8 príznakov, že jete príliš veľa cukru. Máte ich aj vy?

Možno ste sa rozhodli dať načas „pokoj“ sladkostiam, ako sú cukríky alebo čokoláda. To ale ešte nemusí znamenať, že stále neprijímate nadbytok cukru. Ako to poznáte? Vaše telo vám to dá najavo hneď niekoľkými spôsobmi.

Vynechanie cukroviniek je určite skvelým krokom k zdravšiemu stravovaniu, stále ale existuje veľa zákerných potravín, v ktorých sa cukor schováva bez toho, aby to tušili. Máme na mysli všetko od kukuričného sirupu s vysokým obsahom fruktózy, ktorý sa pridáva do niektorých šalátových dresingov, až po ovocné šťavy používané pri výrobe „prírodných“ proteínových tyčiniek.

Ak si nestrážite jedálniček a jete až príliš veľa cukru, buďte si istí, že to vaše telo spozná a dá vám to čoskoro najavo. Presladený organizmus sa prejavuje nasledujúcimi príznakmi:

Akné na tvári

Zatiaľ čo niektorí odborníci tvrdia, že ťažká forma akné nemá u väčšiny ľudí nič spoločné so stravou, niekoľko štúdií spojilo tento problém s vysokou konzumáciou presladených potravín. Cukor totiž zvyšuje produkciu niektorých hormónov. Najmä androgénov, ktoré sú zodpovedné za vznik zápalových foriem akné. To sa potom najčastejšie objavuje na tvári, a síce okolo úst a na línii čeľustí.

Náladovosť

Ruka v ruke s konzumáciou rýchlych cukrov ide aj kolísanie hladiny glykémie v tele. Zo všetkého najskôr začne telo produkovať hormóny, ktoré pozitívne ovplyvňujú našu náladu – serotonín, dopamín a ďalšie. To ale bohužiaľ netrvá príliš dlho. Glykémia totiž začne veľmi rýchlo klesať a práve to môže podľa najrôznejších poznatkov spôsobiť úzkostné stavy, náladovosť a v krajných prípadoch aj depresiu.

Nespavosť

Jesť sladké potraviny krátko pred spaním sa rozhodne nevypláca. Zvýšite tým totiž hladinu cukru v krvi a tým aj energiu, ktorá vám potom nedovolí „zabrať“. Navyše sa ráno nebudete cítiť oddýchnutí, pretože vám počas noci glykémia klesne, takže ráno vám prirodzene bude chýbať.

Nedarí sa vám schudnúť

Zatiaľ čo cukor nemusí nutne spôsobiť priberanie na váhe, môže vám zabrániť v tom, aby ste prebytočné kilá zhodili alebo si udržali váhu, po ktorej túžite. Pribrať ale samozrejme môžete, aj keď budete jesť neprimerané množstvo iných potravín, nie len tých sladkých. Vzťah medzi konzumáciou cukru a rastúcou váhou je však podľa odborníkov nepopierateľný. Pamätajte, že zložité sacharidy (celozrnné výrobky, ovocie a zelenina), zdravé tuky (orechy a semienka) a bielkoviny (ryby, kura) vás zasýtia na dlhšiu dobu a udržia hladinu cukru v krvi v norme.

Vyššia kazivosť zubov

Nie je žiadnym tajomstvom, že cukor je hlavnou príčinou zubných kazov. Keď sa usadia na zuboch, živia sa ním baktérie plaku, ktoré v ústach prirodzene existujú, a produkujú kyseliny, ktoré narúšajú zubnú sklovinu.

Zhoršená pamäť a schopnosť koncentrácie

Vedecká štúdia vykonaná na potkanoch v roku 2012 preukázala, že zvýšený príjem fruktózy ničí mozgové synapsie, ktoré zaisťujú komunikáciu medzi mozgovými bunkami. U potkanov sa ďalej vyvinula inzulínová rezistencia, čo zhoršilo ich sústredenosť, rýchlosť myslenia a ďalšie kognitívne funkcie. V extrémnych prípadoch môže nadmerná konzumácia cukru dokonca rozvíjať neurodegeneratívne ochorenia, ako napríklad Alzheimerovu chorobu.

Pracie-pasiky GreenSun- ked nam na nasom zdravi zalezi
Nedokážete si odpustiť sladkú bodku

Cukor je ako droga, na ktorej vzniká závislosť. Funguje to tak, že čím viac ho jete, tým viac ho chcete. Pretože sa po jeho konzumácii cítime dobre, máme tendencie siahať po sladkom častejšie. Prejavuje sa to najčastejšie tým, že aj po obede alebo večeri, kedy by sme mali byť sýti, siahneme po sladkom dezerte. Ak je to tak, mali by ste sa pokúsiť vyhnúť cukru úplne.

Bolia vás kĺby

Odborníci zistili, že ľudia, ktorí pijú veľa sladených nápojov, majú vyššie riziko výskytu reumatoidnej artritídy. Ak pijete viac ako jeden pohár sladenej malinovky denne, zvyšuje sa riziko ochorenia až o 63 % oproti ľuďom, ktorí tieto nápoje konzumujú len raz mesačne.

zdroj: mojezdravi.cz

Stévia je zdravšia ako cukor. Aké sú ďalšie možnosti sladenia pokrmov?

Čo sa zmení, keď prestanete jesť cukor