Schováva pred vami telefón? Nie vždy je to dôkaz nevery!

Jeden zo základných stavebných kameňov zdravého vzťahu je rozhodne vzájomná dôvera medzi partnermi. Istota, že sa na toho druhého môžete spoľahnúť. A ak pred vami vaša drahá polovička hystericky schováva telefón, rozbehne sa fantázia na plné obrátky. Čo sa deje?

Telefóny sa v posledných rokoch stali predĺženou časťou našich paží. Nie je výnimkou vidieť na večeru či prechádzke pár, kedy spolu tí dvaja takmer nekomunikujú a poletujú každý zvlášť online svetom, namiesto aby si užívali „tu a teraz“. Robia to muži aj ženy a veľmi otvorene, príde im to normálne.

Čo sa ale deje vo chvíli, keď jeden z partnerov začne telefón schovávať, pokladať ho displejom nadol alebo ho odmietne požičať?

Dôvera vo vzťahu

Vzájomne sa na seba spoľahnúť, veriť si a mať istotu, že vás partner nesklame. To je alfou a omegou šťastného vzťahu. Keď sa objaví náznak lží, vyhýbavých odpovedí a tajností, vzťah dostáva trhliny. Namiesto aby ste váš domov vnímali ako bezpečné miesto, kde ste sami sebou, číhate na náznaky toho, že partner nie je úprimný a klame vás. A mnohé napadne aj to, že je neverný. Isté je, že tajnostkárstvo podozrivé je, ale nemusí ísť vždy o dôkaz, že nie ste jeho jediná.

Než ho obviníte z nevery …

Jedna vec je, že tráviť príliš času na telefóne vo chvíľach, kedy ste s partnerom, je neslušné. A ak ešte máte potrebu tajiť, čo na telefóne vyvádzate, vyvoláva to otázky. Keď sa takto chová vaša drahá polovička, intuícia začína biť na poplach. Ale skúste najprv racionálne uvažovať.

Je váš partner spoločenský typ s množstvom kamarátov a známych? Potom je dosť pravdepodobné, že je na telefóne prilepený viac, než je zdravé. Má toho v práci veľa a jeho pracovný čas nekončí úderom piatej? Potom je pokojne možné, že si pôjde vybaviť hovor sa šéfom vedľa aj počas večere, aby sa mohol sústrediť. Často býva ako dôkaz tajnostkárstvo uvádzaný telefón otočený displejom nadol. Aby nikto nevidel, aké notifikácia vyskakujú? A nenapadlo vás, že to treba robí preto, aby oznámenia o nových správach a emailoch nerušili jeho? Že chce mať pokoj?

Kedy mať obavy?

Každý pár má hranice svojho súkromia nastavené inak. Sú dvojice, ktoré si oznamujú všetko, čo s kým kde prehodí a napíšu. Iný partner ale nemusí mať dobré skúsenosti z predošlých vzťahov alebo jednoducho nie je zdieľací typ. Nič nie je správne alebo zlé, všetko je len o dohode medzi tými dvoma.

Ak sa ale situácia zmení, je logické, že človek zbystrí. Požičiaval vám partner telefón, keď sa vám vybil, a zrazu nechce? Hnevá sa, len mu pozriete cez rameno, tečú mu z nejakého dôvodu nervy? Má zrazu kompletne premazanú históriu volaní aj správ? Je možné, že má čo tajiť. A je pochopiteľné, že vás to zneistí, rovnako ako ak má problém povedať vám, s kým si píše. Odpoveď „ale nikto“ alebo „len niekto z práce“ nie je úplne uspokojivá.

Prečo neprehliadať telefón?

Väčšinu z nás napadne, že najlepšie bude zistiť, čo sa deje. Proste sa do jeho telefónu pozrieť. Môžete mať stokrát pocit, že na to máte právo, že on si začal … Ale narušiť partnerovo súkromie tým, že mu do telefónu vleziete, dôveru zásadne naruší. A niekedy aj nenávratne.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

„Robiť by ste to nemali,“ uvádza vo svojej knihe Vzťahy a mýty párový terapeut Ján Vojtko. „Jednoducho by ste si mali počkať, ako to dopadne. Chápem, že sa to veľmi pekne píše, ale strašne ťažko sa to robí. „Podľa kouča rovnako nikdy nebudete mať stopercentnú istotu. A veci nemusia byť také, ako sa na prvý pohľad zdajú. „Čo keď to bol len nejaký úlet, ktorý trval pár dní a váš partner sa mentálne, vo svojom láskyplnom programe vrátil k vám, pretože vďaka tomu úletu zistil, že to, čo máte medzi sebou, je predsa len cennejšie,“ vysvetľuje terapeut .

A čo keď mu objavíte konverzácie s kamarátmi či členmi rodiny, do ktorých vám nič nie je? Jeho divné selfíčka alebo napríklad to, čo naposledy googlil? Len si predstavte, ako by bolo vám, keby ste zistila, že vám partner nakukol do mobilu.

zdroj: prozeny.cz

Priberanie, vyšší cholesterol, ale aj rakovina. Aj za toto môže nevera

facebook

Nevera verzus vek: Dôvody záletov sa radikálne menia