Ako sa naučiť hovoriť „nie“ bez pocitu viny?

Je to úplne obyčajné slovíčko, ale pokiaľ ho neviete hovoriť, môže vám to dosť skomplikovať život. Vedieť povedať „nie“ je aspoň z času na čas nevyhnutné. Ako ho zaradiť do svojho slovníka?

Nech po vás chce ktokoľvek čokoľvek, urobíte to. Partnerovi, deťom, blízkej rodine, kamarátom, kolegom, nikomu nikdy nepoviete „nie“. Predsa ich milujete, tak namiesto cestovín, na ktoré máte chuť, urobíte sviečkovú, aj keď ju nemusíte. Ste kolegiálna, preto si večer nesadnete k obľúbenej knižke, ale k počítaču a pomôžete kolegyni s tým, čo v práci nestihla. Sú to tisíce drobností, kvôli ktorým ale pomaly a iste nežijete svoj život, ale život tých druhých.

Škodíte si

Podobne to mala aj speváčka Monika Absolonová (42). Nechcelo sa jej nič odmietať, mala tendencia prijímať všetky úlohy a pracovné ponuky, aj keď potom nič nestíhala a bola vyčerpaná. Sama priznala, že sa naučila hovoriť „nie“ až po štyridsiatke a pokladá to za jednu z najlepších zručností, ktorú si osvojila.

Prílišná láskavosť a ochota na všetko kývnuť vám môžu uškodiť. Keď neviete hovoriť ‚nie‘, stávate sa otrokmi druhých. Ich plány sa stávajú vašimi plánmi, nemáte dostatok síl presadiť si svoje, a tak žijete podľa druhých. Môžete si čoskoro prestať veriť, mať sa rady.

A práve ženy mávajú k tejto forme obetavosti, samaritánstva, opatrovateľstva a submisívnosti veľké sklony, aj keď vždy v mene lásky a dobrosrdečnosti.

Najčastejšie sa neschopnosť odmietnuť prejavuje v nasledujúcich životných oblastiach.
  • Partner – Milujete ho, nechcete ho raniť, naštvať, preto mu neoponujete. To je ale najrýchlejší spôsob, ako stratiť seba samého. Stáva sa z vás poskakujúca figúrka bez vlastnej vôle. A aj partner, ktorý vás úprimne miluje, si vás postupne prestane vážiť. Zvykne si, že život s vami ho nestojí žiadne úsilie.
  • Deti – Materská láska je silný cit a niečo deťom odmietnuť hocikedy veľmi bolí. Avšak ani vaši potomkovia nemajú právo si z vás robiť otroka. Ste ich matka, milujete ich nadovšetko, ale aj táto láska by mala mať nejaké pravidlá a hranice.
  • Blízka rodina a priatelia – Nemusíte chodiť s kamarátkou na jogu, keď vás nebaví. Nemusíte matku viezť cez celé mesto, pretože tam majú o tri koruny lacnejšie zemiaky. Pokiaľ blízkym neodmietnete veci, do ktorých sa vám jednoducho nechce, budú vás neustále zahlcovať svojimi potrebami. Zoberú vám veľa času, ktorý vám raz bude chýbať.
  • Práca – Robíte prácu za kolegov, pomáhate im, s čím je potrebné, ticho počúvate a plníte príkazy. A žiadna odmena sa nekoná, pretože svojou submisívnosťou znižujete vlastnú hodnotu. Aj v práci schopnosť povedať ‚nie‘ vymedzuje vašu osobnosť. Ľudia vycítia, že je niekto v pozícii obete, že je poddajný a majú sklony mu zakurovať. Dávať mu viac úloh, ktoré ale nikto neocení, a keď sa niečo nepodarí, vykúpať ho v tom. Takí ľudia v práci nikdy neporastú, maria totiž sami seba a nikto si ich zručnosti nevšimne.
Naučte sa hovoriť NIE

Doma vás možno naučili, že je potrebné počúvať. Akýkoľvek nesúhlas bol trestaný a vy podľa tohto vzorca žijete aj v dospelosti. Musíte sa ale naučiť hovoriť nie, ďakujem, nie, nechcem, nie, nepôjdem, musíte si to natrénovať.

Premýšľajte, čo v horizonte budúceho mesiaca plánujete robiť. Čomu sa chcete venovať v práci, čo naopak odmietate. Koľko času plánujete investovať do partnera, detí, koľko do priateľov a blízkej rodiny, koľko ho chcete pre seba. A ako ho využijete?

Zo svojich postrehov si vytvorte mesačný rozvrh, v ktorom môže byť čokoľvek: každý štvrtok budete chodiť cvičiť, niektoré víkendy chcete stráviť s partnerom a deťmi, v práci ste ochotné byť raz týždenne cez čas, ale viac ani ťuk. Dajte svojim predstavám konkrétnu podobu.

Od tejto chvíle musíte robiť maximum pre to, aby sa vaše plány vyplnili. Sľúbte si, že si budete to svoje chrániť. Že keď príde podnet, ktorý vás bude odvádzať od plánu, poviete jasné nie.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

Volá kamarátka, že chce ísť na pohárik, ale máte práve cvičenie? Stačí povedať: „Prepáč, dnes sa mi to nehodí, idem cvičiť. Môžeš sa pridať.“ Pozývajú vás rodičia na nedeľný obed? „Je mi ľúto, máme naplánovaný výlet s deťmi. Čo napríklad budúci týždeň?“

Spočiatku sa budete určite cítiť divne, možno budete mať výčitky svedomia a nutkania opäť na všetko kývnuť. V tej chvíli si predstavte, ako vám bude, keď svoje túžby opäť odsuniete nabok. Je nejaký dobrý dôvod, aby ste sami sebe dobrovoľne ubližovali? Nie je!

A ak vám to nepôjde, skúste zapracovať na svojej sebaláske a zdravom sebavedomí. Ľudia vás predsa majú radi kvôli vám, nie kvôli tomu, že ich nikdy neodmietnete.

zdroj: prozeny.cz

O čom s partnerom hovoríte najčastejšie? Prezradíme vám, čo to o vzťahu vypovedá!

facebook

Čo o vás prezradí očný kontakt