8 nápojov, ktoré sú sladšie ako malinovky, aj keď sa tvária zdravšie. Čím ich nahradiť?

Všetci vieme, že najlepšie pitie je obyčajná voda. Na druhú stranu, niekedy jednoducho dostaneme chuť napiť sa niečoho, čo má nejakú príchuť. Vieme, že sladké malinovky to byť nemajú – a čo teda namiesto nich? Siahnete po džúse, ľadovom čaji alebo ochutenom mlieku? Potom ste na tom z hľadiska cukru rovnako, ak nie horšie. Pozrite sa na nasledujúce nápoje, ktoré sa možno tvária ako zdravšia alternatíva limonád, ale rozhodne jej nie sú.

Kokosová voda

Kokosová voda je chudnúcim hitom medzi celebritami. V poslednej dobe sa u nás dá kúpiť nielen v obchodoch so zdravou výživou, ale aj v supermarketoch. Pozor – nejedná sa o mlieko, ktoré je tučné. Ide skutočne o pravú vodu z mladého kokosu. Vďaka svojmu zloženiu pomáha znižovať zlý cholesterol, zrýchľovať metabolizmus a tým aj chudnúť.

Kde je teda problém? V cene – ona totiž samotná kokosová voda je celkom drahá. Výrobcovia ju teda riedia vodou a na zvýraznenie chuti použijú pochopiteľne – cukor. Potom sa z výrobku stáva skôr kokosová limonáda a na chudnutie môžete zabudnúť.

Ochutená minerálka alebo voda

Minerálky s príchuťou alebo ďalšie „jemne ochutené vody“ môžu byť tiež skrytou cukorničkou. Aj tu sa oplatí sledovať obsah cukru deklarovaný výrobcom a pokiaľ ho na obale neuvádza, napovie energetická hodnota nápoja. Niektoré minerálky majú ešte k tomu aj vysoký obsah sodíka, ktorý zadržiava vodu v tele.

Minerálky s vyšším obsahom minerálnych látok (nad 500 mg na liter) pite iba občas. Sodíka by mali obsahovať maximálne 150 miligramov na liter.

Smoothie

Nedávnym hitom na chudnutie sú aj nápoje smoothies. Niektorí na nich nedajú dopustiť, iní poukazujú na to, že ich obľuba tiež môže stáť za nárastom obezity vo vyspelých krajinách.

Smoothie je všeobecne zdravé pitie: Do tela sa dostanú vitamíny a aj vláknina. Niektorí ľudia dávajú prednosť tejto forme konzumácie ovocia a zeleniny, a ak by inak nezjedli nič, potom je smoothie lepšia forma. Na druhú stranu je ale potrebné vedieť dve nasledujúce veci: Ovocné smoothie sú výrazným zdrojom cukru. Pokiaľ nepijete len zeleninové varianty, musíte počítať s tým, že vaše telo dostane kalorickú nálož. Čo majú ľudia vo všeobecnosti u smoothies tendencie dosť podceňovať.

Navyše smoothie zvýši hladinu cukru v krvi oveľa viac, než keby ste ovocie zjedli v prirodzenej forme. A posledná vec – väčšina ľudí si neskôr dopraje energeticky bohatšie jedlo. Preto majú niektorí oprávnený pocit, že smoothie sa príliš nezlučuje s chudnúcim režimom.

Ovocný džús

Poučení už vedia – ak si kúpite iný ako 100% džús, nedostanete z neho nič iné ako cukor. Podľa lekárov je odporúčaná denná dávka cukru 35 gramov, u žien je to ešte o niečo menej. To zodpovedá približne siedmim–ôsmim čajovým lyžičkám. V 330 ml ovocného džúsu je práve osem lyžičiek cukru. Znamenalo by to teda, že si cez deň môžete dať maximálne jeden pohár, a potom už žiadne ďalšie jedlo.

Okrem obezity tiež sladké džúsy narúšajú zubnú sklovinu. A ani stopercentný džús nie je taká výhra – aj samotná ovocná šťava obsahuje cukrov dosť, ale pretože v nej chýba vláknina, nápoj vám dodá veľké množstvo kalórií, ale nezasýti. Pokiaľ sa džúsu nechcete vzdať, je dobré ho riediť vodou.

Kakao

Čo môže byť zdravšie ako mlieko plné bielkovín v kombinácii s kakaovým práškom, ktorý obsahuje antioxidanty a minerály? Takýto nápoj je skutočne v poriadku, pokiaľ však na jeho prípravu nepoužijete instantné prášky. Tam je totiž obsah kakaa podstatne menší a aby chuť bola bohatá, je v ňom obsiahnutý – hádajte – cukor! Jeden čokoládový alebo kakaový nápoj z takéhoto prášku sa potom vyrovná skôr desiate, nezasýti a naopak vám hladinu cukru ešte rozbúri.

Kakao si robte z kvalitného kakaového prášku alebo skúste mlieko so škoricou. Škorica výborne stabilizuje hladinu krvného cukru!

Sladké jogurtové nápoje a mlieka

Podobne je to so sladkými jogurtovými nápojmi – síce dodajú telu prospešné baktérie a vápnik, pokiaľ sú ale dosladzované, je vždy potrebné sledovať etikety, koľko cukru vlastne v jednotlivých výrobkoch je. A pozor – cukor nájdete aj v tých, ktoré sú bez príchuti!

Ľadový čaj a káva

Myslíte, že ľadový čaj a káva z obchodu sú tou správnou voľbou? Potom ste na omyle. Tie výrobky, ktoré si kúpite v obchode, sú rovnako sladké ako malinovka. Veľakrát aj sladšie. Schválne sa pozrite na etikety a na obsah cukru a kalorickú hodnotu.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

Ľadový čaj aj kávu si jednoducho vyrobte sami doma. Pokiaľ vám samotné nechutia, dodajte do nich lyžičku cukru – stále to bude menej ako pri výrobkoch z obchodu. Čaj dochuťte citrónom alebo bylinkami, kávu mliekom.

Tonik

Pokiaľ vám cola s rumom príde ako kalorická bomba a dáte si večer radšej gin s tonikom, veľa kalórií neušetríte. Tieto nápoje vyjdú narovnako. Nehovoriac o tom, že ak chcete schudnúť, je potrebné alkohol vynechať úplne.

zdroj: mojezdravi.cz

Zásady správneho pitného režimu v lete

Nafúknuté brucho, celulitída a nadmerné potenie? Vaše telo zadržiava vodu!