Nie je pusa ako pusa! Poznajte podľa bozku, aký má k vám ten druhý vzťah

Bozky môžu pristáť takmer kamkoľvek. Prečo vďaka nim poznáte, čo k vám druhý cíti? Keďže sú komunikačným prostriedkom, odhaľujú viac, než si možno dokážete pripustiť!

Zapája 34 tvárových svalov, počas jednej minúty spáli asi dve kalórie a za  10 sekúnd je schopné odovzdať 80 miliónov baktérií z jedných úst do tých druhých. Bozkávanie je neskutočne mocné, len blázon by o tom pochyboval! Odoláva veku, umožňuje komunikovať bez rozprávania, vyvoláva vzrušenie, v mozgu spúšťa chemickú reakciu vrátane produkcie oxytocínu, hormónu lásky.

Bozk je osobná a intímna vec a dá sa povedať, že koľko ľudí, toľko druhov bozkov. Rovnako mu každý človek dá v určitej situácii osobný a jedinečný význam. Pusa na tvár môže byť prísľubom, že sa z priateľstva stáva niečo viac, inokedy môže značiť ochladujúci vzťah. Nasledujúci prehľad bozkov teda berte skôr ako základnú typológiu s tými najbežnejšími významami.

Bozk na čelo

Bozk na čelo môže byť intímny a láskyplný. Aj keď nepôsobí práve nejako extra romanticky, má v sebe ukrytý hlboký význam. Osobe, ktorá dotyk pier prijíma, vyjadruje náklonnosť, porozumenie, dôveru, starostlivosť a ochranu. Tento druh bozku sa dá zdieľať s kýmkoľvek, kto je vám veľmi blízky, môže sa jednať nielen o partnera, ale aj priateľov, rodičov alebo deti.

Anjelský bozk

K anjelskému láskyplnému bozku dochádza, keď jedna osoba jemne pobozká očné viečko druhej osoby. Často ide o nesmierne romantické gesto, ku ktorému sa niektorí uchyľujú hneď po tom, čo vidia svoju milovanú polovičku (alebo niekoho blízkeho) plakať.

Bozk na tvár

Bozk na tvár predstavuje platonické pozdravné gesto, čo je zrejmé zo správania niekoľkých kultúr. Dnes je bežné, že sa priatelia a rodinní príslušníci bozkávajú na bucľaté tváričky, ale uvedený typ bozku sa hodí aj v situácii, keď sa vám niekto páči, ale vy ešte nie ste pripravení mu svoje sympatie naplno prejaviť. Avšak pokiaľ ste už trochu ďalej a vy očakávate, že by konečne mal prísť bozk na pery, môže ďalšia pusa na tvár pôsobiť ako studená sprcha.

Judášov bozk

„Judáši, bozkom ma zrádzaš?“ vyriekol Ježiš k Judášovi v záhrade Getsemanskej po Poslednej večeri, keď práve bozkom ukázal zradca prichádzajúcim vojakom, ktorý z mužov je Ježiš. A teraz si podobný nôž do chrbta preveďte do dnešnej doby. Na jednom mieste stojíte vy, na druhej váš partner, ktorý chce odísť. Vezme vašu hlavu do svojich dlaní, tvári sa, že vás chce pobozkať na pery, ale v poslednej chvíli mierne uhne, uštedri vám pusu pár milimetrov od kútikov úst a zašepká: „Prepáč.“ (Dá sa to vnímať ako akt rozlúčky i čierneho svedomia .)

Bozk na pery

Zahľadí sa vám do očí, privrie ich a pritisne svoje pery k tým vašim… Ak toto partner urobí, je do vás naozaj zamilovaný – a momentálne môže byť aj vzrušený. Vďaka tomuto relatívne intímnemu gestu získate istotu, že sa práve chce zblížiť a splynúť v jedno. Teda v tom ideálnom prípade. Existuje ešte jeden druh bozkávania tesne vedľa pier, ktorý symbolizuje opak.

Francúzsky bozk

Tu už máme jasnejšie, francúzske bozkávanie, pri ktorom hrá hlavnú úlohu jazyk, je možno jedným z najvášnivejších prejavov vášne a nastupujúceho vzrušenia. Zaujímavosťou je, že sami Francúzi vôbec netušia, kde sa tento obrat vzal. Americká biologička Sheril Kirshenbaum vo svojej knihe The Science of Kissing (2011) však usudzuje, že sa termín „francúzsky bozk“ (french kiss) prvýkrát v angličtine objavil v roku 1923. Podľa všetkého ho zrejme z istej nostalgie zaviedli Briti a Američania, počas Prvej svetovej vojny vo Francúzsku zblížili s tamojšími vášnivými ženami, ktoré nemali s použitím jazyka pri bozkávaní problémy.

Bozk ruky

Pokora, rešpekt, úcta. Tento bozk vyjadruje, že si vás ten, kto vám ho venoval, váži. Akoby vám povedal: „Milujem ťa za to, kým si, vážim si tvojich kvalít a som zdvorilý.“ Internetová encyklopédia sa zmieňuje, že tento pozdrav na privítanie sa v Európe vyvinul z úctivého pobozkania podanej ruky nadriadeného, ​​milostpána, vladára. Z toho vznikol aj slovný (teraz už zastaraný) pozdrav „ruku bozkávam“.

Pobozkať niekomu ruku na privítanie v súčasnej dobe už rozhodne nie je bežné. Ak tak niekto urobí, chce sa najskôr predviesť alebo urobiť dojem.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
Bozk na krk

Vzhľadom na to, že krk je zraniteľnou časťou tela, ktorej odhalenie býva známkou flirtovania, je bozk na túto časť vnímaný ako erotické gesto, na ktorom nie je absolútne nič platonického ani nevinného. To isté sa týka ušného lalôčika.

zdroj: prozeny.cz

Bozkávanie ako korenie vzťahu. Prečo ale s rokmi pomaly mizne?

facebook

Bozkávajte sa! Vďaka bozku omladnete, schudnete aj zaženiete bolesť hlavy