Zatiaľ čo niekto má postavu s jasne vyrysovaným pásom v génoch, pre niekoho je to celoživotný boj, v ktorom v období okolo menopauzy ešte prituhuje. Nemusíte však rezignovať, skúste ubrať na kalóriách a zároveň sa zamerať na jedlá, ktoré vám vo vašej snahe pomôžu.
Na úvod jedna rada. Možno okolo päťdesiatky zistíte, že vlastne nemáte zase tak veľmi hlad a nepotrebujete jesť tak často ako doteraz, alebo že vám stačia menšie porcie bez toho, aby ste potom hladovali. Dajte na tento pocit a skutočne jedzte tak, ako potrebuje vaše telo.
Na druhú stranu, o to dôležitejšie je, aby ste jedli kvalitne – prospeje to ako vašej línii, tak celkovej kondícii a zdraviu. A ktoré potraviny by ste určite mali zaradiť do jedálnička?
Bobuľovité ovocie
Jeho plusom je vysoký obsah vitamínu C a vlákniny, zatiaľ čo sú väčšinou menej sladké ako napríklad hrozno alebo banány. Čučoriedky, maliny, černice a podobne navyše obsahujú antioxidanty, ktoré robia dobre nášmu mozgu a pamäti.
Kyslé mliečne výrobky
So zvyšujúcim sa vekom naše kosti prichádzajú o vápnik, ktorý by ste im preto mali dodávať – inak si zbytočne zvyšujete riziko osteoporózy a zlomenín či bolesti chrbta. Skvelým zdrojom sú mliečne výrobky, pokiaľ navyše vyberiete tie kyslé – jogurty, kefíry a pod. –, prospejete tak aj vášmu tráviacemu traktu vďaka prítomným probiotickým baktériám.
Ryby a morské plody
Ryby ako losos, treska, tuniak a pstruh sú osvedčeným zdrojom bielkovín, ktoré potrebujete kvôli tomu, aby ste mali dostatok svalov. Pozor, funguje to dobre len vtedy, pokiaľ sa budete zároveň dostatočne hýbať. Môžete mať pocit, že vám stačí menej bielkovín ako v mladosti, keď sú ľudia takzvane vo vývine, ale nie je tomu tak, pretože starší ľudia, povedzme po päťdesiatke, nedokážu živiny z jedla tak dobre využiť.
Ryby sú zdrojom jódu, vitamínu D a vitamínu B12, čo je látka nachádzajúca sa iba v živočíšnych potravinách, ktorú s pribúdajúcim vekom horšie vstrebávame. Tučné ryby sú navyše skvelým zdrojom omega-3 mastných kyselín. Dostatočný príjem týchto látok dokáže pritom znížiť napríklad riziko rozvoja chorôb srdca a ciev.
Orechy a semená
Orechy a semienka obsahujú bielkoviny a vlákninu a vďaka nim sa budete cítiť sýti, majte však na mysli na to, že sú veľmi tučné, a preto si ich dajte denne najviac hŕstku. A radšej zabudnite na solené a pražené a dajte prednosť tým prírodným.
Sú navyše dobrým zdrojom zdraviu prospešných tukov, pretože napríklad vlašské orechy, ľanové a chia semienka obsahujú potrebné omega-3 mastné kyseliny, ktoré chránia náš mozog aj naše srdce a obehovú sústavu.
Tvaroh
Tvaroh? Áno, prípadne skyr, v oboch možnostiach ideálne neochutené. Obsahujú vápnik a bielkoviny, čo urobí dobre vašim svalom a kostiam, bielkoviny vás navyše skvele zasýtia. Ťažiť budete aj z toho, že v nich okrem vápnika nájdete vitamín D, ten je dôležitý ako pre kosti, tak aj pre imunitu.
Fazuľa a strukoviny
Sú nabité vlákninou a bielkovinami a zároveň sú pomerne nízkokalorické. Nestačí to? Ďalším plusom je, že sú tiež bohaté na železo, draslík a horčík. Pokiaľ je to možné, varte si suché, pretože konzervované strukoviny môžu obsahovať pomerne dosť sodíka. Aj konzervy sú ale v poriadku, pred použitím obsah len niekoľkokrát dôkladne prepláchnite. Tip navyše? Strukovinové nátierky, najlepšie tie domáce, kupované väčšinou obsahujú veľké množstvo tuku.
Vajcia
Vajcia obsahujú cholín, najmä v žĺtku, ktorý si náš organizmus nevie vyrobiť, a pritom ho potrebuje, aby mu dobre slúžil mozog a netrpeli sme napríklad výkyvy nálad. Okrem toho sú vajcia zdrojom kvalitných bielkovín a tukov, naopak cholesterolu v nich sa veľmi báť nemusíme. Vajcia denne si dajte úplne bez obáv.
zdroj: prozeny.cz