Prečo strčiť do ponožiek na noc cibuľu?

Aj keď sa najčastejšie používa v kuchyni, po dlhé storočia sa táto zelenina využíva na výrobu tradičných domácich liekov. Hojivá moc cibule je dobre využiteľná a ak ju strčíte do ponožiek, pomôže cez chodidlá celému telu.

Spánok v ponožkách s cibuľou sa na prvý pohľad nemusí zdať ako úplne najlepší nápad, podľa tradičnej čínskej medicíny však telo dokáže vstrebať liečiva z cibule najlepšie práve skrze chodidla. A pretože je táto obľúbená zelenina známym prírodným liečebným prostriedkom, ktorý pomáha od celého radu neduhov, ponúka sa otázka: Prečo to nevyskúšať?

Okrem alicínu, látky so silnými antibiotickými účinkami, je cibuľa bohatá aj na ďalšie cenné látky, ako je kyselina listová, vitamíny C, E, B a karotény, ďalej obsahuje minerály, ako je železo, síra, fosfor, horčík, sodík, meď, vápnik a jód. Od akých problémov vám tento zdravý kokteil uľaví?

Prečo si dať do ponožiek cibuľu?

Podľa tradičnej čínskej medicíny sa na chodidlách nachádzajú meridiány – dráhy, ktorými prúdi životná energia a tvoria ucelenú sieť spájajúcu jednotlivé inštitúcie. Prebiehajú asi päť milimetrov pod kožou a na niektorých miestach vystupujú na povrch v akupunktúrnych bodoch. Keď sa na ne priloží cibuľa, dostanú sa jej liečivé vlastnosti skrze meridiánové dráhy do príslušných orgánov a môžu zmierniť horúčku a príznaky prechladnutia, chrípky aj angíny. A skvelým spôsobom, ako to ľahko docieliť, je vložiť nakrájané kolieska olúpané surovej cibule na noc do ponožiek.

Cibuľový zábal na prechladnutie

Účinnou metódou známou po stáročia je cibuľový obklad, ktorý pomáha na prechladnutie a virózy. Pripravíte ho veľmi jednoducho: stačí nakrájať na plátky malú cibuľu, obliecť si ponožky a do každej vložiť plátky cibule tak, aby tesne priliehali zospodu na chodidlo. Na druhý deň cibuľu z ponožiek vytiahnite a vyhoďte do koša. Opakujte každú noc, kým príznaky nezmiznú.

Cibuľa proti výronom, plesniam i bradaviciam

Ale nejde len o úľavu pri nachladnutí. Pre svoje antibiotické, antivírusové a protizápalové účinky je cibuľa zvonka užívaná aj pre úľavu od opuchu a začervenania pri výronoch a pomliaždeninách a tiež na liečenie kožných ťažkostí, ako sú plesne alebo bradavice, ktoré sa často vyskytujú na chodidlách a prstoch na nohách. Choré miesto sa má podľa dávnych receptúr potrieť kašou z drvenej (či ľahko rozmixovanej) čerstvej cibule, nechať niekoľko hodín pôsobiť a potom umyť. Tak sa má postupovať až do vyliečenia. Aj tu využite ponožky, aby kúra na nohách lepšie držala.

Ocot a cibuľa na stvrdnuté päty

V kombinácii s octom pomáha cibuľový zábal proti nevzhľadným tvrdým pätám. Stredné cibuľu ošúpte, nakrájajte na kolieska a namočte na šesť hodín do necelého hrnčeka octu. Tekutinou potom potrite päty alebo akékoľvek ďalšie nedokonalosti na chodidlách, oblečte si ponožky a bežte spať. Ráno nohy umyte teplou vodou a obrúste pemzou. Kúru aplikujte každý deň po celý týždeň, potom by mali byť vidieť prvé výsledky.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
Cibuľový čaj proti kašľu

Aby cibuľa podporila celkové zdravie, nemusíte ju strkať len do ponožiek: nakrájaná kolieska môžete využiť aj na prípravu čaju. „Naše babičky s veľkou obľubou pripravovali cibuľový čaj. Pokrájaná cibuľa sa jednoducho povarí a vývar z nej sa vypije, najčastejšie dochutený medom. Nejedná sa o nijako lákavý nápoj, má totiž veľmi výraznú chuť a arómu, patrí ale k najlepším prírodným bojovníkom proti kašľu či prechladnutie, „hovorí biochemička a odborníčka na výživu Michaela Bebová.

zdroj: prozeny.cz

Maskné: Nový kozmetický problém, ktorý možno trápi aj vás!

facebook

Geniálny liek na imunitu: obyčajné cibuľové šupky