Čističky čriev: 6 druhov potravín, vďaka ktorým budete zdravší

Až 70 percent imunity človeka je údajne ovplyvnené tým, ako na tom sú jeho črevá. Vedeli ste, že ich zlý stav môže spôsobiť kožné problémy, únavu, nedostatok energie alebo zlú náladu? Pritom udržať čreva v dobrej kondícii nie je nič zložité.

Tenkým črevom prechádza veľa cudzorodých látok, ktoré narušujú jeho prirodzené prostredie. Hrubé črevo sa zase stará o vylučovanie splodín z tela von. A keď čreva nefungujú, nečistoty sa v organizme usádzajú, čo má neblahý vplyv na zdravie i imunitu. Prejavovať sa to môže rôzne, od zažívacích problémov cez priberanie až po kožné problémy.

Pre zdravie sú teda črevá veľmi dôležité. Aby dobre fungovali, potrebujú pohyb a pestrú, vyváženú stravu. Čo všetko by ste si mali aspoň niekoľkokrát týždenne dopriať, aby ste im prospeli?

Vláknina predovšetkým

Blahodarný vplyv na črevá má vláknina. Pôsobí ako dokonalá čistička: zbavuje ich nečistôt, zvyškov jedla a nestráviteľných kusov potravy, ktoré sa v nich usadzujú. „Pre správne fungujúce čreva je dôležitý príjem zeleniny, ovocia a strukovín. Napríklad jablká obsahujú veľké množstvo rozpustnej vlákniny pektínu, ktorý zachytáva rôzne druhy toxínov a navyše zlepšuje črevnú peristaltiku. Možno ich konzumovať čerstvé vo forme ovocia či ovocných štiav. Môže sa však stať, že niekoho čerstvé ovocie nadúva a nafukuje. V tom prípade odporúčame jablká povariť napríklad s klinčekmi a štipkou škorice – budú stráviteľnejšie,“ upresňuje Viera Burešová.

Celozrnné pečivo

Pre veľké množstvo vlákniny dávajte prednosť celozrnnému pečivu. Namiesto klasického rožku si dajte celozrnný – črevám tak ľahko a rýchlo uľavíte. Starostlivo však sledujte zloženie: stáva sa, že bežné pšeničné pečivo býva zafarbené karamelom, čím zdanlivo budí dojem „zdravej“ varianty, ale v skutočnosti ide len o farbivo bez akýchkoľvek zdravotných výhod. Ak chcete mať istotu, upečte si domáce celozrnné rožky.

Stavte na kvasené potraviny

Skvele na črevá pôsobia fermentované (kvasené) potraviny, napríklad kyslá kapusta, jogurty či kombucha. Obsahujú probioticky pôsobiace baktérie a enzýmy, ktoré uľahčujú trávenie. Probiotiká navyše znižujú cholesterol a podporujú imunitný systém. Kyslú kapustua si možno vyrobiť aj doma v pohári a pochutnať si na nej v kapustnici. Pre zachovanie živých kultúr je však dôležité, aby boli  výrobky čerstvé. Tepelnou úpravou alebo naložením sa probiotiká zničia. Ak chcete teda využiť všetkých prospešných vplyvov fermentovaných potravín, musíte ich jesť surové.

 Mliečne výrobky? Črevá ocenia kyslé výrobky

Niekomu mliečne výrobky spôsobujú tráviace ťažkosti, a preto sa im vyhýba. Riešením sú kyslé produkty. Aj tie prešli fermentáciou a obsahujú laktobacily, takže uľahčujú trávenie a podporujú správne črevné baktérie. Ide napríklad o kyslú smotanu a cmar, kefír, jogurty a acidofilné mlieka.

„Komu príde chuť bieleho nesladeného jogurtu fádna, je možné do neho pridať napríklad lyžičku chia semienok a čerstvé ovocie. Použiť možno aj sezamové, konopné, ľanové alebo tekvicové semienko alebo oriešky. Kto miluje čokoládu, môže si do jogurtu rozomlieť tri kakaové bôby. Koho jogurt v chladných mesiacoch ochladzuje, môže si semienka či oriešky opražiť a prípadne ešte použiť štipku škorice,“ radí Viera Burešová. Ochutiť mliečne výrobky možno aj medom alebo napríklad lekvárom.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
Tempeh i vodné riasy

Kyslá zelenina ani kefír nepatrí medzi vaše obľúbené jedlá? Skúste črevám dopriať menej tradičné možnosti, napríklad pikantná kvasená kapusta kimči. Podľa trénerky a poradkyňa pre zdravý životný štýl Veroniky Jandovej je pre očistu čriev vhodná aj sladkovodná riasa chlorella: „Prečistí zažívanie a detoxikuje telo. Rovnako tak tempeh natural alebo fermentované sójové bôby. Tie slúžia nielen ako náhradka mäsa pre vegánov, ale aj ako hodnotné probiotikum. Tempeh zoženiete údený, marinovaný či vyprážaný, avšak najlepšie je prírodný, ktorý si môžete upraviť podľa vlastnej chuti. „Vyskúšajte špízy s tempeh či vietnamskej bagety. Aj tu ale platí, že tepelne spracovaný tempeh aj sójové bôby strácajú varom svoje živé probiotické kultúry.

zdroj: prozeny.cz

10 tipov, ako si vybrať kvalitný a zdraviu prospešný olivový olej

facebook

Superpotraviny, ktoré nájdete aj doma v kuchyni.