Bozkávanie ako korenie vzťahu. Prečo ale s rokmi pomaly mizne?

Bozkávanie je viac než len kontakt pier s perami. Prečo sa bez neho nezaobíde napríklad také zoznamovanie a ako je možné, že sa ho páry často (dobrovoľne) vzdávajú? Toto sú dôvody, prečo sa vymaniť z davu!

Pery nie sú len vstupom pre jedlo, tieto záhyby tkaniva okolo ústnej dutiny majú až 100-krát viac nervových zakončení ako bruška prstov, čo ich robí veľmi citlivé na vonkajšie podnety, napríklad na chlad. Mali by ste však o nich vedieť oveľa viac!

Vedci z anglickej Oxfordskej univerzity zatúžili zistiť, čo ľudí vedie k bozkávaniu nového partnera. Je to snáď pud, či chtíč ochutnať doposiaľ nepoznané? Dalo by sa to tak povedať. Pery totiž rozhodujú o tom, s kým skončíte v perinách aj pred oltárom. Neveríte?

Bozkávanie je viac než len predohra

Účastníci štúdie uviedli, že vo fáze pytačiek bozky nehrajú rolu v sexuálnom vzrušení, ale skôr fungujú ako radar. Bozkávanie totiž podľa všetkého pomáha posúdiť kompatibilitu budúceho náprotivku. Vďaka kontaktu pier sa ľudia rozhodujú, či sa chcú posunúť do ďalšej fázy vzťahu. To možno pre mnohých nie je žiadnym prekvapením, štúdie o bozkávaní už tu boli a tieto zistenia ich dopĺňajú.

Keď sa dve osoby bozkávajú, vymieňajú si prostredníctvom slín zásadné fyziologické informácie, vrátane dát spojených s naším imunitným systémom. V ústach sú totiž gény, ktoré spôsobujú, že sa podvedome chcete priateliť s niekým, kto má iný imunitný systém. Dôvodom je zvýšenie šance spoločných potomkov na prežitie.

Chcem rodinu. A ty?

Je vám príjemne, túžite po ňom a čerstvého, neopozeraného nápadníka máte chuť ochutnávať od rána do večera? Potom je to tá správna voľba. Všetko sa však začne kaziť vo chvíli, keď sa z reštaurácií, barov, kín a parkov posuniete k spoločnému bývaniu. Bozkávacia výstražná kontrolka bliká. Čo sa deje, že naša túžba po bozkávaní rapídne mizne?

Sexuologička Laura Berman z Chicaga na základe svojej praxe upozorňuje, že sa dnešné dlhodobé dvojice bozkávajú len výnimočne, čo má reálne opodstatnenie. Keď vyhodnotíte, že je pre vás partner ten pravý, biologická túžba po bozkávaní upadá, pretože účel bozkov je už splnený. A to je veľká škoda!

Tak pusu mi daj

„Pri bozkávaní sa uvoľňuje niekoľko pozitívnych hormónov: dopamín spôsobuje príjemné pocity, hormón lásky oxytocín upevňuje vzťahy, testosterón zvyšuje sexuálny apetít. Preto by sa páry, a zvlášť tie, ktoré sú spolu dlhšie, mali bozkávať oveľa častejšie,“ objasňuje sexuologička na svojom blogu. Na nápravu stačí len chcieť.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
Denná dávka nehy

Naordinujte si bozk trvajúci 10 sekúnd. A praktizujte ho denne. „Znie to asi podivne, ale pravidelné bozkávanie s partnerom, navyše po určitú dobu, pripomína staré dobré zvyky z čias nezáväzných schôdzok. Zo začiatku sa pravdepodobne budete cítiť trochu trápne, ale nevzdávajte to. Čoskoro sa vaše bozky stanú spontánne a prirodzené,“ odporúča Laura Berman. Pamätajte však na to, že každá „pusa“ by mala byť úprimná a zmyselná.

Nikto nie je zvedavý na letmú a nevýraznú „pečiatku“ jednu sekundu prilepenú na dolnej pere. Do bozku dajte energiu a hlavne nečakajte, kým partner urobí prvý krok (nemuseli by ste sa dočkať). Vezmite náprotivok za ruku, pozrite sa mu do očí a bežte na to. Určite sa z vás stanú (znovu) zamilovaní majstri bozkávania.

zdroj: prozeny.cz

Bozkávajte sa! Vďaka bozku omladnete, schudnete aj zaženiete bolesť hlavy

facebook

Orálna erotika v hlavnej úlohe: Prečo pri bozkávaní používame jazyk?