom z horúčavy do klimatizovaných priestorov. Príčinou ale môže byť aj zľaknutie, nervozita pred skúškou alebo pohovorom, stres a uvádzajú sa aj hormonálne výkyvy.

Fázy oparu

V momente, keď imunita neudrží vírus pod kontrolou, začne sa množiť a počas dvoch až šiestich dní pocítite prvé príznaky oparu. V prvej fáze to je brnenie, pichanie alebo citlivosť konkrétneho miesta na pere, kde sa v ďalšej fáze objavia drobné pľuzgieriky, ktoré môžu mokvať, svrbieť a bolieť. V ďalšej fáze sa na opare začne tvoriť chrasta, ktorá môže pri pohybe pier praskať. Je to nepríjemné a predlžuje to hojenie.

Najnákazlivejší je opar vo chvíli, keď mokvajúce vriedky praskajú (môžete to spôsobiť aj tým, že sa snažíte ich strhnúť). Od prvých príznakov do zahojenia ubehne väčšinou 7 až 10 dní, ale môže to byť aj dlhšie.

Čo použiť na opar?

Prírodných a babských metód, ako urýchliť hojenie oparu, je veľa. Jedni ho vysušujú potieraním alkoholu, iní vsádza na vrstvičku zubnej pasty, ďalší prikladajú obklad z použitého čajového vrecka. Na zníženie bolestivosti sa odporúča prikladať ľad, ideálne vyrobený z tymianového odvaru. S rýchlejším hojením oparu podľa ľudového liečiteľstva pomôže aj potieranie včelím propolisom, možno použiť aj prírodné oleje – tea tree, mätový alebo z borovice.

Prípravky z lekárne

Prípravky na opar môžete zaobstarať aj v lekárni vo forme krému, gélu alebo náplasti (niektoré umožňujú tzv. mokré hojenie, teda prekrytie rany tak, aby sa v nej vytvorilo vlhké a liečebné prostredie).

Lieky by ste mali použiť čo najskôr, teda pri prvých príznakoch. V tejto dobe, kedy sa nosia respirátory, je lepšie variantom denného ošetrenia náplasť, pretože krémy a gély sa môžu zotrieť.

Čo nerobiť, keď máte opar?

Vo chvíli, kedy máte opar, ste veľmi infekčné a mali by ste sa podľa toho správať. Nebozkávajte sa, neprevádzkujte orálny sex, nedeľte sa o príbor, pohár alebo rúž. Dávajte pozor, aby ste sa oparu nedotýkali – mohli by ste si infekciu preniesť napríklad do oka.

Rozhodne nikdy neprepichujte pľuzgieriky oparu ani nestrhávajte chrasty, mohli by ste si ho rozniesť po celom okolí úst. Zakaždým, keď si opar ošetrujete a dotknete sa ho, mali by ste si starostlivo umyť ruky horúcou vodou a mydlom.

Mamičky novorodencov by mohlo zaujímať, že deti sa rodia s protilátkami na HSV 1 vírus, pôsobí asi prvé tri mesiace. Nemusí sa teda báť s oparom dojčiť. Avšak by sa mali zdržať pusinkovania alebo príliš tesného kontaktu a mali by si vždy pred manipuláciou s dieťaťom a jeho výbavičkou umyť dôkladne ruky.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
Existuje prevencia?

Pokiaľ už vírus HSV 1 máte, nemožno sa ho zbaviť. Je teda potrebné urobiť všetko pre silnú imunitu, aby u vás vôbec neprepukla. Posilňovanie imunity riešte aj cez jedálniček – dbajte na dostatok vitamínu E (obsahujú ho oriešky, špenát alebo paradajky), vitamínov skupiny B (kvasnice, ovsené vločky), selénu (para orechy, semienka, fazuľa) alebo zinku (hovädzie mäso, pečeň). Pamätajte aj na dostatok odpočinku a spánku.

zdroj: prozeny.cz

Čaj matcha: Podporí zdravie a pomôže s chudnutím

facebook

Zlé rodičovskej návyky, ktoré ničia zdravie detí