Zásadné rozdiely medzi pravou a toxickú láskou

Pri hľadaní partnera málokto uvažuje o tom, že to, čo začne ako krásny vzťah plný vzrušenia, príťažlivosti a lásky, môže pomerne ľahko prejsť v nezdravý zväzok plný hádok, obmedzovania a bolesti. Pravú lásku tak môže veľmi ľahko nahradiť láska toxická.

Pre lásku sú mnohí ľudia ochotní nielen vydržať veľa, ale aj veľa obetovať. Niekedy navyše ani sami netušia, že to, čo považujú za gestá pravej lásky zo strany náprotivku, nimi rozhodne nie je a oni žijú v nezdravom toxickom vzťahu. Ako ale spoznať rozdiel? Podľa vzťahových odborníkov stačí sledovať niekoľko základných kľúčových ukazovateľov.

Podpora

Vo vzťahu, ktorý je založený na pravej láske, je najdôležitejší rozvoj seba samého a tiež vzájomná podpora. Obe strany by pre seba mali chcieť vždy to najlepšie. Treba ale pracovať hlavne sám na sebe. Aby ste mohli začať milovať niekoho iného, ​​je totiž potrebné najskôr milovať sám seba.

V toxickom vzťahu sa primárna pozornosť partnerov sústredí na vzťah a hlavne to, ako pôsobí ako celok a ako v ňom oni sami vynikajú. Navzájom jeden druhého nevylepšujú ani nepodporujú.

Sloboda

Súčasťou skutočnej lásky je aj pohoda a sloboda v oddelených záujmoch. Každý v páre môže mať svojich vlastných priateľov a ďalšie vzťahy mimo ten romantický. Môže sa venovať svojim záujmom, bez toho, aby prišlo nejaké pokarhanie. V toxickom vzťahu naopak dochádza k úplnému zapojeniu jedného človeka do života toho druhého. Jeden bez druhého neurobia ani krok, čo by sa dalo označiť ako spolu závislosť  jedného na druhom.

Individualita

Vo vzťahu založenom na skutočnej láske nie je problém prijať individualitu náprotivku. Viete, koho ste si vybrali  a nerobí vám problém s dotyčným byť. V toxickom vzťahu je naproti tomu jasne viditeľná snaha zmeniť náprotivok v niekoho, s kým by ste boli oveľa radšej. Dotyčný tak nikdy nebude milovaný taký, aký v skutočnosti je.

Intimita a sex

V pohodovom vzťahu je intimita slobodnou voľbou, ktorá rastie z lásky, dôvery, starostlivosti a vzájomného priateľstva. Nie je len o sexe, ale o všetkom, čo sa deje pred ním i po ňom. V toxickom vzťahu je naopak sex nástrojom, kvôli ktorému ste pod tlakom, cítite sa nesvoji a musíte sa prispôsobiť potrebám partnera. Nútenie k sexu by nemalo byť nikdy súčasťou vzťahu.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
Komunikácia

V zdravom vzťahu dokážu partneri viesť konštruktívny rozhovor, snažia sa navzájom si porozumieť, rovnako tak sú schopní konštruktívnej kritiky. Komunikácia v toxickom zväzku je naopak plná obviňovania, útokov alebo manipulácie, ktorá je podľa odborníkov tou najväčšou chybou vo vzťahu.

zdroj: novinky.cz

Varovné signály v novom vzťahu. Takto vyzerá zlý štart!

facebook

Prečo je dôležité sa vo vzťahoch vedieť ospravedlňovať