Budíte sa ráno unavení, ste cez deň nevýkonní a bezdôvodne podráždení? Na vine môže byť nedostatok spánku. Možno aj vy patríte k ľuďom, ktorí majú pocit, že majú na práci oveľa dôležitejšie veci, ktorým sa venujú práve na úkor odpočinku v perinách.
Strávili ste v posteli krásnych desať hodín, ale napriek tomu sa cítite rozospatí a ešte by ste si pospali? Možno je to tým, že sa viac ako spánku v spálni venujete iným aktivitám. Netrpíte náhodou nebezpečnou diagnózou, spánkovou prokrastináciou?
Tak nedôležitá vec ako spánok
Pojem prokrastinácia už ste najskôr počuli. Označuje odsúvanie dôležitých úloh a povinností, namiesto ktorých urobíte veci, ktoré zase také dôležité nie sú. Zalejete niekoľko kvetov, upracete šuplíky, prebehnete sociálne siete.
Spánkoví prokrastinátori sa správajú podobne, len toto všetko prevádzkujú na úkor spánku. Už sa chystajú do postele, ale ešte si spomenú, že si chceli pustiť najnovšiu epizódu seriálu, pozrieť sa na výsledok hokeja alebo si pripraviť niečo na zajtra do práce. Vedia, že sa potrebujú konečne poriadne vyspať, ale práve ten večer im príde dôležité ísť si zacvičiť alebo zostať dlho v bare s priateľmi. Namiesto spánku im pred očami narastá zoznam úloh či zaujímavých aktivít, ktorý neberie konca. Môžu byť malicherné aj dôležité, iste ale nie sú neodkladné.
Spať môžu, ale nechcú
Na rozdiel od iných spánkových porúch je prokrastinácia väčšinou vedomá, nejde o neschopnosť spať. Prokrastinátori vedia, že budú na druhý deň unavení a že nedostatok odpočinku môže dlhodobo negatívne ovplyvňovať ich zdravie, nedokážu si ale pomôcť. Spánok je pre nich až na poslednom mieste. A dôvod? Ľudia tak hľadajú úľavu a útechu zo stresujúceho dňa. Je to trochu snaha získať späť časť slobody, ktorú stratili.
Diagnóza workoholikov
Sklony na spánkovú prokrastináciu mávajú ľudia, ktorí trávia veľkú časť dňa prácou. Kvôli neustálemu stresu a dlhej pracovnej dobe nemajú dostatok času na svoj život. A tak sa úmyselne rozhodnú obmedziť dobu spánku a využiť ju pre svoj osobný čas.
Ich deň je nabitý, a aby všetko stihli, plní si diár pokojne veľmi skoro ráno aj dlho po tom, čo večer padne tma. Asi neprekvapí, že definícia spánkovej prokrastinácie sa zrodila v Číne, kde je oproti Európe výrazne dlhšia pracovná doba. Odďaľovanie spánku v snahe získať určitú kontrolu nad svojím časom sa pre Číňanov stala akúsi pomstou proti prísne nastavenému pracovnému režimu.
Ako prestať prokrastinovať?
Či už sa o spánok okrádate kvôli svojim koníčkom a priateľom, nekonečnému pracovnému zoznamu alebo len leňošeniu pri televízii, dlhodobo si škodíte. Nedostatok spánku zhoršuje pamäť a sústredenie, produktivitu počas dňa, zhoršuje fyzické zdravie, oslabuje imunitu a narúša vaše emočné prežívanie, môže viesť aj k depresiám a úzkostiam. Je ale aj zlyhaním sebaregulácie a sebakontroly, čo sa môže prejavovať aj v iných aspektoch života.
zdroj: prozeny.cz