Po akej dlhej dobe vyznať partnerovi lásku

Chodíte spolu len pár týždňov, a napriek tomu už viete, že je to „ten pravý“? Potom sa ponúka vysloviť dve dôležité slová – milujem ťa. Lenže, čo keď vaše city nie sú opätované? A kedy je partner pripravený na to, aby počul vaše vyznanie? Terapeutka vysvetľuje, ako by sme s vyznaním lásky mali pracovať a predovšetkým, ako spoznáme správne načasovanie.

Každý vzťah skôr alebo neskôr dospeje do bodu, kedy budete chcieť vysloviť ono povestné milujem ťa. Pravdou ale zostáva, že v niektorých prípadoch by sme vyznanie lásky najradšej neodkladali a vyslovili ho po pár týždňoch známosti.

„Tieto slová znamenajú posun vo vzťahu, posun k novej hlbšej úrovni,“ hovorí terapeutka a dodáva, že vyznanie lásky signalizuje, že pre vás druhá osoba niečo znamená.

Keď „milujem ťa“ príde príliš skoro

Možno sa vám samotné niekedy stalo, že ste po pár schôdzkach mali „milujem ťa“ na jazyku. Obzvlášť v počiatočnej fáze vzťahu máme pocit, že daný človek je našou spriaznenou dušou a životnou láskou. A tak mnoho žien neváha a pri prvej príležitosti povie „milujem ťa“.

„Osobne som veľký romantik, takže si myslím, že pokiaľ cítite, že niekoho milujete, je vždy dobré tento pocit vyjadriť. Napriek tomu by mal človek počítať s tým, že čím skôr to vo vzťahu povie, tým väčšie je riziko emocionálneho zranenia,“ tvrdí terapeutka.

Všetko je spôsobené tým, že každý človek spracováva emócie po svojom. Nie je teda žiadnou výnimkou, keď partner ešte nie je pripravený na takto vážne slová, alebo sa cíti pod tlakom, aby láskyplné vyznanie opätoval. Zároveň sa môže stať, že partnera vaše slová svojou intenzitou vydesia a následne sa rozhodne vzťah ukončiť.

Kedy si ľudia vyjadrujú lásku?

Ako už bolo spomenuté, každý človek je iný, a tak nemožno povedať, kedy je ideálna doba na vyjadrenie lásky. Napriek tomu platí, že by sme sa nemali nechať strhnúť počiatočnou silnou zamilovanosťou, ktorá sa hocikedy pohráva s našimi hormónmi aj racionálnym uvažovaním.

„Povedala by som, že pre ľudí je najtypickejšie, keď svoje vyznanie vyslovia v priebehu niekoľkých mesiacov po zoznámení,“ hovorí Cosgroveová.

V takej chvíli sa dvojica už pomerne dobre pozná, dokázala rozvinúť a spracovať emócie a predovšetkým dokáže vzniknuté emócie rozpoznať. Podľa Deirdre Cosgroveovej je ideálne, keď s vyslovením „milujem ťa“ príde prvý partner.

„Vďaka tomu získate viac istoty. Navyše sa môžete rozhodnúť, či chcete jeho slová opätovať, alebo vyčkáte, kým si nebudete stopercentne isté. Častokrát sa ale stretávam s tým, že partneri pocítia lásku v rovnaký moment, čo je ideálna situácia,“ dodáva terapeutka.

Existuje láska na prvý pohľad?

Z romantických filmov, románov aj rozprávania priateľov občas získame dojem, že láska na prvý pohľad existuje. Pravdou ale zostáva, že doposiaľ nie je láska na prvý pohľad vedecky potvrdená.

Keď stretneme zaujímavého človeka, ktorý sa nám páči, je prirodzené, že sa v našom tele zvyšuje hladina oxytocínu, hormónu lásky. V mnohých prípadoch by sme ale skôr mali hovoriť o chtíči ako o láske na prvý pohľad. A práve chtíč vedie k tomu, že chceme pokračovať v rozvíjaní vzťahu a následne dosiahnuť vytúženú lásku.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

Manželský terapeut Omar Ruiz uvádza príklad, keď mnoho čerstvých párov vysloví „milujem ťa“ počas sexu. „Ak tieto slová zaznievajú iba vo chvíľach vášnivého sexu, potom je to len chtíč,“ hovorí Ruiz pre Well and Good.

„Láska pre mňa znamená prehĺbenie emocionálneho spojenia, na ktorého rozvinutie je potrebný čas. Myslím, že pocit lásky páry budujú, keď hovoria o svojom vnútri a sú schopné si navzájom pomôcť v ťažkých chvíľach,“ vysvetľuje Ruiz.

zdroj: novinky.cz

Dôvody, prečo vám ešte nikdy nepovedal: Milujem ťa

facebook

15 spôsobov, ako niektorí muži hovoria bez slov Milujem ťa