Na svete bohužiaľ neexistuje jedna jediná potravina, ktorej konzumácia by bola kľúčom k perfektnému zdraviu. Slovo super možno ale vzhľadom k nutričným hodnotám priradiť k množstvu potravín. A nemusia byť len z dovozu a stáť veľa peňazí. Ktoré sú najzdravšie?
Mnohé z týchto potravín nájdete doma v špajzi alebo v chladničke. Na prvý pohľad sú obyčajné a nenápadné. Sú však horúcimi ašpirantov na titul superpotravina. Dôvodom je ich skvelé zloženie.
1. Kefír pre zdravé črevá
Dostatočne silné kolónie prospešných črevných baktérií by mali byť jedným z vašich hlavných cieľov. Keď sa o ne budete starať, odmenia sa vám. A to väčšou odolnosťou voči chorobám. Práve v črevách je totiž uložený imunitný systém. Kefír obsahuje spomínaných baktérií veľké množstvo, navyše ho často dobre znášajú aj ľudia s laktózovou intoleranciou.
„V rámci pestrej stravy je dôležitý pravidelný príjem potravín s probiotickou kultúrou obsahujúcich prospešné baktérie. Nájdete ich v kyslých mliečnych výrobkoch, kvasených potravinách a v tých, ktoré majú veľa vlákniny, „radí nutričná terapeutka Tamara Starnovská.
2. Najzdravšie ovocie je to bobuľovité
Ak máte záhradku, rozhodne by vám na nej nemalo chýbať drobné bobuľovité ovocie, ako sú čučoriedky, maliny, jahody, brusnice či černice.
Obsahujú málo kalórií, takže sa hodia, ak sa snažíte schudnúť. Antioxidačná aktivita bobuľovitého ovocia, ktorá chráni pred chorobami, je jedna z najväčších, v porovnaní s ostatnými druhmi ovocia. O pocit sýtosti sa zase postará v nich obsiahnutá vláknina. Skúste si dať hrsť bobúľ, keď vás bude naháňať na sladké.
3. Zázvor proti zápalom
Ďalšia zdraviu veľmi prospešnou potravinou je zázvor. Gingerol, ktorý sa v ňom nachádza, pôsobí protizápalovo. Jeden až jeden a pol gramu zázvoru dokáže zmierniť rôzne druhy nevoľnosťou. U skupiny ľudí, ktorá si dávala 2 gramy po cvičení, bola tiež spozorovaná lepšia schopnosť regenerovať svaly a obmedziť ich bolestivosť.
Podľa niektorých štúdií sa zázvor podieľa aj na zníženie krvného cukru a prevencie mŕtvice. S množstvom ale opatrne. Čerstvého zázvoru by ste radšej nemali skonzumovať viac ako 4 gramy denne. Inak vás môže postihnúť nevoľnosť, hnačka či zvracanie.
4. Zelený čaj je plný antioxidantov
O pozitívnom vplyve zeleného čaju sa hovorí už dlho. Lenže pozor, nemal by to byť ten vrecúškový, u ktorého si nemôžete byť istí, čo všetko je v ňom namleté, ale radšej sypaný.
„Zelený čaj je výhodný vďaka vysokému obsahu antioxidantov. Chudnutie ale nie je o jednej potravine, vždy musíte brať do úvahy celý jedálniček a celkový životný štýl, „vyvracia nutričná špecialistka Hana Málková informáciu, že po zelenom čaji sa chudne. Zato má obsiahnutý antioxidant EGCG potenciál chrániť pred ochorením srdca, cukrovkou a rakovinou.
5. Cesnak podporuje imunitu
Nie náhodou siahajú chorí ľudia často po cesnaku. V malom strúčika sa skrýva veľká sila. Obsahuje okrem iného mangán, vitamíny B6 a C či selén. Výskumy naznačujú, že cesnak nielen podporuje imunitu, ale pomáha znižovať hladinu cholesterolu i krvný tlak. Ľudia s nízkym tlakom by to s ním teda nemali preháňať.
6. Olivový olej chráni srdce
Stredomorský jedálny lístok býva považovaný za jeden z najzdravších na svete. Podieľa sa na tom aj zelená tekutina, ktorá sa v Stredomorí konzumuje vo veľkej miere. Olivový olej obsahuje antioxidanty E a K. Cenený je tiež pre vysoké množstvo mononenasýtených mastných kyselín, tie regulujú cholesterol a chránia srdce a cievy.
Záverom jedna rada. Spomínaných potravín by ste si mali pre ich účinky ceniť, na druhú stranu by ste ich nemali ani preceňovať. Kilo čučoriedok každý deň vám nezaručí pevné zdravie. Zaradením zdravých potravín do jedálnička ale svojmu telu rozhodne prospejete.
zdroj: prozeny.cz