Ako sa líšia artritída, artróza a reumatizmus

Problémy s kĺbmi sú jedným z najčastejších ochorení populácie vôbec. Viete presne, ako sa jednotlivé ochorenia prejavujú, ako sa od seba líšia, ako sa liečia a ako im predísť?

Ako vyzerá zdravý kĺb a zdravá kosť a čo ich môže postihnúť? Kĺb je spojenie dvoch alebo aj viacerých kostí, ktoré následne zaisťuje určitý pohyb. Ide vlastne o dve styčné plochy, ktoré sú obe v ideálnom prípade pokryté chrupavkou – jedna je kĺbová hlavica a druhá kĺbová jamka. Preto do seba dobre zapadajú. Okolo je kĺbové puzdro, ktoré drží väzy a zvnútra je vyplnené tekutinou, kĺbovým mazom, ktorý zlepšuje trenie.

Pokiaľ kĺb funguje správne a nie je poškodený, nie je dôvod, aby bolel. Pokiaľ dôjde k poškodeniu niektorých jeho častí, prichádzajú problémy. Jedným z nich je artritída. Patrí do skupiny reumatických chorôb, okrem opotrebenia kĺbu súvisiaceho s vekom ju môžu ovplyvniť aj gény alebo nejaké celkové ochorenie tela.

Reumatické choroby sú všetky, ktoré postihujú pohybový aparát (kĺby, chrbticu, ale aj svaly a väzy). Medzi reumatické choroby patrí ako reumatická artritída, tak artróza čiže osteoartróza či iným názvom osteoartritída. Počíta sa do nich ale napríklad aj Bechterevova choroba: Na kĺboch sa prejavuje bolesťou, stuhnutosťou hlavne ráno, obmedzením pohybu. Koža na kĺboch býva lesklá. Z celkových príznakov sú najčastejšie únava a anémia.

Ako rozoznať artritídu a artrózu?

Reumatoidná artritída patrí medzi najčastejšie reumatické ochorenia a postihuje približne percento populácie. Ženy sú postihnuté trikrát častejšie. Toto chronické zápalové kĺbové ochorenie vedie k rozvoju kĺbových deštrukcií a deformít.

Artritída nesúvisí s tým, že by ste neudržovali svoje kĺby v teple, ako sa rad pacientov v súvislosti so slovom reuma domnieva. Súvisí s narušením imunitného systému a vedie k rozvoju chronického kĺbového zápalu spojeného s poškodením kĺbových tkanív. Pre reumatoidnú artritídu je typické obojstranné postihnutie väčšieho počtu kĺbov. Vnútri kĺbu sa vytvára reumatické tkanivo, ktoré prerastá do vnútra kĺbu a poškodzuje chrupavku aj priľahlé kostné štruktúry. Prvé poškodenie kosti sa objavujú v okrajových miestach, kde je kosť ešte súčasťou kĺbu, ale nie je krytá chrupavkou. V konečnom štádiu dôjde k úplnej deštrukcii kĺbovej štrbiny.

Ako sa reumatoidná artritída lieči?

Cvičenie a fyzioterapia sú rovnako dôležité ako lieky. Cvičenie pomáha zmierniť postihnutie kĺbov a posilňuje svalstvo. Používa sa striedanie chladu a tepla, kúpele, elektroterapie, masáže a liečba svetlom. Prevenciou vzniku problémov je okrem posilňovania kĺbov a ich väzov najmä správna kĺbová výživa, vsádza sa najmä na kolagén.

Rozvinutá choroba sa rieši predovšetkým liekmi potláčajúcimi príznakmi. Liečba je sústredená na zmiernenie príznakov. U ľahších foriem stačí podávanie nesteroidných prípravkov (bez kortikosteroidov, napríklad aspirín, diklofenak, ibuprofén). Tieto lieky len tíšia bolesť a chorobu neliečia, pri dlhodobom užívaní môžu poškodzovať zažívací trakt.

Ďalej sa používajú aj nesteroidné antireumatiká, tzv. coxiby, ktoré sú rovnako účinné, ale zažívací trakt nepoškodzujú. Môžu mať ale iné nepriaznivé účinky na obličky, cievny systém a srdce. Tiež sú veľmi drahé. Ďalej sú používané kortikosteroidy (hydrokortizón, prednizolón, dexametazón a ďalšie), ktoré pôsobia protizápalovo.

K chirurgickej liečbe sa pristupuje v prípade, že lieky nepomohli zabrániť ťažkému poškodeniu kĺbov alebo majú závažné vedľajšie účinky. Napríklad ak je kĺb už nefunkčný, môže byť nahradený umelým.

Osteoartróza alebo artróza či osteoartritída

Zatiaľ čo osteoporóza znamená rednutie kostí, osteoartróza alebo aj artróza či osteoartritída je najčastejšie ochorenie kĺbov. Postihuje asi 12 percent populácie. U osôb starších ako 70 rokov ju má takmer 70 percent. Najviac postihuje bedrá a kolená. Ide vlastne o skupinu problémov, pri ktorých je porušená rovnováha výživy chrupavky v kĺboch. Tá sa vplyvom rôznych zmien stáva mäkšou a menej odolnou voči záťaži. Postupne sa poškodzuje, až sa úplne zničí, s ňou sa poškodí aj okolitý kĺb a prípadne aj kosť.

Osteoartróza nie je iba degeneratívne ochorenie kĺbov, ktoré je dôsledkom starnutia a opotrebovania kĺbov, ako sa predtým myslelo, ale postihuje aj mladších ľudí a jej mikroskopické známky a niekedy aj prejavy možno pozorovať už u dvadsaťročných ľudí. Je podmienená geneticky, ale jej vznik významne ovplyvňuje životný štýl, spôsob pohybu a výživy. Preto je tiež v prevencii choroby dôležitá výživa kĺbov, opäť sa vsádza na kolagén či chondroitín sulfát.

Ako sa artróza lieči?

Úľavu od akútnej bolesti prinášajú lieky tlmiace bolesť a znižujúce zápal (paracetamol, ibuprofén). Opäť nie je vhodné ich užívať dlhodobo, pretože môžu spôsobiť žalúdočnú nevoľnosť a majú aj ďalšie nežiaduce účinky. Pri silných bolestiach pomôžu injekcie kortikosteroidov. Ak je choroba zachytená v počiatočných štádiách, možno vykonať ošetrenie kĺbových štruktúr (meniskov, väzov, defektov kĺbovej chrupavky). Ďalším postupom je napríklad operačná úprava osi kĺbu, ktorej cieľom je zníženie jednostranného preťaženia kĺbov. Pri ťažkom postihnutí a bolestiach prichádza na rad kĺbová náhrada.

zdroj: mojezdravi.cz

Schudnite, hovoria ortopédi: Obezita im komplikuje prácu a ničí ľuďom kĺby

Tučné brucho: Prečo a ako sa zbaviť viscerálneho tuku, ktorý vážne ohrozuje zdravie