Za obezitu detí môžu rodičia. Iba u 1 % z nich ju nemožno ovplyvniť stravou a režimom

„To je ale bacuľatá tvárička, je vidieť, že mu chutí!“ Časté komentáre pri pohľade do kočíka, v ktorom sedí ročné batoľa majúc samý faldík, lichotia rodičom, ale pre lekára ide skôr o obraz varovný.

Najhorší prípad dojčenskej obezity, s akým som sa počas svojej praxe stretol, bolo jedenásťmesačné dievčatko, ktoré pred dovŕšením jedného roka života vážilo 18 kíl. Išlo o vymodlené dievčatko, ktoré spočiatku trpelo nechutenstvom. Rodičia a starí rodičia ju svojou prehnanou starostlivosťou vykŕmili tak, že aj napriek jej nízkemu veku bolo nutné pristúpiť k cielenej redukcii hmotnosti. Po nastavenom stravovacom režime za mesiac schudla v porovnaní toľko, ako by dospelý schudol dvadsať kíl,“ rozpráva detský obezitológ.

Škodlivé návyky v dojčenskom a veku batoľaťa

U dojčiat a batoliat môže dôjsť k rozvoju obezity rovnako ako u dospelých. Hlavnou príčinou je nevhodná strava (u takto malých detí ide najmä o nevhodné príkrmy) a prejedanie. „U dojčiat je základom výživy dojčenia; plné dojčenie sa odporúča do 6 mesiacov veku, potom je vhodné začať zaraďovať detské príkrmy. Výlučné dojčenie vo veku nad 9 mesiacov už pre dieťa nie je výhodné a zvyšuje pravdepodobnosť výskytu kardiovaskulárnych rizík v dospelosti.

Príkrmy odporúčam pripravovať doma, neprisladené, neprisolené a nekorenené,“ uvádza odborník na možnú prevenciu obezity detí. „V prípade, že mamičky dávajú deťom kupované príkrmy v pohároch, treba mať na pamäti, že v rámci všeobecne odporúčaných denných dávok má každý taký pohár v priemere o 20 percent viac energetického obsahu ako potrebuje 80 percent dojčiat. To znamená, že ak dieťa zje celý príkrm, prijíma viac energie, než je nutné. Vhodné tak je časť pohára ponechať na desiatu na druhý deň,“ dodáva.

Rizikom z pohľadu obezity je aj pitie. „Nevhodné sú granulované čaje, ktoré sú prisladzované. To isté platí o ovocných džúsoch a podobne. Na pitie je najvhodnejšia obyčajná voda alebo nesladený ovocný čaj. Mamičky si často sťažujú, že ich dieťa vodu nechce, a preto mu ju prisladia. Už od dojčenského veku však platí základné pravidlo pitného režimu: Na pitie je voda, a nie cukornička. Keď dieťa nechce piť vodu, tak ju nepotrebuje. Prisladzovanie vedie k návykovému pitiu sladkých tekutín a to má za následok rozvoj cukrovky 2. typu,“ upozorňuje lekár.

Bacuľaté deti zo škôlok aj škôl

Bacuľaté sú nielen deti v kočíkoch, ale aj deti staršie. „Už deti chodiace do škôlky a na prvý stupeň základnej školy sa stretávajú s obezitou a s tým, že sa im ostatné deti smejú, pokiaľ majú kilá navyše. A práve tento výsmech býva dôvodom, prečo rodičia s deťmi prichádzajú. Deti už nechcú ďalej žiť so svojim trápením. Rodičia zvyčajne vedia o obéznom susedovi, ale skutočnosť, že je rovnako postihnuté aj ich dieťa, si nepripúšťajú,“ hovorí lekár.

Varujúce je, že v súčasnej dobe detskej obezity stále pribúda a trpia ňou aj deti, ktoré k nej geneticky vôbec nemajú vlohy. „Na vzniku obezity sa podieľa množstvo faktorov, najmä stravovacie návyky a pohyb. V 99 percentách prípadov obezity u detí sú za týmto problémom práve uvedené príčiny. Iba v jednom percente prípadov ide o faktory, ktoré dieťa ani jeho rodičia nemôžu nijako ovplyvniť – na vine sú ochorenia, trvale užívané lieky, úraz a podobne,“ upresňuje lekár.

Väčšina rodičov si myslí, že z obezity dieťa vyrastie, to je však omyl. Obezita je aj u detí choroba, ktorú treba liečiť. „Liečba obezity nie je len záležitosťou dieťaťa, zapojiť sa musí celá rodina. Nutné je upraviť jedálniček aj fyzickú aktivitu. Zvýšená fyzická aktivita neplatí iba u dojčiat, u ktorých je potrebné zaobchádzať s pohybom opatrne. Všetky ostatné vekové skupiny však musia v rámci redukcie počítať s tým, že pohyb a obmedzenie sedavých aktivít je nutnosťou. Nevyhnutná je aj konzultácia s lekárom,“ dodáva odborník.

Zdravotné riziká detskej obezity

Neliečená detská obezita zvyšuje pravdepodobnosť rozvoja mnohých ochorení v detskom veku a je rizikovým faktorom rozvoja obezity v dospelosti. Vysoký krvný tlak, kardiovaskulárne problémy, dýchavičnosť, problémy s kĺbmi, vznik diabetu, hormonálna nerovnováha, to všetko sú ochorenia súvisiace s obezitou v detskom i dospelom veku. Neliečená obezita v dospelosti je tiež rizikovým faktorom niektorých onkologických chorôb. „Aj pri detskej obezite platí, že najlepšia je správna a včasná prevencia, tou sa dá predísť mnohým zbytočným komplikáciám,“ dopĺňa lekár.

Obezita je ochorenie definované ako vysoký podiel tukovej hmoty. Či dieťa trpí obezitou, povie rodičom dieťaťa pediater na základe rastových kriviek a rastového grafu. Ak graf ukáže, že dieťa je obezitou ohrozené, treba vyhľadať odborníka. Redukcia hmotnosti v detskom veku vyžaduje odborný dohľad, aby nedošlo k ohrozeniu fyzického vývoja dieťaťa.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
Detská obezita v číslach

Obezita v detstve spôsobuje skorší nástup puberty o jeden rok.

80% detskej obezity vedie k obezite v dospelom veku.

50 % obéznych dospelých si svoju obezitu nesie z doby dojčenského obdobia.

Zdravé dojča by v 6 mesiacoch veku malo dosiahnuť dvojnásobok pôrodnej váhy, v jednom roku by váha mala dosiahnuť trojnásobok.

Za posledné štvrťstoročie došlo k strojnásobeniu počtu obéznych detí.

zdroj: mojezdravi.cz

O 10 kíl menej! Čo všetko sa stane s vašim telom, keď zhodíte aspoň časť nadbytočných kilogramov

Divný vzťah k jedlu je hlavný príznak PPP. Ako sa líšia anorexia, bulímia, bigorexia a ortorexia?