Stoly pre prácu postojačky — najpreceňovanejšia „zdravá“ móda posledných rokov

Čo môže byť zlé na tom, keď svoje kancelárske kreslo nahradíte stolom pre prácu postojačky? Veľa vecí.

Možno už vás trochu vyčerpávajú vyznávači zdravého životného spôsobu, ktorí sa zas a znovu pokúšajú presvedčiť vás o tom, že práca v sede nie je o nič lepšia ako fajčenie. Isteže sedavý spôsob života nemožno označiť za zdravý. Ak však začnete väčšinu času tráviť postojačky, ťažko svoje zdravie nejako podstatne vylepšíte.

Stále častejšie výsledky vedeckých štúdií ukazujú, že mnohé výhody, ktoré s planúcimi očami hlásajú kazatelia práce postojačky sú, jemne povedané, poriadne prehnané. Jednoducho povedané, nič nenahradí starý dobrý šport.

Epidémia chorôb vyvolaných sedavým spôsobom života je úplne reálna.

Áno, v modernom svete trávi veľa ľudí väčšinu času posediačky. Súvisí to buď s nutnosťou sedieť pri počítači alebo s túžbou tráviť voľný čas na gauči pri sledovaní obľúbeného seriálu. Nech už to však súvisí s čímkoľvek, výsledok to má jediný – všetci sa v priebehu dňa stále menej pohybujeme. A aj keď sa niekam presúvame, robíme to posediačky, pričom veľa času strávime v dopravných zápchach.

Celý čas štát nám ale tiež príliš neprospieva.

Vyššie povedané však neznamená, že keď si zaobstaráte stôl pre prácu postojačky, razom tým vyriešite svoje zdravotné problémy. Redaktori New York Times si nedávno na niektoré takmer fantastické tvrdenia vyznávačov práce postojačky posvietili bližšie.

Stĺpkár sekcie „Zdravie“ Aaron E. Caroll uvádza, že výsledky niektorých štúdií môžu človeka pomýliť. Aj keď výsledky výskumov sedavého spôsobu života jednohlasne konštatujú, že tento životný štýl negatívne pôsobí na ľudské zdravie, dôkazy, že jeho náhrada akýmsi stojacím životným štýlom by situáciu podstatne zlepšili, jednoducho neexistujú.

Neúmerne veľké množstvo štúdií sa sústreďuje výhradne na negatívne dôsledky sedavého životného spôsobu a na pozitívne dopady spôsobu života postojačky. Avšak vedci hodní svojho mena majú svoje výskumy vykonávať z hľadiska neutrálneho, majú sa teda snažiť dať odpovede na všetky otázky. Môže sedenie v niečom ovplyvňovať ľudské zdravie aj pozitívne? A môže naňho treba státie pôsobiť negatívne?

Skutočne existujú aj štúdie, ktoré tvrdia, že pokiaľ väčšiu časť dňa prestojíte, neodrazí sa to na vašom zdraví práve tým najlepším spôsobom.

Výsledky jedného z výskumov s viac ako štyridsiatimi tisíckami účastníkov ukázali, že práca vyžadujúca, aby bol človek na nohách – či už stojí alebo chodí – viac ako šesť hodín denne, priamo súvisí s nevyhnutnosťou operácie kŕčových žíl. Pracovný deň strávený väčšinou na nohách zdvojnásobuje, v niektorých prípadoch až strojnásobuje pravdepodobnosť, že táto operácia bude nutná. To sú významné čísla, aj keď uvážime, že takáto práca môže súvisieť so sociálnym postavením a zdravie je ovplyvnené množstvom ďalších faktorov, ako sú životné prostredie či klimatické podmienky.

Iná štúdia, zameraná na život siedmich tisíc osôb počas dvanástich rokov zistila, že pri prevažujúcej práci postojačky dvakrát narastá riziko kardio-vaskulárnych ochorení v porovnaní s týmto rizikom u ľudí pracujúcich v sede.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
Mýtus o spaľovaní kalórií.

Tak moment – ​​či státie snáď nespaľuje viac kalórií ako sedenie? Teda… technicky to tak je. Avšak množstvo kalórií, ktoré takto spálite, je ničotné.

Harvardská štúdia zistila, že ľudia postojačky spaľujú za hodinu o osem kalórií viac ako v sede. Ak budete teda používať stôl na prácu postojačky po tri hodiny, získate výhru dvadsaťštyri kalórií. Autori štúdie k tomu dodávajú, že zhruba toľko kalórií má jedna mrkva. Ak sa počas poludňajšej prestávky pôjdete na pol hodiny prejsť, spálite viac ako sto kalórií.

zdroj: prokondici.cz

Prečo vám padajú vlasy?

facebook

Čo jesť a piť, aby sme boli šťastnejší