So sebavedomím je problém. Keď je ho veľa, je to zlé, ale keď je ho málo, je to ešte horšie. Nízke sebavedomie totiž zasahuje do mnohých oblastí života a všade robí poriadnu neplechu. Toto sú 4 dôvody, prečo každý potrebuje zdravú vieru v seba samého.
Sebavedomie znamená byť si vedomý sám seba. Uvedomovať si, aká je moja hodnota, aké sú moje silné stránky, moje prednosti. A že aj keď mám nejaké slabiny a robím chyby, nič to nemení na cene, ktorú mám, je to iba priestor pre osobný rozvoj a rast.
Bez zdravého sebavedomia je život veľmi komplikovaný, a to v podstate vo všetkých oblastiach. Poznáte 4 hlavné dôvody, prečo ho potrebuje každý?
1. Fungujúce vzťahy
Pokiaľ niekto nemá rád sám seba, ako by si mohol myslieť, že ho môže milovať niekto iný! Všetky medziľudské vzťahy (od rodinných cez priateľské a pracovné až po milostné) v podstate začínajú láskou k sebe samému.
Čím nízke sebavedomie komplikuje vzťahy?
- Výber nevhodného partnera: neveríte, že by o vás mohol mať záujem niekto lepší.
- Neschopnosť byť single: neveríte, že by ste dokázali žiť sami, desí vás to.
- Neschopnosť odísť z nefunkčného vzťahu: pocit, že všetko zlé, čo vám partner, kamarát či príbuzný robí, si zaslúžite a že bez neho nebudete nič.
- Chorobná žiarlivosť: neveríte, že by vám mohol byť náprotivok verný, má predsa na výber toľko ľudí lepších ako vy.
2. Komunikačné schopnosti
Na komunikácii stojí v podstate všetko. A ľudia s nízkym sebavedomím sa často nedokážu ozvať, prejaviť svoj názor, ohradiť sa. Majú strach, že sa im budú ostatní smiať, nebudú ich brať vážne, mávnu nad nimi rukou.
Lenže keď nedokážete vyjadriť svoje pocity, názory, túžby, potreby, ani čo sa vám páči, čo naopak nie, čo chcete či nechcete, je jasné, že sa vám až príliš často dejú veci, ktoré vám nie sú príjemné. Máte pocit, že vám ostatní iba ubližujú, ovládajú vás, robia si s vami, čo oni chcú.
Začína to neschopnosťou povedať v obsluhe reštaurácie, že polievka je presolená a chcete ju vymeniť, a končí to problémami vo vzťahoch či práci, keď nedokážete stanoviť hranice, čo je pre vás v poriadku a čo nie.
3. Uspokojenie v práci
Ani desať vysokých škôl a IQ závratných hodnôt nestačí k úspechu, pokiaľ sa nedokážete presadiť, ozvať, predať svoje schopnosti, konštruktívne diskutovať. Ľahko potom nadobudnete dojem, že vás nikto nevidí, nevníma, dostatočne neoceňuje. A to vaše už aj tak nízke sebavedomie ďalej len znižuje.
A rovnaký problém je aj s neschopnosťou prijímať a spracovávať konštruktívnu kritiku. Akákoľvek drobná výhrada či dobre mienená rada vás privádza na pokraj zrútenia. Je to pre vás len ďalší dôkaz vašej neschopnosti, namiesto toho, aby ste si povedali, že je to skúsenosť a príležitosť sa zlepšiť.
4. Zdravie
Ak si neveríte a trápite sa v zásade vo všetkých oblastiach života, je dosť pravdepodobné, že sa to prejaví aj na vašom zdraví. Psychosomatika funguje! Bolesti žalúdka a hlavy, únava, priberanie, alebo naopak zásadný úbytok váhy, to sú časté dôsledky nízkeho sebavedomia. A od toho je už len krôčik k nespavosti, pocitom úzkosti, nervozite, nesústredenosti a depresiám.
zdroj: prozeny.cz