Desať jednoduchých pravidiel efektívneho života

1. Nerobte unáhlené závery

Tento zvyk môže život skomplikovať dvoma spôsobmi. Po prvé, máme za to, že vieme, čo sa stane, preto vypíname pozornosť a začíname konať na základe tohto svojho predpokladu. Ľudské predpovede však sú väčšinou dosť nanič. Väčšina predpokladov nevyjde a z toho vyplýva, že aj ich konanie nepovedie, kam má.

Druhou stranou tohto zvyku je presvedčenie, že vieme čítať ľudské myšlienky, takže vieme, prečo iní ľudia robia to, čo robia, alebo čo si myslia a prečo. To je opäť k ničomu, úplne zásadným spôsobom. Práve táto hlúposť ničí vzťahy ako žiadna iná.

2. Nedramatizujte

Mnohí ľudia nafukujú drobné neúspechy do smrteľne nebezpečných rozmerov a taktiež na nich zodpovedajúcim spôsobom reagujú. Prečo to robia? Kto vie. Možno aby vyzerali a cítili sa významnejšie. V každom prípade je to rovnaké hlúpe ako škodlivé.

3. Nevymýšľajte pravidlá

Veľká časť všetkých tých „je treba“ a „musím“, s ktorými operujete, je úplne k ničomu. Všetko, čo vám poskytujú, je nervozita a pocit viny. Na čo? Dodržiavaním takých vybájených pravidiel leda zaťažujete svoj mozog zbytočnými prekážkami a detinskými návykmi. Ak sa pokúšate ich uplatniť na iné, meníte sa na odstrašujúceho suchára alebo sebaistého fanatika.

4. Vyhnite sa stereotypom a nálepkovaniu

Slová, ktoré používate, vás môžu podraziť. Negatívny a kritický jazyk plodí rovnaké myslenie. Keď sa snažíte veci vtesnať do určitých pevných kategórií, prestávate vnímať ich skutočný význam. Tým limitujete svoje vlastné myslenie až na úroveň totálnej nevýkonnosti.

5. Nebuďte perfekcionista

Život nie je len čierny alebo biely. Neplatí „Všetko alebo nič“. „Dostatočne“ znamená vo väčšine prípadov práve „dostatočne“. Ak budete hľadať ideálnu prácu, najskôr ju nikdy nenájdete. A všetky ostatné vám budú pripadať horšie, než v skutočnosti sú. Perfekcionimus je mentálna porucha, ktorá vám nedovolí radovať sa a vždy znova vás poženie hľadať niečo, čo neexistuje.

6. Nezovšeobecňujte

Jeden dva nezdary ešte nie sú dôkazom úplného fiaska. Rovnako náhodný triumf z vás nerobí génia. Jediná udalosť, alebo dve či tri neznamenajú vždy zotrvalú tendenciu. Veci sú väčšinou tým, čím sa zdajú byť a ničím viac.

7. Neberte si príliš k srdcu…

Väčšina ľudí a to vrátane vašich priateľov a kolegov na vás 99 percent svojho času nemyslí, ani sa o vás nestará. Ľudia z vašej firmy, alebo vo vašom susedstve o vás nemuseli vôbec nikdy počuť. A vlastne ani nechcú počuť. Životné vzlety a pády, srdečnosť i ľahostajnosť iných ľudí nemajú k vám osobne žiadny vzťah.

8. Nedajte na emócie

To, čo cítite, nie je vždy presným ukazovateľom toho, čo sa naozaj deje. Fakt, že niečo pociťujete, ešte neznamená, že je to pravda. Niekedy je zdrojom emócií únava, hlad, podráždenosť, alebo obyčajná nádcha. Či sa cítite dobre alebo zle, budúcnosť to neovplyvní. City môžu byť pravé, ale nie pravdivé.

9. Nepodliehajte apatii

Trénujte optimizmus. Ak budete v živote a v práci očakávať zlé veci, skutočne sa s nimi stretnete. Negatívne naladenie je úplne rovnaké, ako pohľad na svet cez skresľujúce, špinavé okuliare. Je až ohromujúce, ako človek dokáže vidieť niečo, čo nie je, čisto preto, že to hľadá. Samozrejme, ak hľadáte pozitíva, nájdete ich podľa rovnakého modelu.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
10. Nežite minulosťou

Táto rada je najdôležitejšia zo všetkých: zabudnite a žite ďalej. Najviac zloby, sklamanie, nešťastie a zúfalstvo na tomto svete pochádza od ľudí, ktorí sa držia minulých krívd a problémov. Čím viac si ich v mysli budete vracať, tým väčšie sa vám budú zdať a tým horšie sa budete cítiť. Zabudnite na ne a žite ďalej. Keď to dokážete, zbavíte minulosť schopnosti vás zraňovať.

zdroj: pronaladu.cz


6 spôsobov, ako rýchlo vzrušiť muža

facebook


Typy mužského správania, ktoré síce vyzerajú pekne, ale klamú